Przejdź do treści

Kolka – co zrobić, kiedy pojawia się skurczowy ból w jamie brzusznej? Domowe sposoby na kolkę

kobieta trzymająca się za brzuch z powodu kolki
Fot. AntonioDiaz / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?
rozstanie
„Nie bez kozery etapy rozstania porównuje się do tych, które są charakterystyczne dla przeżywania żałoby”. Psycholożka o rozstaniach, które bolą

Kolka to skurczowy ból zlokalizowany w okolicach jamy brzusznej. Wywoływana jest przez obkurczenie mięśni gładkich budujących ściany narządów posiadających światło, takich jak wyrostek robaczkowy, drogi żółciowe, jelita, moczowody. Może się pojawić po wysiłku, wówczas ból umiejscowiony jest w lewym podżebrzu.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Kolka u noworodków i niemowląt jest najczęściej zjawiskiem fizjologicznym, związanym z niedostatecznie dojrzałym układem pokarmowym. Zazwyczaj skuteczne okazują się w takich przypadkach domowe sposoby łagodzenia bólu brzucha. Po ukończeniu przez dziecko 5. miesiąca życia przykre objawy nie powinny już występować.

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Według medycznych klasyfikacji kolka niemowlęca jest rozpoznawana, gdy u dziecka występuje napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk połączony z uczuciem niepokoju, który utrzymuje się łącznie przez 3 godziny na dobę (suma epizodów). Objawy kolki u niemowlaka występują co najmniej 3 razy w tygodniu i najczęściej pojawiają się popołudniem lub w godzinach wieczornych. Mogą jej towarzyszyć takie zachowania jak podkurczanie nóżek, zaczerwienienie twarzy oraz zwiększona ilość wydalanych gazów. Kolka u dziecka, które prawidłowo się rozwija, rośnie i poza epizodami kolkowymi wykazuje normalny apetyt, nie jest powodem do niepokoju. Tylko w niektórych przypadkach występują wskazania do wykonania podstawowych badań laboratoryjnych i USG jamy brzusznej. Lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu diagnostyki w przypadku zahamowania wzrostu oraz wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak gorączka, wymioty oraz wtedy, kiedy kolka u niemowlaka nie ustępuje samoistnie. Przy kolkach należy wykonywać masaż brzuszka oraz stosować inne domowe sposoby, jak rytmiczne kołysanie w ramionach, delikatne poklepywanie, jazda wózkiem bądź samochodem. W większości przypadków, jeśli kolka nie ma podłoża patologicznego, działania te powinny przynieść dziecku ulgę, a tym samym spowodować ustąpienie przykrych objawów. Niekiedy pomagają też krople na kolki.

Kolka jelitowa – przyczyny i objawy

Kolka jelitowa może wystąpić na skutek niehigienicznego spożywania posiłku – szybko, w biegu i podczas mówienia. Jak każdy rodzaj kolki, objawia się silnym skurczowym bólem, który jest zlokalizowany w dolnej części jamy brzusznej. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć zaparcia, zaburzenia łaknienia, wymioty, nudności, napięty brzuch i zwiększona ilość wydalanych gazów. Kolkę jelitową u dorosłych leczy się, stosując leki rozkurczowe oraz napary ziołowe z mięty i rumianku. Profilaktycznie można przyjmować także probiotyki, prebiotyki lub symbiotyki, które wspomagają mikroflorę jelitową odpowiedzialną m.in. za prawidłowe procesy trawienne oraz wchłanianie substancji odżywczych.

Kiedy występuje kolka żółciowa?

Kolka żółciowa to jeden z charakterystycznych objawów kamicy żółciowej. Schorzenie to rozwija się na skutek obecności w pęcherzyku żółciowym kamieni żółciowych, które wytrącają się ze zbyt zagęszczonej żółci. Ostry, napadowy ból brzucha występuje w tym przypadku najczęściej po spożyciu tłustego posiłku i jest zlokalizowany po prawej stronie w okolicy podżebrowej lub w środkowym nadbrzuszu. Kolka żółciowa może trwać od 30 minut do kilku godzin. Leczenie objawowe polega na stosowaniu leków rozkurczowych i przeciwbólowych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego.

Zobacz także

Czym charakteryzuje się kolka nerkowa?

Kolka nerkowa występuje w chorobach, przy których dochodzi do zablokowania odpływu moczu z nerek. Najczęstszym powodem tego stanu są kamienie nerkowe. W rzadszych przypadkach blokadę nerek powodują zakrzepy, martwicze brodawki nerkowe lub ucisk zewnętrzny. Na skutek zablokowania dróg moczowych wzrasta ciśnienie powyżej blokady, co powoduje wzmożone ruchy robaczkowe i skurcz mięśniówki moczowodu, co jest przyczyną bólu. Zlokalizowany jest on w okolicach krzyża i promieniuje do przodu, do spojenia łonowego. Może mu towarzyszyć bolesne parcie na pęcherz moczowy. Kolka nerkowa zazwyczaj występuje wówczas, gdy kamień nerkowy próbuje się wydostać przez drogi moczowe. To bardzo przykra dolegliwość. Ulgę mogą przynieść leki rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Występowanie silnego napadowego bólu wymaga diagnostyki medycznej.

Kiedy powstaje kolka po wysiłku?

Typowy dla kolki wysiłkowej jest kłujący ból w boku, zlokalizowany pod lewymi żebrami. Przyczyną jest wzmożony wysiłek fizyczny, zwłaszcza u osób mało aktywnych na co dzień oraz w wyniku zjedzenia posiłku przed podjęciem aktywności. Podczas wysiłku fizycznego powiększa się śledziona, gdyż trafia do niej więcej krwi niż w stanie spoczynku. Objawy zazwyczaj ustępują samoistnie po kilkunastu, a maksymalnie kilkudziesięciu minutach. Kolka po wysiłku na ogół nie wymaga konsultacji lekarskiej. Raczej nie występuje, jeśli aktywność fizyczna uprawiana jest regularnie, czyli co najmniej 3 razy w tygodniu.

Kolka to dolegliwość dokuczliwa, której mogą towarzyszyć inne przykre objawy, takie jak wymioty, wzdęcia czy zaburzenia łaknienia. Jej przebieg jest zależny od przyczyny, która ją wywołuje. Diagnostyka medyczna jest konieczna przy kolkach nawracających, nieustępujących i kiedy towarzyszą im dodatkowe objawy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Zimnem czy ciepłem – jak pokonać częste dolegliwości?

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Czujesz ból podczas oddawania moczu albo podczas seksu? To może być zamrożona miednica

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Wciągasz stale brzuch? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk tłumaczy, dlaczego nie jest to dobry pomysł

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?