Lek na nadciśnienie tętnicze wycofany z obrotu. Pracowników apteki zaniepokoił jeden istotny szczegół
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu leku dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Powód? Wykrycie wady jakościowej. Sprawdź, czy ty i twoi bliscy nie macie go w swojej apteczce.
Dlaczego lek został wycofany z obrotu?
Lek, który został wycofany z obrotu, to Sumilar HCT, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jak podał GIF, jedna seria leku została wycofana w całym kraju z powodu wady jakościowej produktu. Decyzję taką podjęto po informacji od pracowników jednej z kieleckich aptek, którzy zauważyli, że kapsułki zmieniły kolor.
„Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Kielcach o otrzymaniu z apteki zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Sumilar HCT (…) w związku ze zidentyfikowaniem wewnątrz blistra kapsułek o nieprawidłowym wyglądzie w zakresie barwy” – podano w komunikacie GIF.
Teraz instytucja czeka na wyjaśnienia od producenta dotyczące tego, dlaczego lek mógł zmienić kolor.
Co musisz wiedzieć o tym leku?
Przyjmowałaś ten lek? Koniecznie sprawdź jego numer serii i inne ważne dane. Wycofany z obrotu został:
- Nazwa: Sumilar HCT (Ramiprilum + Amlodipinum + Hydrochlorothiazidum), 5 mg + 5 mg + 12,5 mg, kapsułki twarde,
- Numer serii: 12574261,
- Termin ważności: 30.04.2023,
- Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.
Jeśli znalazłaś lek o tym numerze serii w swojej apteczce, pod żadnym pozorem go nie przyjmuj. Poinformuj też swoich bliskich, którzy mogli go przyjmować, o jego wycofaniu z obrotu.
Nadciśnienie tętnicze – to powinnaś o nim wiedzieć!
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną współczesnego świata. Zmaga się z nim coraz więcej osób, również tych w młodym wieku. Występuje bez względu na płeć – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Istotą choroby jest występowanie podwyższonego ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie nie powinno być wyższe niż 140/90 mmHg.
Nadciśnienie może mieć różny przebieg, rozwijać się stopniowo przez lata lub pojawiać się nagle. Co istotne, podwyższone parametry ciśnienia mają niekorzystny wpływ na wszystkie narządy organizmu i mogą prowadzić do wielu powikłań.
Zobacz także
Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”
Hipotonia ortostatyczna i przyczyny spadku ciśnienia tętniczego. Jak wygląda leczenie?
Gryka poprawia apetyt, wzmacnia jelita, zmniejsza ciśnienie krwi. Z czym ją jeść? Sprawdź nasze przepisy!
się ten artykuł?