Przejdź do treści

Kładziesz na oczy ciepłe woreczki z herbatą? Optometrystka Justyna Nater wyjaśnia, czy to dobry pomysł

Kobiece odbicie w lusterku
Kładziesz na oczy ciepłe woreczki z herbatą? Wyjaśnia optometrystka Justyna Nater/ Pexels, fot. Ismael Sanchez
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ile razy w życiu kładliście sobie woreczki z herbatą/rumiankiem na zmęczone oczy? Albo na oczy podrażnione? Ja też to robiłam. Ale już od kilku lat nie robię i wy też tego nie róbcie” – apeluje optometrystka prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie. 

Kompres z herbaty na oczy

Okłady z herbaty są jednymi z popularniejszych sposobów na zmęczone, bolące oczy i były stosowane jeszcze przez nasze babcie. Takie kompresy wykazują działanie odprężające i nawilżające oraz przynoszą ulgę w pieczeniu i bólu. To zasługa przeciwzapalnych katechin zawartych w herbacie. Jak jednak zaznacza na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater, należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie przy tym zabiegu.

„Ile razy w życiu kładliście sobie woreczki z herbatą / rumiankiem na zmęczone oczy? Albo na oczy podrażnione? Ja też, ja też… też to robiłam. Ale już od kilku lat nie robię i wy też tego nie róbcie” – apeluje.

Specjalistka wyjaśnia, że ciepłe kompresy są bardzo dobre dla oczu, jednak zaleca zamiast mokrych stosować suche okłady.

„Czyli opaski, które można podgrzać, czy jakieś jajko w czystej tkaninie, surowy podgrzany groch w materiale itp. (Tylko uwaga na temperaturę! Za gorące być nie może, bo skóra w okolicach oczu jest bardzo delikatna!)” – dodaje.

Sposoby na zmęczone oczy

Nater tłumaczy, że ciepły i jednocześnie mokry kompres jest idealnym środowiskiem do namnażania się drobnoustrojów, co może prowadzić do infekcji. Ponadto różnego rodzaju herbaty czy zioła mogą podrażnić oczy lub wywołać reakcję alergiczną.

„Ciepły suchy kompres – jak najbardziej. Świetnie działa na gruczoły, znajdujące się w powiekach. Pomaga również przy terapii Zespołu Suchego Oka. Byle nie na mokro” – pisze optometrystka.

Ekspertka zaznacza również, aby pamiętać o codziennej higienie oczu.

„Pamiętajcie proszę, żeby oprócz takich kompresów, regularnie stosować higienę brzegów powiek – czyli przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, oczyszczać rzęsy i powieki z nagromadzonego sebum, kurzu i zanieczyszczeń” – podsumowuje.

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje prawie 17 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.