Przejdź do treści

Kolka, czyli skurczowy ból w jamie brzusznej. Jak sobie z nim radzić?

Kolka, czyli skurczowy ból w jamie brzusznej. Jak sobie z nim radzić?; na zdjęciu kobieta trzymająca się za brzuch- Hello Zdrowie
Kolka, czyli skurczowy ból w jamie brzusznej. Jak sobie z nim radzić? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odczuwasz wyraźne, skurczowe bóle brzucha? Jeśli tak, być może twoim problemem jest kolka. Jak się okazuje, można wyróżnić wiele jej rodzajów. W niektórych przypadkach ustępuje samoistnie, w innych natomiast wymaga nawet interwencji lekarskiej. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat. 

Czym jest kolka? 

Kolka to uciążliwy, skurczowy ból odczuwalny w okolicach jamy brzusznej. Stanowi efekt obkurczania się ścian narządów mających światło, a więc np. jelit, dróg żółciowych czy moczowodu. Omawiany przez nas bolesny stan może wystąpić również wtedy, gdy dojdzie do zablokowania wspomnianego światła danego organu. Kolka dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Kolka jelitowa 

Kolka jelitowa, określana też jako kolka żołądkowa lub kolka brzuszna, powstaje pod wpływem mocnego skurczu mięśni gładkich jelita. Ma charakter nagły. Często przyczynia się do niej spożycie nieodpowiedniego pokarmu, czasem doprowadza do niej również wzmożony wysiłek fizyczny. Jeszcze innym razem ma związek z kamieniami kałowymi. Warto zaznaczyć, że kolka jelitowa często pojawia się również w ciąży – jest wówczas normalnym objawem i nie należy się nim niepokoić. 

Objawy kolki jelitowej 

Jakie są objawy kolki żołądkowej? Gdzie boli? Przede wszystkim należy powiedzieć o ostrym, często nawracającym bólu brzucha, który pojawia się zwykle po prawej stronie. Do tego dochodzą nadmierne gazy, zaburzenia łaknienia, wzdęcia i napięty brzuch, a czasem też mdłości oraz wymioty. 

Leczenie kolki jelitowej 

Zazwyczaj kolka jelitowa przechodzi sama. Można też przyjmować leki rozkurczowe, a także wykonywać masaż brzucha lub pleców. Aby nie doszło do jej pojawienia się, warto unikać ciężkostrawnych pokarmów. Dobrze jest pić zioła o właściwościach przeciwskurczowych, a więc koper włoski, rumianek czy melisę. 

Kolka niemowlęca 

Kolka jelitowa bardzo często pojawia się w wieku niemowlęcym oraz u noworodków. W tym przypadku określa się ją mianem kolki niemowlęcej. Zaczyna się w pierwszych tygodniach od urodzenia, natomiast dolegliwości wyciszają się około 4-5 miesiąca życia. 

Objawy kolki u noworodka i niemowlaka 

Jakie są symptomy kolki u noworodka i niemowlaka? Jeśli zauważysz u dziecka rozdrażnienie lub płacz (który trudno jest poskromić, najczęściej pojawiający się wieczorem), podkurczenie nóżek i prężenie się, a do tego zaobserwujesz, że brzuszek jest wyjątkowo twardy, mogą być to objawy kolki niemowlęcej jelitowej. 

Leczenie kolki niemowlęcej 

Kolka niemowlęca nie wymaga konsultacji z lekarzem. Bardzo efektywną metodą radzenia sobie z nią jest masaż brzuszka – ważne, aby odbywał się on w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Często pomaga też tulenie i kołysanie dziecka. W niektórych przypadkach warto włączyć cichą muzykę lub biały szum, aby maleństwo się uspokoiło. 

 

niemowlak

Kolka nerkowa 

Kolka nerkowa to jeden z symptomów kamicy nerkowej, którego absolutnie nie można bagatelizować. Tym bardziej że lubi ona nawracać, np. co kilka miesięcy lub lat. Pojawia się na skutek ruchu kamieni w obrębie dróg moczowych. W momencie, gdy te przemieszczają się w ciasnym odcinku, może pojawić się nagły, bardzo uciążliwy ból.  

Objawy kolki nerkowej 

Główne objawy kolki nerkowej to silny ból w brzuchu lub przy odcinku lędźwiowym kręgosłupa, w zależności od tego, gdzie znajduje się kamień nerkowy. Może on występować zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Ból przypomina skurcz, może mieć charakter promieniujący do kończyn dolnych. Często pojawia się również kłucie, czasem występują mdłości. Ważne jest to, że dolegliwość jest bardzo uciążliwa i trudno ją złagodzić zwykłymi lekami. 

Leczenie kolki nerkowej 

Co pomaga na atak kolki nerkowej? Najlepiej wykorzystać leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Czasem zaleca się również przyjmowanie preparatów opioidowych. W niektórych sytuacjach konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem. Kiedy należy udać się do szpitala w przypadku kolki nerkowej? Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub jesteś w ciąży. Trzeba się zdecydować na hospitalizację również wtedy, gdy wspomniane leki nie pomagają w ciągu 2. dni od ich przyjęcia. 

Kolka wątrobowa 

Kolka wątrobowa, znana też jako kolka żółciowa, to przypadłość, która najczęściej atakuje kobiety po 40. roku życia. Omawiany problem pojawia się głównie u osób chorujących na kamicę żółciową. Czasem występuje również po spożyciu obfitego posiłku, w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej lub jako efekt wysokiego stężenia cholesterolu. 

Objawy kolki żółciowej 

Głównym objawem kolki żółciowej jest nagle pojawiający się ból odczuwany w brzuchu oraz pod łukiem żebrowym po prawej stronie, skąd promieniuje w kierunku prawej łopatki. Może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Jest on bardzo intensywny, towarzyszą mu także mdłości, wymioty, wzdęcia i zgaga. 

Leczenie kolki wątrobowej 

Podobnie jak w przypadku wielu innych kolek, również i tutaj warto wypróbować leki rozkurczowe, a także środki przeciwbólowe. Jeżeli kolka jest objawem kamicy żółciowej, należy przede wszystkim wyeliminować jej przyczynę. Dobrze będzie także przyjąć pozycję leżącą oraz stosować ciepłe okłady na obszarze, który cię boli. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430772/ [dostęp 08.02.24]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431091/ [dostęp 08.02.24]. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518962/ [dostęp 08.02.24].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.