4 min.
Kolka jelitowa u dorosłych i u dzieci – jakie są najczęstsze objawy? Skuteczne sposoby leczenia

Fot. Csaba Deli/AdobeStock
Kolka jelitowa najczęściej daje się we znaki w okresie niemowlęctwa, jednak zdarza się także dorosłym. Jest nagłym skurczem jelit o różnym nasileniu bólu – od umiarkowanego do bardzo silnego. Za kolkę u dorosłych odpowiadają zazwyczaj problemy trawienne.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Objawem kolki jelitowej jest na ogół ból brzucha trwający kilka, a czasem kilkanaście minut, który najczęściej ustępuje samoistnie. W przypadku wystąpienia kolki jelitowej warto sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Skutecznym sposobem na dolegliwości jest także ciepły okład i przyjęcie wygodnej pozycji. Przy częstych atakach zaleca się lekkostrawną dietę.
Przyczyny i objawy kolki jelitowej
Kolka jelitowa jest skurczem jelit, który pojawia się nagle i utrzymuje nawet kilkanaście minut. Możliwe jest też wystąpienie kolki powysiłkowej, np. po biegu czy szybkim marszu. Często przyczyną jest niezachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy jedzeniem a treningiem, czy też inną formą aktywności fizycznej. Kolka jelitowa u dorosłych ma źródła w niewłaściwym sposobie odżywiania się, problemach trawiennych, a często również w stresie. Zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, nieprawidłowa higiena jedzenia (pośpiech, objadanie się) mogą prowadzić do tego typu dolegliwości. Życie w ciągłym stresie, szybkie tempo, brak odpoczynku również nie pozostają bez wpływu na zdrowie, a tym bardziej prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Inaczej jest w przypadku kolki jelitowej u dzieci. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. niemowlęcą kolką, która pojawia się u dzieci w okolicy 3 miesiąca życia i trwa do 6 miesiąca. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kolka pojawia się później, czy też trwa znacznie dłużej. Powodów dolegliwości u niemowląt może być kilka, choć wśród najbardziej prawdopodobnych wymienia się niedojrzałość układu pokarmowego lub alergię i nietolerancję białek. Kolka jelitowa u niemowląt może być spowodowana refluksem żołądkowo-jelitowym, zaburzeniami flory bakteryjnej, nadmierną produkcją gazów i zaleganiem ich w jelitach. Nie bez znaczenia jest prawidłowe trzymanie dziecka podczas karmienia, a także zapewnienie mu równowagi emocjonalnej. Objawy kolki jelitowej u niemowląt to: płacz, zazwyczaj długotrwały i intensywny, podkurczanie nóżek, wzdęcia, a także nieprawidłowe stolce. Często ataki zaczynają się o stałych porach i mogą trwać nawet kilka godzin.
Inne przyczyny kolki jelitowej u dorosłych
Zdarza się, że przyczyną kolki jelitowej u dorosłych są schorzenia układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego czy refluks. W takich przypadkach należy rozpocząć leczenie schorzenia odpowiedzialnego za ataki kolki. W innych sytuacjach kolka nie wymaga specjalistycznego leczenia, a jedynie odpowiedniej profilaktyki. Przyczyny kolki to często nieprawidłowa dieta czy pośpiech podczas jedzenia, których można unikać. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości mogą zmagać się również z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Kolki jelitowe mogą być spowodowane złą perystaltyką jelit czy zaleganiem masy kałowej, które przyczyniają się do zapychania jelit. Często występuje kolka jelitowa w ciąży, czyli silne bóle brzucha przychodzące falami i ustępujące samoistnie. Kolka objawia się kłuciem w dole brzucha lub po lewej stronie (najczęściej). Paniom zaleca się wtedy chodzenie, kręcenie biodrami. W ciąży nie należy przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem, dlatego nawet zażywanie preparatów rozkurczowych należy uzgodnić z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przyczynami kolki jelitowej w ciąży bywają: nieprawidłowa dieta, zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, zaparcia, zatrzymanie gazów w jelitach. Za kolkę odpowiada również zbyt intensywny wysiłek fizyczny w ciąży.
Zobacz także
Leczenie kolki jelitowej
Aby złagodzić dolegliwości związane z kolką jelitową w ciąży, należy wprowadzić dietę bogatą w błonnik. Dobrze jest także zadbać o stosowną dawkę ruchu. Jak leczyć kolkę jelitową w ciąży? Niektórzy specjaliści zalecają gimnastykę w ciąży, a nawet delikatne masaże brzucha, także i w tym wypadku wskazana jest jednak konsultacja z lekarzem. Podczas napadu kolki dobrze jest sięgnąć po herbatkę z kopru włoskiego, która pozwala wyeliminować gazy. Ciężarne powinny zrezygnować z gazowanych napojów, warzyw wzdymających i ostrych przypraw. Domowe sposoby na kolkę jelitową u dorosłych to: ciepłe kompresy na brzuch (termofor), leki rozkurczowe, przeciwbólowe, ziołowe herbatki, a także szeroko pojęta profilaktyka (ruch, zdrowa dieta). Istotne jest wykluczenie schorzeń układu pokarmowego. Jak leczyć kolkę jelitową niemowląt? Zazwyczaj jest ona niegroźna i po jakimś czasie mija sama, zawsze warto jednak skonsultować problem z pediatrą, by wykluczyć poważniejsze schorzenia. Przy ataku kolki jelitowej u niemowląt pomocne okazują się masaże brzuszka, ciepłe okłady (należy zachować ostrożność), preparaty zawierające simetykon i ziołowe herbatki.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023