4 min.
Łyżeczkowanie macicy – jak przebiega i jakie są wskazania do jego wykonania?

fot. Yakobchuk Olena/AdobeStock
Zabieg łyżeczkowania macicy to procedura diagnostyczna i terapeutyczna przydatna w wielu chorobach narządu rodnego kobiety. Najważniejszym wskazaniem do wykonania łyżeczkowania są nieprawidłowe krwawienie miesięczne zarówno u kobiet po menopauzie, jak i przed nią.
Spis treści
Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym w trybie jednego dnia. Regeneracja endometrium następuje już około 5 dni po wykonanym zabiegu. Dzięki wynikom badania histologicznego po łyżeczkowaniu macicy możliwe jest wykluczenie obecności nieprawidłowości w obrębie tego narządu.
Co to jest łyżeczkowanie macicy?
Zabieg łyżeczkowania (lub też wyłyżeczkowania) jamy macicy oraz ścian kanału szyjki macicy to operacja ginekologiczna polegająca na rozszerzeniu kanału szyjki macicy specjalnymi przyrządami (rozszerzadłami), wziernikowaniu i ustabilizowaniu macicy za pomocą kulociągu oraz usunięciu zawartości narządu. Procedurę wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym, czasami pod osłoną antybiotykową. Łyżeczkowanie wykonuje się w celach terapeutycznych oraz diagnostycznych. Zabieg poprzedzony jest badaniem dwuręcznym przez ginekologa w celu ustalenia położenia macicy. Materiał wyskrobany w trakcie operacji wysyłany jest w całości do badania histopatologicznego. Ginekolog po zabiegu podaje lek wspomagający szybkie obkurczenie się macicy oraz powrót do właściwego funkcjonowania.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Łyżeczkowanie macicy – wskazania
Najważniejsze wskazania do wykonania łyżeczkowania macicy to:
- nieregularne krwawienia maciczne,
- każde pojawienie się krwawienia po okresie przekwitania; łyżeczkowanie macicy po menopauzie jest jednym z głównych wskazań diagnostycznych w celu wykluczenia raka endometrium, jest to najważniejsze dla tej choroby badanie,
- krwiomacicze, ropomacicze,
- zabieg diagnostyczny niepłodności,
- usunięcie niekompletnego poronienia, kiedy to jajo płodowe nie zostało wydalone w całości, lub przerwanie ciąży,
- przerost endometrium.
Łyżeczkowanie po porodzie wykonuje się każdorazowo, gdy lekarz stwierdzi niekompletność wydalonego łożyska. Pozostała w jamie macicy tkanka może bowiem być przyczyną krwotoku lub prowadzić do nowotworu. Materiał wyskrobany podczas operacji musi być przesłany do laboratorium – oddzielnie ten pochodzący z kanału szyjki macicy i ten z wnętrza jej jamy. Wynik badania histopatologicznego po łyżeczkowaniu otrzymywany jest około 2–3 tygodni po operacji i dzięki niemu możliwe jest określenie nieprawidłowości w obrębie endometrium oraz wykrycie tkanki nowotworowej.
Łyżeczkowanie macicy – zalecenia po zabiegu
Nie ma jednoznacznych wytycznych, jak długo odpoczywać po zabiegu łyżeczkowania macicy. Zabieg jest krótki, a pacjentka zostaje odesłana do domu tego samego dnia, w którym został wykonany. Zaleca się pozostanie w domu około 2 dni po operacji, po tym czasie można spokojnie wrócić do normalnej aktywności. Jak długo goi się macica po łyżeczkowaniu? Sama regeneracja endometrium po operacji wynosi około 5 dni, choć plamienia mogą utrzymywać się dłużej. Należy wziąć pod uwagę to, iż po łyżeczkowaniu macicy po poronieniu należy odczekać około 3 miesięcy ze staraniem się o kolejną ciążę.
Zobacz także
Łyżeczkowanie macicy – powikłania
Jak w wyniku każdego zabiegu, tak w przypadku łyżeczkowania macicy może dojść do powikłań. Jednym z nich jest zapalenie błony śluzowej macicy, które objawia się gorączką, bólem podbrzusza oraz niewielkim krwawieniem. Ponieważ chorobę tę wywołują bakterie, leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia. Krwawienie po łyżeczkowaniu macicy to najbardziej typowe powikłanie, które ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach od zabiegu, kiedy dojdzie do regeneracji endometrium. Zazwyczaj krwawienie jest niewielkie i wymaga stosowania wkładek lub podpasek. Przeciwwskazane jest używanie tamponów oraz współżycie kilka dni po zabiegu. Miesiączka po łyżeczkowaniu pojawia się w ciągu 4–6 tygodni. Ze względu na zmiany w endometrium okres po łyżeczkowaniu może być nietypowy – bardziej lub mniej obfity. Obfite krwawienia i krwotoki powinny być niezwłocznie zweryfikowane przez lekarza ginekologa. Rzadsze powikłania wyłyżeczkowania jamy macicy to zespół Ashermana oraz przebicie macicy. Zespół Ashermana to powikłanie polegające na powstawaniu zrostów w obrębie jamy macicy. Może być przyczyną niepłodności, bolesnych miesiączek, zaburzeń krwawienia i braku możliwości utrzymania ciąży.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023