Przejdź do treści

Kiedy można starać się o ciążę po poronieniu?

kobieta i mężczyzna
Kiedy można starać sie o dziecko po poronieniu? ArthurHidden/Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Przedwczesna utrata ciąży to dla kobiety obciążające doświadczenie – fizycznie oraz psychicznie. Mimo to wiele kobiet nie ustaje w dążeniach, by zostać matką. Jak powinny wyglądać przygotowania do kolejnej ciąży po poronieniu i jak długą przerwę przed następną ciążą zachować?  

Światowe autorytety medyczne mówią o poronieniach sporadycznych bądź nawracających – te drugie, według WHO, odnoszą się do 3 i więcej następujących po sobie utrat wczesnych ciąż (poronienia nawracające stwierdza się u 1 proc. kobiet).

Co natomiast w sytuacji, gdy kobieta doznała poronienia samoistnego – raz bądź kilkakrotnie – a marzy, by zajść w kolejną ciążę? Przede wszystkim wiele zależy od momentu, kiedy u tej kobiety wróci owulacja. Powrót jajeczkowania u jednej kobiety może mieć miejsce już po 2–3 tygodniach, a u innej np. dopiero po 2 miesiącach. Czy jednak sam fakt wystąpienia owulacji po poronieniu oznacza, że można zacząć starać się o dziecko?

Kolejna ciąża – kiedy?

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego po poronieniu odstęp od kolejnej ciąży nie powinien być krótszy niż 3 miesiące. Niektórzy lekarze zalecają nawet, by ten czas wydłużyć do 6 miesięcy. Jest to kwestia indywidualna i zależy w głównej mierze od tego, co spowodowało poronienie (jeśli przyczynę udało się ustalić), kiedy doszło do utraty ciąży, jak wpłynęło to na organizm oraz psychikę kobiety itp.

kobieta w ciąży

Bieżące zalecenia Ministerstwa Zdrowia są następujące:

  • Minimalna przerwa po poronieniu wczesnym – 3 miesiące.
  • Minimalna przerwa po poronieniu późnym – 6 miesięcy.

Poronienie uznaje się za wczesne, jeśli doszło do niego w pierwszym trymestrze ciąży. Poronienie późne to ciąża zakończona pomiędzy końcem pierwszego trymestru a 22. tygodniem.

Ponieważ ciąża, a zwłaszcza poród, to dla organizmu ekstremalne wyzwanie, przed kolejną ciążą trzeba się zregenerować i wrócić do pełni sił – również psychicznych. Po poronieniu mogą się pojawić takie emocje jak: poczucie straty, smutek, apatia, przygnębienie. Ten stan może trwać kilka czy nawet kilkanaście miesięcy (średnio 6–12), a czas ten niekiedy może wydłużyć się do 2 lat, zwłaszcza jeśli kobieta po doświadczeniu poronienia nie szuka pomocy z zewnątrz np. w formie psychoterapii.

Poronienie. Badania po poronieniu

Żałoba, choć przebiega indywidualnie, zazwyczaj składa się z kilku etapów:

  • Etap pierwszy – kobiecie trudno jest pogodzić się z odejściem oczekiwanego dziecka. Pojawić się mogą: odrętwienie, szok, niepohamowane wybuchy płaczu, trudności z wyrażaniem uczuć.
  • Etap drugi – pojawiają się tęsknota oraz żal związane z uczuciem pustki, brakiem ukochanego dziecka, tęsknotą za nim czy też za marzeniami z nim związanymi
  • Etap trzeci – dezorganizacja. Pojawia się poczucie beznadziei. Kobiecie trudno zaangażować się w jakiekolwiek działania. Doświadcza lęku, ma wrażenie, że to, co się wydarzyło, jest pomyłką, złym snem. Nic jej nie cieszy.
  • Etap czwarty (ostatni) – reorganizacja. Kobieta po doświadczeniu straty odzyskuje kontrolę nad swoim życiem. Godzi się ze stratą.

Etap drugi i trzeci mogą się wzajemnie przenikać. Na każdym etapie wsparcie bliskich osób oraz personelu medycznego jest niezbędne.

Gotowa do kolejnej ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na etapie przygotowania do organizmu ciąży podkreśla znaczenie przyjmowania kwasu foliowego (witamina B9) w dawce 400 mcg/dobę – o ile nie jest wskazana wyższa dawka. Suplementację należy rozpocząć przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Dodatkowo eksperci PTG zwracają uwagę, że pacjentka powinna zostać poinformowana o zasadności wyeliminowania czynników, które mogą mieć potencjalny związek przyczyno-skutkowy ze stratą poprzedniej ciąży. Są to przede wszystkim:

Natomiast w przypadku niedomogi lutealnej (niewydolności ciałka żółtego), jeśli była prawdopodobną przyczyną utraty poprzedniej ciąży, zasadne może być rozważenie zastosowania zapobiegawczej substytucji progesteronem lub jego pochodnymi po zajściu w następną ciążę.

W praktyce klinicznej już 2 następujące po sobie poronienia uznaje się za wskazanie do przeprowadzenia badań, których celem jest ustalenie przyczyny poronień. Badania pozwolą lepiej przygotować się do kolejnej ciąży – zarówno matce, jak i ojcu.

konsultacja: dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog, Szpital Medicover

Korzystałam z:

  1. „Niekorzystne zakończenie ciąży”, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Warszawa 2016,
  2. „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro”.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Poronienie zasługuje na o wiele więcej niż powściągliwe reakcje, które zazwyczaj wywołuje

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Meghan Markle / fot. gettyimages

Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia od lekarza. Usłyszałam tylko, że mam jechać do domu i przyjechać na izbę przyjęć, jak zacznę gorączkować

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia

Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Nie jestem w czwartej, tylko ósmej ciąży”. Aleksandra Żebrowska znów dodaje otuchy wszystkim kobietom, które straciły ciążę

Szczepionka

Szczepionka na raka piersi coraz bliżej? „To może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom”

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka’

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne