Przejdź do treści

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, ćwiczenia i leczenie

Kurza klatka piersiowa - przyczyny, ćwiczenia i leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Mity – najwięksi wrogowie dobrego seksu. Obalamy wszystkie!
Chubby chasing i feedersi, czyli z czym spotykają się kobiety plus size [WIDEO]
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!
Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

Kurza klatka piersiowa to deformacja powodująca, że część mostkowa wysuwa się do przodu, a żebra unoszą się ku górze. To sprawia z kolei, iż ludzka klatka przypomina tę występującą u ptaków. Wada ta może być wrodzona bądź nabyta. W większości przypadków deformacja ta pojawia się u chłopców, choć czasem dotyczy również dziewczynek. Dowiedz się więcej.

Co to jest kurza klatka piersiowa?

Kurza klatka piersiowa to wada postawy polegająca na wyraźnym zniekształceniu mostka, który z przodu jest mocno uwypuklony. Zdarza się, że pewne jej objawy widoczne są już po urodzeniu, jednak w pełni ujawniają się dopiero w okresie dojrzewania, po jedenastym roku życia.

Można wyróżnić dwie postaci kurzej klatki piersiowej, takie jak:

 • deformacja jedynie w obrębie mostka,
 • deformacja w obrębie mostka oraz jego trzonu.

Kurza klatka piersiowa – objawy

Głównym objawem kurzej klatki piersiowej jest wspomniane już uwypuklenie mostka. Jednocześnie przymostkowe końce żeber przesuwają się do przodu. Poniżej linii sutków widoczna jest z kolei charakterystyczna wklęsłość żeber. U pacjentów z tą deformacją zwiększony jest całkowity przekrój klatki piersiowej. Wszystko to powoduje defekt kosmetyczny, który może negatywnie wpłynąć na samoocenę pacjenta. Zmiany te oddziałują również na powstawanie nieprawidłowej postawy ciała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kurza klatka piersiowa – skutki i powikłania

Należy zaznaczyć, że wada związana z wypukłą klatką piersiową może prowadzić do upośledzenia mięśni oddechowych, które może skutkować zaburzeniami oddychania. Co więcej, doprowadza ona do zmniejszenia pojemności płuc, które przyczynia się do szybszego męczenia się, duszności oraz mniejszej tolerancji wysiłku. Związana jest ona również ze zmniejszeniem ruchomości klatki piersiowej, które pogłębia istniejące już zaburzenia wentylacji. Ponadto doprowadza czasem także do zaburzeń napięcia mięśniowego, a u niektórych pacjentów z tą deformacją występuje również skolioza.

Kurza klatka piersiowa – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania kurzej klatki piersiowej – są one na tyle zróżnicowane, że trudno określić, która z nich doprowadziła do deformacji w konkretnym przypadku. Wada może mieć charakter nabyty bądź wrodzony.

Kurza klatka piersiowa u dzieci najczęściej jest efektem przebytej krzywicy. Powoduje ona ściągnięcie ścian na wysokości przyczepów przepony. Dlatego też, aby zapobiec tej wadzie, dzieci regularnie powinny przyjmować witaminę D. Na jej powstawanie wpływają również takie choroby, jak gruźlica kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz zaburzenia kostnienia. Powstawanie krzywej klatki piersiowej miewa również tło genetyczne – w 25 proc. przypadków deformacja ta występowała już u innego członka rodziny. Pojawia się ona także przy różnych zespołach wad genetycznych, takich jak zespół Marfana, zespół Noonan czy też zespół Turnera.

Kurza klatka piersiowa występuje u dzieci po 11. roku życia, choć łagodne zniekształcenia można obserwować już u małego dziecka. W okresie dojrzewania, kiedy zwiększa się masa kostna dziecka, zmiany uwidaczniają się najwyraźniej.

Kurza klatka piersiowa u dziecka – leczenie

W większości przypadków występująca u dziecka kurza klatka piersiowa jest defektem o charakterze kosmetycznych, nie wywołując problemów oddechowych. Dlatego stosuje się leczenie zachowawcze zniekształceń klatki piersiowej polegające na ćwiczeniach korekcyjnych:

 • ogólnorozwojowych i wzmacniających,
 • oddechowych,
 • specjalistycznych, wskazanych przy danym typie zniekształcenia klatki piersiowej.

Korekcje operacyjne w obrębie klatki piersiowej przeprowadza się zazwyczaj u dorosłych, a także w przypadku, kiedy zmiana utrudnia normalne funkcjonowanie.

Rehabilitacja w domu - jak wygląda i kto może z niej skorzystać?

Kurza klatka piersiowa – leczenie

W leczeniu kurzej klatki piersiowej duże znaczenie ma moment rozpoznania wady – im nastąpi to wcześniej, tym większa szansa na wyleczenie oraz uniknięcie poważnych powikłań.

Kurza klatka piersiowa – ćwiczenia

Leczenie kurzej klatki piersiowej u osób, którym postawiono diagnozę wcześnie, polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń:

 • wytrzymałościowych – poprawiają sprawność narządów wewnętrznych, obejmują intensywne formy ruchu, jak np. podskoki, jazda na rowerze, biegi;
 • oddechowych – dzięki nim można nauczyć się prawidłowej techniki oddychania, pomagają one zapobiegać zaburzeniom oddechowym towarzyszącym wystającemu mostkowi klatki piersiowej;
 • ogólnorozwojowych – ich celem jest zwiększenie ruchomości w stawach, zwiększenie siły mięśni oraz poprawienie sprawności fizycznej, są to np. ćwiczenia gimnastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy;
 • korygujących zniekształcenia – dzięki nim możliwe jest zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz stawów barkowych, rozciągnięcie boków klatki piersiowej oraz wzmocnienie mięśni kręgosłupa.

Ćwiczenia te zwiększają wytrzymałość pacjenta. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku kurzej klatki piersiowej u dzieci. Pacjentom rekomenduje się również regularne pływanie – najlepsze efekty osiąga się przy kraulu oraz stylu motylkowym.

Czasem wykorzystuje się również takie metody fizjoterapeutyczne, jak:

 • masaż klasyczny,
 • terapia manualna.

Poniżej opisujemy przykładowe ćwiczenia wykonywane przy tego typu problemach – zanim jednak zdecydujesz się na ich wykonywanie, skontaktuj się z lekarzem.

Ćwiczenie nr 1

To ćwiczenie należy wykonywać w pozycji leżącej. Zegnij nogi w stawach kolanowych i biodrowych, oprzyj je na podłodze. Na klatce piersiowej połóż poduszkę. Zrób wdech, tak aby brzuch uniósł się w górę. Następnie zatrzymaj oddech i spraw, aby powietrze z brzucha przeszło do klatki piersiowej – wówczas poduszka delikatnie się podniesie, a brzuch lekko opadnie. Następnie zrób wydech. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 2

W przypadku kurzej klatki u dziecka pomocne może okazać się również ćwiczenie nr 2.  Na początku należy stanąć w lekkim rozkroku. Następnie połóż się na brzuchu i szybko wstań, unosząc ręce do góry i robiąc podskok. Ćwiczenie to powtórz 10 razy.

Kobieta biegnie po plaży przy linii morza. ma zwiewną sukienkę

Kurza klatka piersiowa – operacja

W jaki sposób leczona jest kurza klatka piersiowa u dorosłych? W tym przypadku indywidualnie dobrane ćwiczenia zwykle nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Konieczna może być wówczas operacja, podczas której lekarze usuwają fragmenty zdeformowanych chrząstek, a także ustawiają mostek w odpowiedniej pozycji.

Orteza na kurzą klatkę piersiową

U niektórych pacjentów zniekształcenie klatki piersiowej leczy się poprzez tzw. ortezę, Jest to aparat ortopedyczny, który remodeluje kości oraz powierzchnie stawowe, dzięki czemu powracają one do pozycji fizjologicznej. Deformacja klatki piersiowej z czasem się więc zmniejsza. Umiejętnie dobrana jest praktycznie niewidoczna pod ubraniem. Orteza może być stosowana zarówno u dzieci i nastolatków, jak i u osób dorosłych.

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541121/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4757394/
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kinesiotaping / pexels

Kinesiotaping – czy naprawdę działa? Jakie są przeciwwskazania?

Biegacz trzyma się za bolące z tyłu kolano

Ból kolana – najczęstsze przyczyny, leczenie i rehabilitacja

„Nie oddzielam tego, co dzieje się w głowach moich pacjentów, od tego, co dzieje się w ich ciałach” – mówi Magdalena Kicińska, fizjoterapeutka

Klatka piersiowa lejkowata – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Koślawe kolana – przyczyny deformacji u dzieci i dorosłych. Jakie ćwiczenia i wkładki

Mięsień nadgrzebieniowy – leczenie ścięgna, tendinopatia

Kolana szpotawe – przyczyny, wygląd i korygowanie u dziecka. Jakie ćwiczenia?

Mięśnie posturalne – czym są, ćwiczenia wzmacniające

Mięsień zębaty przedni – budowa, funkcje i ćwiczenia

Brzuch jak balon? 3 ruchy na mniejszy brzuch na już! Poleca Pani Fizjotrener

Brzuch jak balon? 3 ruchy na mniejszy brzuch na już! Poleca Pani Fizjotrener

Kobieta

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Trening mięśni dna miednicy / pexels

Czy trening mięśni dna miednicy można robić, stojąc w kolejce na poczcie? Pani Fizjotrener odpowiada

Dziewczyna stoi przy krze lodowej

Krioterapia – co to, na co pomaga, przeciwwskazania. Czy może zaszkodzić?

Wideotorakoskopia – co to jest? Wskazania, przebieg

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – objawy, leczenie

Fizjoterapia oddechowa – wskazania i cele rehabilitacji

Rewaskularyzacja laserowa – wskazania, przygotowanie, przebieg

Co to jest środek ścięgnisty krocza i co oznacza jego obniżenie? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski

W jaki sposób nieświadomie robimy krzywdę swojej szyi? Ostrzega fizjoterapeuta Kamil Kozakowski

kobieta trenuje jogę

Ból po treningu? Fizjoterapeutka podpowiada, co warto zrobić

Badania obrazowe – rodzaje, wskazania, przebieg badania

Odma podskórna – objawy, postępowanie, leczenie

Guzy śródpiersia – rodzaje, objawy, leczenie (operacja)

Amputacja urazowa – pierwsza pomoc poszkodowanemu

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

×