Przejdź do treści

Jesteś rozdrażniona, zmęczona i masz problemy ze snem? Michał Kot wyjaśnia, jaka choroba może kryć się za tymi objawami

Kobieta
Jesteś rozdrażniona, zmęczona i masz problemy ze snem? Michał Kot wyjaśnia, jaka choroba może kryć się za tymi objawami/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jeżeli masz objawy takie jak rozdrażnienie, gonitwa myśli, napięcia mięśniowe, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem czy ataki paniki, to mogą być to objawy tężyczki” – pisze na swoim profilu na Instagramie Michał Kot, student dietetyki i absolwent kierunku elektroradiologia, który w swojej pracy zajmuje się w szczególności dietetyką hormonalną kobiet. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób można sobie pomóc.

Rozdrażnienie, bezsenność, przewlekłe zmęczenie

Zauważyłaś w ostatnim czasie, że przez cały czas nie masz na nic siły, czujesz się rozdrażniona, a w nocy nie możesz spać? Jak tłumaczy Michał Kot na swoim profilu na Instagramie, mogą być to objawy choroby, do której najczęściej prowadzi zmniejszenie stężenia wapnia i magnezu we krwi.

„Jeżeli masz objawy takie jak rozdrażnienie, gonitwa myśli, napięcia mięśniowe, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem czy ataki paniki, to mogą być to objawy tężyczki” – wyjaśnia ekspert.

Tężyczka jest schorzeniem, które charakteryzuje się zwiększoną szybkością przekazywania impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami, co określa się jako wzmożoną pobudliwość nerwowo-mięśniową.

„Istnieją jej dwa rodzaje – jawna i utajona, choć najczęściej występująca to postać utajona, tzw. spazmofilia, która wywołana jest niedoborem magnezu, co powoduje nadmierną pobudliwość nerwowo mięśniową” – dodaje specjalista.

„Chorzy często czują, że coś jest z nimi nie tak”

Tężyczka jest chorobą trudną do zdiagnozowania. Do jej rozpoznania wykonuje się m.in. badania biochemiczne krwi oceniające stężenie wapnia całkowitego, magnezu, parathormonu oraz witaminy D w surowicy. Zmiany tężyczkowe można zaobserwować podczas elektromiografii (EMG) obejmującej dwie próby: hiperwentylacyjną i ischemiczną. Pomocne będą również EEG oraz EKG, kiedy podejrzewa się, że objawy towarzyszące tężyczce mogą mieć podłoże kardiologiczne.

„Osoby z tężyczką bardzo często czują, że coś jest z nimi nie tak, ale niestety dość późno kierowane są na odpowiednie badania” – tłumaczy Kot.

I dodaje, że leczenie tężyczki utajonej polega w pierwszej kolejności na wyrównaniu stężenia jonów, takich jak magnez. To ich niedobór najczęściej stanowi przyczynę wystąpienia mrowienia, drżenia czy bolesnych skurczy mięśni u chorych.

„W przypadku tężyczki utajonej uzupełnienie poziomu witaminy D3, większa podaż magnezu z dietą, rozważenie jego dodatkowej suplementacji oraz zadbanie o stan jelit i wchłanianie w przewodzie pokarmowym potrafi bardzo fajnie zredukować objawy” – podsumowuje.

Magdalena Boczarska-Jedynak

Tężyczka utajona – objawy

Tężyczka utajona często wywołuje duże trudności w diagnostyce i nie jest prawidłowo rozpoznawana. Dzieje się tak, ponieważ symptomy są mało charakterystyczne, a osoby chore zwykle zgłaszają nietypowe dolegliwości z różnych układów ciała. Objawy mogące wskazywać na występowanie tężyczki utajonej to:

 • wzmożone napięcie nerwowe,
 • obniżenie nastroju,
 • bezsenność,
 • trudności z koncentracją,
 • stałe uczucie zmęczenia,
 • mrowienie kończyn dolnych i górnych,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia),
 • kolki,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • napady lęku.

Symptomy nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej w tężyczce utajonej są często zbyt niespecyficzne, by lekarz na ich podstawie wysnuł wniosek o występowaniu u pacjenta zaburzeń stężenia jonów. Na obecność tężyczki wskazywać mogą objawy, które będą widoczne w badaniu neurologicznym:

 • objaw Lusta – uderzenie młoteczkiem poniżej kolana powoduje skurcz i odwiedzenie stopy,
 • objaw Chvostka – uderzenie młoteczkiem w okolicę policzka powoduje nagły skurcz mięśni twarzy,
 • objaw Trousseau – przykurcz palców dłoni, np. po uciśnięciu ramienia mankietem do mierzenia ciśnienia.
Drętwienie kończyn a miażdżyca, cukrzyca lub zespół cieśni nadgarstka.

Michał Kot – kim jest?

Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 130 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez MICHAŁ KOT (@michal.kot)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.