Przejdź do treści

Pieczenie języka, czyli palący problem! Jakie są jego przyczyny?

Pieczenie języka, czyli palący problem! Jakie są jego przyczyny? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pieczenie języka to problem, który może być efektem wielu przypadłości. Grzybica jamy ustnej, choroba refluksowa, nowotwory… Wszystkie te choroby wiążą się z omawianym objawem. A że jest on nieprzyjemny, zdecydowanie warto sprawdzić, co może ci dolegać, aby móc szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Pieczenie – języka przyczyny 

Istnieją różne przyczyny doprowadzające do pieczenia języka. Oto niektóre z nich: 

  • podrażnienie jamy ustnej, 
  • przyjmowanie niektórych leków, 
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej, 
  • alergie, 
  • nadwrażliwość na niektóre składniki (np. na gluten), 
  • choroby stomatologiczne (np. próchnica, choroby przyzębia), 
  • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, choroby tarczycy, nowotwory), 
  • choroby endokrynologiczne (zwłaszcza niedoczynność tarczycy), 
  • choroby psychiczne (nerwica, depresja), 
  • choroby neurologiczne (np. neuralgia nerwu językowo-gardłowego), 
  • infekcje (wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze), 
  • awitaminoza, 
  • niedobory mikroelementów, 
  • język geograficzny, 
  • język włochaty, 
  • niektóre pokarmy. 
usta kobiety

Suchość w jamie ustnej i pieczenie języka 

Suchość w jamie ustnej i pieczenie języka to symptomy, które mogą wskazywać na wiele chorób. Jedną z nich jest grzybica jamy ustnej. Co więcej, istnieje możliwość, iż są to objawy refluksu, silnego stresu lub trwającej przez długi czas antybiotykoterapii. Może to być również sygnał obecności chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy) lub zaburzeń w wydzielaniu śliny. Czasem symptomy te wskazują na zespół piekących ust. Oba te objawy pojawiają się również często w trakcie menopauzy – wówczas w kobiecych organizmach produkowana jest mniejsza ilość śliny. 

kobieta zakrywająca usta

Pieczenie języka i biały nalot 

Jeśli język piecze i jest pokryty białym nalotem, a jego brzegi są czerwone, może wskazywać to na chorobę refluksową. Choroba polega na cofaniu treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Często towarzyszy jej zgaga, a także nieprzyjemny posmak oraz brzydki zapach z ust. Biały nalot i pieczenie języka mogą być także objawami grzybicy języka – choroby, która atakuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Pieczenie i żółty nalot na języku 

Pieczenie i żółty nalot na języku to objawy, które również mogą również wystąpić przy grzybicy jamy ustnej. Osad w takim przypadku jest miękki i można go usunąć np. szczoteczką. Towarzyszą mu również zwykle takie symptomy jak suchość jamy ustnej oraz zaburzenia smaku. Może to także wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy, o którego objawach napisano wcześniej. 

Pieczenie języka a nowotwór 

Piekący język może być związany również z nowotworami – zwłaszcza wtedy, gdy w jamie ustnej pojawiają się owrzodzenia, które długo się goją. W takiej sytuacji trudno jest spożywać pokarmy, dochodzi więc do spadku łaknienia, w wyniku czego obserwuje się obniżenie wagi. W obrębie jamy ustnej pojawia się też opuchlizna, czasem można zaobserwować ślinotok, szczękościsk, a także niezbyt przyjemną woń z ust. 

Pieczenie języka i podniebienia 

Zauważyłeś u siebie pieczenie języka i podniebienia? Może to oznaczać zespół pieczenia jamy ustnej. Najczęściej pojawia się również szczypanie w obrębie języka lub całej jamy ustnej. Innym objawem, który pojawia się podczas tej choroby, jest ból w okolicy policzków lub wyrostków zębodołowych, a czasem nawet ból gardła. Najbardziej specyficznym objawem tego schorzenia jest zmienne natężenie bólu, który zmniejsza się np. podczas spożywania pokarmów. 

U wielu pacjentów z zespołem pieczenia jamy ustnej obserwuje się także zaburzenia smaku, związane z metalicznym posmakiem w jamie ustnej lub uczuciem goryczy. Nie można zapomnieć także o swędzeniu oraz suchości błony śluzowej – często opisuje się ją jako uczucie piasku w ustach. A czy istnieje związek z niedoczynnością tarczycy a pieczeniem języka? Jak się okazuje: tak. Takie osoby są bardziej podatne na zespół pieczenia jamy ustnej. 

Pieczenie języka a nerwica 

Naukowcy udowodnili, że pieczenie języka może mieć podłoże nerwicowe. Związane jest to z zachodzącymi w takich okolicznościach zmianami mózgu. Częściej zmagają się z takim problemem kobiety niż mężczyźni – istnieje spora szansa na to, że pewną rolę odgrywają tutaj zmiany hormonalne, jednak dotychczas nie wyjaśniono tej kwestii w pełni. 

Leczenie piekącego języka 

Leczenie piekącego języka powinno być zależne od choroby lub problemu, który go powoduje. W przypadku grzybicy jamy ustnej należy zastosować preparaty przeciwgrzybicze, np. w formie płynów lub maści. Jeśli nie zadziałają, lekarz najczęściej przepisuje leki doustne. Jeśli chodzi o chorobę refluksową, zazwyczaj pacjent musi przyjmować preparaty, które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego 

A jak leczyć zespół pieczenia jamy ustnej? W tym przypadku minimalizuje się nieprzyjemne objawy. Pacjenci powinni zrezygnować z ostrych przypraw, cytrusów czy win musujących. Jeżeli choroba spowodowana jest wypełnieniami amalgatowymi, pacjent powinien je wymienić na kompozytowe. Jeśli przyczyną nie jest żadne schorzenie, można zastosować inne, domowe sposoby. 

Refluks żołądkowo-przełykowy: objawy i dieta

Domowe sposoby na piekący język 

Zdarza się, że kamień nazębny wywołuje dolegliwości ze strony języka. Dlatego należy pamiętać o regularnej higienie jamy ustnej (myciu i nitkowaniu zębów oraz czyszczeniu języka). Dobrze jest także płukać usta płynami o właściwościach antybakteryjnych. Można też przygotowywać sobie płukanki na bazie ziół (np. rumianku czy szałwii). Warto często odwiedzać dentystę i poddawać się zabiegom higienizacji. W razie potrzeby należy również nieco zmodyfikować dietę (w sposób, jaki opisano powyżej). 

 

Bibliografia: 

  1. Aravindhan R, Vidyalakshmi S, Kumar MS, Satheesh C, Balasubramanium AM, Prasad VS. Burning mouth syndrome: A review on its diagnostic and therapeutic approach. J Pharm Bioallied Sci. 2014, s. 21-25. 
  2. Nasri-Heir C, Zagury JG, Thomas D, Ananthan S. Burning mouth syndrome, Current concepts. The Journal of Indian Prosthodontic Society, 2015, 15(4), s. 300-307. 
  3. Wysocki P., Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2017. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.