Przejdź do treści

Kolka jelitowa u dorosłych i u dzieci – jakie są najczęstsze objawy? Skuteczne sposoby leczenia

Kobieta trzyma się za zabarwiony na czerwono brzuch
Fot. Csaba Deli/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kolka jelitowa najczęściej daje się we znaki w okresie niemowlęctwa, jednak zdarza się także dorosłym. Jest nagłym skurczem jelit o różnym nasileniu bólu – od umiarkowanego do bardzo silnego. Za kolkę u dorosłych odpowiadają zazwyczaj problemy trawienne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Objawem kolki jelitowej jest na ogół ból brzucha trwający kilka, a czasem kilkanaście minut, który najczęściej ustępuje samoistnie. W przypadku wystąpienia kolki jelitowej warto sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Skutecznym sposobem na dolegliwości jest także ciepły okład i przyjęcie wygodnej pozycji. Przy częstych atakach zaleca się lekkostrawną dietę.

Przyczyny i objawy kolki jelitowej

Kolka jelitowa jest skurczem jelit, który pojawia się nagle i utrzymuje nawet kilkanaście minut. Możliwe jest też wystąpienie kolki powysiłkowej, np. po biegu czy szybkim marszu. Często przyczyną jest niezachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy jedzeniem a treningiem, czy też inną formą aktywności fizycznej. Kolka jelitowa u dorosłych ma źródła w niewłaściwym sposobie odżywiania się, problemach trawiennych, a często również w stresie. Zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, nieprawidłowa higiena jedzenia (pośpiech, objadanie się) mogą prowadzić do tego typu dolegliwości. Życie w ciągłym stresie, szybkie tempo, brak odpoczynku również nie pozostają bez wpływu na zdrowie, a tym bardziej prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Inaczej jest w przypadku kolki jelitowej u dzieci. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. niemowlęcą kolką, która pojawia się u dzieci w okolicy 3 miesiąca życia i trwa do 6 miesiąca. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kolka pojawia się później, czy też trwa znacznie dłużej. Powodów dolegliwości u niemowląt może być kilka, choć wśród najbardziej prawdopodobnych wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego lub alergię i nietolerancję białek. Kolka jelitowa u niemowląt może być spowodowana refluksem żołądkowo-jelitowym, zaburzeniami flory bakteryjnej, nadmierną produkcją gazów i zaleganiem ich w jelitach. Nie bez znaczenia jest prawidłowe trzymanie dziecka podczas karmienia, a także zapewnienie mu równowagi emocjonalnej. Objawy kolki jelitowej u niemowląt to: płacz, zazwyczaj długotrwały i intensywny, podkurczanie nóżek, wzdęcia, a także nieprawidłowe stolce. Często ataki zaczynają się o stałych porach i mogą trwać nawet kilka godzin.

Inne przyczyny kolki jelitowej u dorosłych

Zdarza się, że przyczyną kolki jelitowej u dorosłych są schorzenia układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego czy refluks. W takich przypadkach należy rozpocząć leczenie schorzenia odpowiedzialnego za ataki kolki. W innych sytuacjach kolka nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie odpowiedniej profilaktyki. Przyczyny kolki to często nieprawidłowa dieta czy pośpiech podczas jedzenia, których można unikać. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości mogą zmagać się również z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Kolki jelitowe mogą być spowodowane złą perystaltyką jelit czy zaleganiem masy kałowej, które przyczyniają się do zapychania jelit. Często występuje kolka jelitowa w ciąży, czyli silne bóle brzucha przychodzące falami i ustępujące samoistnie. Kolka objawia się kłuciem w dole brzucha lub po lewej stronie (najczęściej). Paniom zaleca się wtedy chodzenie, kręcenie biodrami. W ciąży nie należy przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem, dlatego nawet zażywanie preparatów rozkurczowych należy uzgodnić z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przyczynami kolki jelitowej w ciąży bywają: nieprawidłowa dieta, zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, zaparcia, zatrzymanie gazów w jelitach. Za kolkę odpowiada również zbyt intensywny wysiłek fizyczny w ciąży.

Zobacz także

Leczenie kolki jelitowej

Aby złagodzić dolegliwości związane z kolką jelitową w ciąży, należy wprowadzić dietę bogatą w błonnik. Dobrze jest także zadbać o stosowną dawkę ruchu. Jak leczyć kolkę jelitową w ciąży? Niektórzy specjaliści zalecają gimnastykę w ciąży, a nawet delikatne masaże brzucha, także i w tym wypadku wskazana jest jednak konsultacja z lekarzem. Podczas napadu kolki dobrze jest sięgnąć po herbatkę z kopru włoskiego, która pozwala wyeliminować gazy. Ciężarne powinny zrezygnować z gazowanych napojów, warzyw wzdymających i ostrych przypraw.  Domowe sposoby na kolkę jelitową u dorosłych to: ciepłe kompresy na brzuch (termofor), leki rozkurczowe, przeciwbólowe, ziołowe herbatki, a także szeroko pojęta profilaktyka (ruch, zdrowa dieta). Istotne jest wykluczenie schorzeń układu pokarmowego. Jak leczyć kolkę jelitową niemowląt? Zazwyczaj jest ona niegroźna i po jakimś czasie mija sama, zawsze warto jednak skonsultować problem z pediatrą, by wykluczyć poważniejsze schorzenia. Przy ataku kolki jelitowej u niemowląt pomocne okazują się masaże brzuszka, ciepłe okłady (należy zachować ostrożność), preparaty zawierające simetykon i ziołowe herbatki.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Spuchnięta powieka – skąd się bierze? Jak sobie z tym radzić?

Złamany nos – objawy i leczenie. Co robić w przypadku urazu?

Biegunka po jedzeniu – co powoduje biegunki poposiłkowe?

Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec?