3 min.
Komputery cyklu. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Komputery cyklu. Czym są i co warto o nich wiedzieć? Ava Sol/Unsplash
Hormonalne metody zapobiegania ciąży nie są dla ciebie, a naturalnym nie ufasz? Wyjściem z takiej sytuacji może być komputer (monitor) cyklu. Co powinnaś o nim wiedzieć przed zakupem? Z jaką skutecznością chroni przed ciążą? Co sądzą o nim lekarze?
Spis treści
Jak działa komputer cyklu?
Działanie komputerów cyklu – zwanych również monitorami cyklu – opiera się na pomiarze temperatury ciała kobiety. Odczytu należy dokonywać codziennie po przebudzeniu (minimum po 3–4-godzinnym śnie), przed wstaniem z łóżka, korzystając z sensora będącego częścią urządzenia. Sensor powinien być umieszczony pod językiem, w pochwie albo odbycie – w zależności od producenta. Pomiar trwa ok. 30–60 sekund. Komputer cyklu zapisuje odczyt i wykorzystując specjalny algorytm, analizuje, w jakiej części fazy menstruacyjnej aktualnie się znajdujesz: płodnej czy niepłodnej. Wynik ukazuje się od razu (lampka czerwona – dni płodne, lampka zielona – dni niepłodne, lampka żółta – brak wyniku/przygotowanie do pracy). Pierwsze 2–3 cykle są testowe: urządzenie „uczy się” wtedy swojej użytkowniczki.
Komputer cyklu może być stosowany dwojako – zarówno jako forma antykoncepcji, jak i sposób na zaplanowanie ciąży. Niektóre z monitorów wyposażone są nawet w funkcję planowania płci dziecka czy obliczania BMI.
Czy na monitorach cyklu można polegać?
Według producentów skuteczność antykoncepcyjna takich urządzeń jest bardzo wysoka – fazy płodności mają być wskazywane z dokładnością na poziomie ok. 99,5 proc. Tyle teoria. W internecie nie brakuje jednak wpisów kobiet, które zaszły w ciążę pomimo systematycznego stosowania komputerów cyklu. Tak stało się np. u kobiet, które mają bardzo długie cykle menstruacyjne.
Ocena urządzenia według lek. Krzysztofa Kucharskiego, ginekologa-położnika z Centrum Medycznego Damiana
– Taka nieinwazyjna dla organizmu metoda antykoncepcji jest szczególnie zalecana kobietom, które mają schorzenia niepozwalające na zastosowanie innych metod, bardziej skutecznych i niewymagających takiego zaangażowania w ocenę swojego organizmu. Metoda jest najbardziej skuteczna przy regularnych miesiączkach. Zwykle im dłużej kobieta tę metodę stosuje, tym urządzenie bardziej dokładnie rozpoznaje okres płodny. Dodając do tego inne naturalne metody rozpoznawania owulacji, takie jak ocena śluzu szyjkowego czy pozycja szyjki macicy, czasem ból w okolicy jajnika oraz tzw. kalendarzyk małżeński, sprawiamy, że skuteczność antykoncepcyjna się zwiększa.
Wady i zalety komputerów cyklu
Do plusów komputerów cyklu należy przede wszystkim fakt, że są one przyjazne dla naszego zdrowia (i dla środowiska). Niektóre kobiety z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej. Komputery cyklu pozwolą lepiej poznać swoje ciało. A jeśli kobieta zajdzie w ciążę, komputer cyklu ją o tym poinformuje.
Do największych wad komputerów cyklu należy wysoka cena. Za takie urządzenie trzeba zapłacić ok. 2000–2500 zł (wersja standardowa) lub ok. 1200–1300 zł (wersja mini). Stosując komputery cyklu, należy wykazać się samodyscypliną i pamiętać o systematycznych pomiarach.
Problematyczne są infekcje i choroby, w czasie których temperatura naszego ciała może się wahać. Podczas przeziębienia (zwłaszcza jeśli wiąże się z podwyższoną temperaturą), gorączki czy przyjmowania antybiotyków z pomiaru temperatury powinno się zrezygnować – komputer i tak obliczy prawdopodobny etap cyklu.
Uwaga! Niektóre modele wyposażone są w opcję sygnalizowania okoliczności, które mogłyby zaburzyć cykl miesięczny (silny stres, spożycie alkoholu, stosowanie leków, niedostatek snu).
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023