Przejdź do treści

Badania, które powinnaś wykonać po poronieniu

Poronienie. Badania po poronieniu
Badania po poronieniu. Zdj: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu rodziców, a zwłaszcza matki. Jeśli spotkało ciebie, pamiętaj, że masz szansę na kolejną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Bardzo ważne jest jednak wykonanie badań, które pomogą ustalić przyczynę poronienia.

Poronieniem określa się zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Zdecydowana większość poronień (ok. 80 proc.) ma miejsce w pierwszym trymestrze. Dla marzących o dziecku rodziców to niezwykle bolesne doświadczenie, z którym niełatwo się pogodzić. W tym trudnym czasie lekarz będzie jednak zachęcał kobietę do przeprowadzenia badań. Których?

– To zależy, czy było to pierwsze poronienie w życiu kobiety, czy niestety kolejne. Przyjęło się, że po trzecim razie mówi się o „poronieniu nawykowym” i w tym przypadku pula badań, które powinno się wykonać, jest już znacznie większa – tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Badania, które warto wykonać po pierwszym poronieniu:

  • Badanie histopatologiczne – jest jednym z pierwszych badań rekomendowanych po poronieniu, wykonywanym jeszcze w szpitalu. Nie pomoże ustalić przyczyny przedwczesnego zakończenia ciąży, ale pozwala stwierdzić np. obecność stanu zapalnego w jamie macicy.
  • Badania infekcyjne (w kierunku patogenów z grupy TORCH) – pozwalają ustalić, czy poronienia nie spowodowała infekcja. Pod skrótem kryją się nazwy czynników zakaźnych (T – T. gondi, toksoplazmoza, R – Rubella virus, różyczka, C – Cytomegalovirus, cytomegalia, H – Herpes simplex, wirus opryszczki, O – others, inne zakażenia, np. listerioza, kiła, wirus HIV).
  • USG narządu rodnego – dzięki temu badaniu można sprawdzić, czyli nie występują anatomiczne wady macicy (np. macica jednorożna, macica dwurożna, macica podwójna). Podczas badania ultrasonograficznego można również ustalić, czy w macicy nie występują zrosty, mięśniaki, guzy bądź niewydolność szyjki mogące przyczyniać się do poronień.
  • Badania hormonalne – wielu lekarzy ok. trzy miesiące po zakończeniu ciąży zaleca oznaczenie poziomu hormonów: progesteronu, estrogenu, hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) oraz hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4).
Jak się przygotować do USG piersi

Badania, które warto wykonać po kilku poronieniach (prócz wyżej wymienionych):

  • Badania immunologiczne – pozwalają określić, czy w organizmie kobiety nie ma przeciwciał skierowanych przeciwko obcym tkankom. Należy przeprowadzić je w ciągu sześciu tygodni po poronieniu. Badania immunologiczne obejmują diagnostykę w kierunku występowania: zespołu antyfosfolipidowego (antykoagulant toczniowy oraz przeciwciała antykardiolipinowe), przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), przeciwciał przeciwko antygenom łożyska (APA), anty-TPO oraz anty-TG (dwa ostatnie związane są z diagnozą autoimmunologicznych chorób gruczołu tarczycy).
  • Badania genetyczne rodziców – w czasie tego badania sprawdzany jest kariotyp cytogenetyczny rodziców pod kątem nosicielstwa genów, które predysponują do występowania chorób związanych z większą liczbą poronień u kobiety (m.in. trombofilia wrodzona, badanie genu MTHFR).
  • Badanie genetyczne płodu – lekarze mogą próbować ustalić przyczynę poronienia, badając pod względem genetycznym tkanki zarodka bądź łożyska. Obejmuje to diagnostykę w kierunku m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau. Lek. med. Krzysztof Kucharski tłumaczy, że przyczyną ok. 60–70 proc. wszystkich poronień jest nieprawidłowość genetyczna u dziecka na samym początku rozwoju.
  • Histeroskopia macicy (HSC) – wziernikowanie macicy pozwoli dokładnie ocenić stan wewnętrznych ścian macicy. Dzięki badaniu można zaobserwować wszelkie nieprawidłowości w endometrium. HSC umożliwia ponadto pobranie wycinków do analizy.

Ginekolog lek. med. Krzysztof Kucharski przyznaje, że niektórym pacjentkom po doświadczeniu poronienia zaleca się psychoterapię, szczególnie jeśli to już kolejna utrata ciąży. – Niektóre pacjentki bardzo przeżywają doświadczenie poronienia. W tym przypadku spotkanie z psychoterapeutą jest jak najbardziej wskazane – uważa specjalista.

Badanie płodu

Mężczyźnie lekarz zleci wykonanie badania nasienia.

Jeśli zależy ci na pełnej diagnostyce, wszystkie powyższe badania możesz wykonać już po pierwszym poronieniu. Pozwoli ci to lepiej przygotować się do kolejnej ciąży i zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje badania dopiero po drugim i każdym kolejnym poronieniu. Dokładny zakres badań jest ustalany przez lekarza.

konsultacja: lek. med. Krzysztof Kucharski

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katarzyna Skrzynecka

Katarzyna Skrzynecka o trudnej drodze do macierzyństwa: „Nadziei nigdy nie straciłam”

Czy po pierwszym poronieniu warto wykonywać jakieś badania? Odpowiada ginekolog Michał Strus

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Poronienie zasługuje na o wiele więcej niż powściągliwe reakcje, które zazwyczaj wywołuje

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

Meghan Markle / fot. gettyimages

Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica"

Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”

Joanna Koroniewska /fot. MW Media

„Żeby rodzina była kompletna, wymagało to od nas wielkiej walki”. Joanna Koroniewska przejmująco o poronieniach

Agnieszka z Częstochowy zmarła po obumarciu bliźniaczej ciąży, jej bliscy o śmierć 37-latki oskarżają lekarzy. Znane są już wyniki sekcji zwłok kobiety

Znane są już wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. O śmierć ciężarnej 37-latki jej bliscy obwiniają lekarzy

Nawracające poronienia rzutują na inne sfery życia...

„Decyzję powinna podjąć para”. O diagnostyce i leczeniu w przypadku nawracających poronień, pisze ginekolog Michał Strus

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia od lekarza. Usłyszałam tylko, że mam jechać do domu i przyjechać na izbę przyjęć, jak zacznę gorączkować

Kamila Bogucka z Ogarnij Hashimoto: Po poronieniu nie otrzymałam żadnego wsparcia

Aleksandra Żebrowska / ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

„Nie jestem w czwartej, tylko ósmej ciąży”. Aleksandra Żebrowska znów dodaje otuchy wszystkim kobietom, które straciły ciążę

Szczepionka

Szczepionka na raka piersi coraz bliżej? „To może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom”

Narine Szostak

„Utarło się, że niepłodność to jest coś, co dotyka ludzi po 40-tce, bo 'wcześniej nie mieli czasu na dzieci, a teraz mają za swoje'” – mówi Narine Szostak

Zofia Zborowska-Wrona

Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie

Prawniczka Joanna Rułkowska: Kobiecie po poronieniu ciężko jest robić cokolwiek, tym bardziej martwić się o swoje prawa. Bliskie osoby muszą pomóc je wyegzekwować

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę

Maja Hyży wyznała, że straciła ciążę. „Każdego dnia pracujemy nad tym, by udźwignąć ten ból”

Agnieszka Hyży w poruszającym poście mówi o poronieniach. "Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny"

Agnieszka Hyży w poruszającym poście opowiada o poronieniach. „Nie znosiłam tych cholernych pytań o nasze plany powiększania rodziny”

Anna Dec o poronieniu

Anna Dec w poruszających słowach o poronieniu. „Już za moment miał być ten bezpieczniejszy czas”

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Boris Johnson i Carrie Johnson

Boris Johnson i jego żona Carrie spodziewają się 'tęczowego dziecka’

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne

Meghan Markle i książę Harry zostali rodzicami po raz drugi. Imiona ich córeczki są bardzo symboliczne