5 min.
Lakowanie zębów – na czym polega? Jakie są wskazania?

Fot. Robert Przybysz / Adobe Stock
Zdrowe, zadbane zęby sprawiają, że człowiek zawsze czuje się pewniej. Dobra kondycja uzębienia nie jest ważna jedynie ze względów estetycznych, ale również z powodów zdrowotnych. Aby zapobiegać chorobom, można zdecydować się na lakowanie zębów.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Choroby zębów sprzyjają rozwojowi problemów z układem krwionośnym czy pokarmowym. O piękny uśmiech należy więc dbać. Przyczyną złego stanu uzębienia najczęściej bywa próchnica, warto więc jej zapobiegać, by później nie martwić się leczeniem. Zabiegiem, który może okazać się pomocny w chronieniu zębów przed nią, jest lakowanie zębów. Warto wiedzieć, na czym ono polega.
Co to jest lakowanie zębów i na czym polega?
Lakowanie zębów to zabieg, który przeprowadza się w ramach profilaktyki. Wykonuje się go, by zabezpieczyć zęby przed próchnicą, na którą szczególnie narażone są zęby trzonowe ze względu na swoją budowę. Charakteryzuje je powierzchnia, posiadająca pofałdowania, szczeliny i zagłębienia, co utrudnia ich higienę podczas szczotkowania. Z tego względu, to właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się próchnica powodowana zalegającą płytką nazębną. Ta szybko się rozprzestrzenia, co dotyczy przede wszystkim mleczaków. Lakowanie zębów to zabieg polegający na uzupełnieniu zagłębień, bruzd oraz szczelin, które znajdują się w zębach przedtrzonowych oraz trzonowych u dorosłych i dzieci. W tym celu wykorzystuje się specjalny materiałem stomatologiczny nazywany lakiem.
Lakowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, a przy tym prostym. Przed jego wykonaniem, stomatolog oczyszcza najpierw zęby z wszelkich osadów i zanieczyszczeń. Po ich osuszeniu nakłada lak w zagłębienia i szczeliny. Na koniec naświetla go przy zastosowaniu odpowiedniej lampy polimeryzacyjnej, która go utwardza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Lakowanie zębów u dzieci
Próchnica to przypadłość, która często dotyczy dzieci. Najmłodsi pacjenci, nieposiadający jeszcze dobrze wykształconych zdolności manualnych, nie zawsze są w stanie odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, co sprzyja gromadzeniu się zalegających resztek pokarmu, wpływających z kolei na rozwój próchnicy. Lakowanie mleczaków to zabieg, który pomaga chronić zęby przed próchnicą, która dotyczy przede wszystkim maluchów w wieku między siódmym a dwunastym rokiem życia.
Przed wykonaniem lakowania zębów mlecznych dentysta przeprowadza najpierw przegląd jamy ustnej, by ocenić, które zęby należy poddać zabiegowi. Lakowanie może być przeprowadzone jedynie, gdy nie zostaną stwierdzone zmiany próchnicze w zębie. Podczas zabiegu nie wolno nigdy pokrywać ubytków próchniczych lakiem, gdyż trudno będzie je potem wykryć i wyleczyć.
Kiedy zęby pacjenta zostaną zakwalifikowane do wykonania lakowania, lekarz oczyszcza ich powierzchnię szczoteczką obrotową, a następnie osusza ich powierzchnię i zabezpiecza przed zamoczeniem. W następnej kolejności nakłada wytrawiacz do lakowania, który preparuje szkliwo i wspomaga mocowanie laku. Gdy u dziecka wykryta zostanie niewielka próchnica, wówczas zmiany usuwane zostają przy pomocy diamentowego wiertła, a następnie nałożony na powierzchnię zęba zostaje specjalny cement szkło-jonomerowy.
Najmłodsi pacjenci mogą mieć również wykonane lakowanie kolorowe – dotyczy to mleczaków. Zabieg zapewnia ochronę przed próchnicą ślepych otworów i bruzd w zębach trzonowych. Od klasycznego lakowania różni się tym, że stosuje się do tego płynny kolorowym kompozytem (typu flow). Dzięki temu dziecko może wybrać barwę do lakowanego zęba. Kompozyty dostępne są w kolorze różowym, niebieskim, pomarańczowym, białym, żółtym i jasnozielonym.
Zobacz także
Lakowanie zębów – jakie są wskazania?
Lakowanie zębów to prosty zabieg, który wykonuje się na wszystkich zębach trzonowych (stałych oraz mlecznych), które najbardziej narażone są na ścieranie, a także przedtrzonowych. Zęby trzonowe są też najbardziej podatne na powstawanie szczelin i bruzd. Zabieg lakowania najlepiej wykonywać tuż po wyrżnięciu się stałego zęba trzonowego, by jak najskuteczniej zabezpieczyć go przed czynnikami chorobotwórczymi. Zęby trzonowe u dzieci pojawiają się zazwyczaj między szóstym a ósmym rokiem życia, dlatego ten okres jest najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu.
Przy stwierdzeniu początkowej próchnicy może ponadto zajść potrzeba wykonania lakowania poszerzonego. Wykonuje się je poprzez opracowanie ubytku bezwiertłową metodą lub poprzez otwarcie bruzdy. Ubytek uzupełnia się podobnie jak w przypadku klasycznego lakowania.
Pacjenci zastanawiający się, ile kosztuje lakowanie zębów, powinni wiedzieć, że zabieg wykonywany na pierwszych zębach trzonowych jest refundowany do ósmego roku życia. Lakowanie kolejnych zębów, jak i wykonanie zabiegu u osób powyżej ośmiu lat, jest wykonywane odpłatnie.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

21.03.2023
Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023