4 min.
Kolka – co zrobić, kiedy pojawia się skurczowy ból w jamie brzusznej? Domowe sposoby na kolkę

Fot. AntonioDiaz / stock.adobe.com
Kolka to skurczowy ból zlokalizowany w okolicach jamy brzusznej. Wywoływana jest przez obkurczenie mięśni gładkich budujących ściany narządów posiadających światło, takich jak wyrostek robaczkowy, drogi żółciowe, jelita, moczowody. Może się pojawić po wysiłku, wówczas ból umiejscowiony jest w lewym podżebrzu.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Kolka u noworodków i niemowląt jest najczęściej zjawiskiem fizjologicznym, związanym z niedostatecznie dojrzałym układem pokarmowym. Zazwyczaj skuteczne okazują się w takich przypadkach domowe sposoby łagodzenia bólu brzucha. Po ukończeniu przez dziecko 5. miesiąca życia przykre objawy nie powinny już występować.
Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?
Według medycznych klasyfikacji kolka niemowlęca jest rozpoznawana, gdy u dziecka występuje napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk połączony z uczuciem niepokoju, który utrzymuje się łącznie przez 3 godziny na dobę (suma epizodów). Objawy kolki u niemowlaka występują co najmniej 3 razy w tygodniu i najczęściej pojawiają się popołudniem lub w godzinach wieczornych. Mogą jej towarzyszyć takie zachowania jak podkurczanie nóżek, zaczerwienienie twarzy oraz zwiększona ilość wydalanych gazów. Kolka u dziecka, które prawidłowo się rozwija, rośnie i poza epizodami kolkowymi wykazuje normalny apetyt, nie jest powodem do niepokoju. Tylko w niektórych przypadkach występują wskazania do wykonania podstawowych badań laboratoryjnych i USG jamy brzusznej. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu diagnostyki w przypadku zahamowania wzrostu oraz wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak gorączka, wymioty oraz wtedy, kiedy kolka u niemowlaka nie ustępuje samoistnie. Przy kolkach należy wykonywać masaż brzuszka oraz stosować inne domowe sposoby, jak rytmiczne kołysanie w ramionach, delikatne poklepywanie, jazda wózkiem bądź samochodem. W większości przypadków, jeśli kolka nie ma podłoża patologicznego, działania te powinny przynieść dziecku ulgę, a tym samym spowodować ustąpienie przykrych objawów. Niekiedy pomagają też krople na kolki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kolka jelitowa – przyczyny i objawy
Kolka jelitowa może wystąpić na skutek niehigienicznego spożywania posiłku – szybko, w biegu i podczas mówienia. Jak każdy rodzaj kolki, objawia się silnym skurczowym bólem, który jest zlokalizowany w dolnej części jamy brzusznej. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć zaparcia, zaburzenia łaknienia, wymioty, nudności, napięty brzuch i zwiększona ilość wydalanych gazów. Kolkę jelitową u dorosłych leczy się, stosując leki rozkurczowe oraz napary ziołowe z mięty i rumianku. Profilaktycznie można przyjmować także probiotyki, prebiotyki lub symbiotyki, które wspomagają mikroflorę jelitową odpowiedzialną m.in. za prawidłowe procesy trawienne oraz wchłanianie substancji odżywczych.
Kiedy występuje kolka żółciowa?
Kolka żółciowa to jeden z charakterystycznych objawów kamicy żółciowej. Schorzenie to rozwija się na skutek obecności w pęcherzyku żółciowym kamieni żółciowych, które wytrącają się ze zbyt zagęszczonej żółci. Ostry, napadowy ból brzucha występuje w tym przypadku najczęściej po spożyciu tłustego posiłku i jest zlokalizowany po prawej stronie w okolicy podżebrowej lub w środkowym nadbrzuszu. Kolka żółciowa może trwać od 30 minut do kilku godzin. Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego.
Zobacz także
Czym charakteryzuje się kolka nerkowa?
Kolka nerkowa występuje w chorobach, przy których dochodzi do zablokowania odpływu moczu z nerek. Najczęstszym powodem tego stanu są kamienie nerkowe. W rzadszych przypadkach blokadę nerek powodują zakrzepy, martwicze brodawki nerkowe lub ucisk zewnętrzny. Na skutek zablokowania dróg moczowych wzrasta ciśnienie powyżej blokady, co powoduje wzmożone ruchy robaczkowe i skurcz mięśniówki moczowodu, co jest przyczyną bólu. Zlokalizowany jest on w okolicach krzyża i promieniuje do przodu, do spojenia łonowego. Może mu towarzyszyć bolesne parcie na pęcherz moczowy. Kolka nerkowa zazwyczaj występuje wówczas, gdy kamień nerkowy próbuje się wydostać przez drogi moczowe. To bardzo przykra dolegliwość. Ulgę mogą przynieść leki rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Występowanie silnego napadowego bólu wymaga diagnostyki medycznej.
Kiedy powstaje kolka po wysiłku?
Typowy dla kolki wysiłkowej jest kłujący ból w boku, zlokalizowany pod lewymi żebrami. Przyczyną jest wzmożony wysiłek fizyczny, zwłaszcza u osób mało aktywnych na co dzień oraz w wyniku zjedzenia posiłku przed podjęciem aktywności. Podczas wysiłku fizycznego powiększa się śledziona, gdyż trafia do niej więcej krwi niż w stanie spoczynku. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie po kilkunastu, a maksymalnie kilkudziesięciu minutach. Kolka po wysiłku na ogół nie wymaga konsultacji lekarskiej. Raczej nie występuje, jeśli aktywność fizyczna uprawiana jest regularnie, czyli co najmniej 3 razy w tygodniu.
Kolka to dolegliwość dokuczliwa, której mogą towarzyszyć inne przykre objawy, takie jak wymioty, wzdęcia czy zaburzenia łaknienia. Jej przebieg jest zależny od przyczyny, która ją wywołuje. Diagnostyka medyczna jest konieczna przy kolkach nawracających, nieustępujących i kiedy towarzyszą im dodatkowe objawy.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023