Przejdź do treści

Polip endometrialny – objawy, skutki, diagnostyka i leczenie

Polip endometrialny / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
pandemia koronawirusa, kobieta w masce
Wystarczy jedna dawka szczepionki przeciw COVID-19? „To poruszanie się na ślepo” – oceniają naukowcy
koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Koncert Mary Komasa
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
covid-19, szpital, leczenie
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”

Polip endometrialny to przerost błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Objawem charakterystycznym dla obecności zmiany rozrostowej jest nieprawidłowe krwawienie z macicy – przedłużone krwawienie miesiączkowe, krwawienie międzymiesiączkowe lub upławy. Leczenie  polipów endometrialnych w dużej mierze wiąże się z operacyjnym usunięciem zmian. Czy polipy w macicy są groźne i jak można je zdiagnozować?

Co to jest polip endometrialny?

Polip endometrialny, inaczej polip trzonu macicy to łagodna zmiana rozrostowa błony śluzowej macicy (endometrium) w postaci guzka. Polipy endometrium mogą występować pojedynczo lub grupowo w dowolnym miejscu jamy macicy. Osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Wyróżnia się dwa rodzaje polipów endometrium:

  1. polipy uszypułowane – połączone są z jamą macicy za pomocą szypułki („nóżki” o owalnym kształcie). Jeśli szypułka jest wystarczająco długa, polip może wypuklać się do pochwy,
  2. polipy siedzące – są kształtu owalnego lub kulistego; mają szeroką podstawę, przez co mogą zająć znaczną część macicy.

Zmiany rozrostowe macicy mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, choć częściej obserwuje się je u kobiet po menopauzie. Zdiagnozowanie polipa w macicy budzi u pacjentek niepokój, szczególnie jeśli nie odczuwały dotąd żadnych objawów sugerujących chorobę. Pojawia się wtedy pytanie, czy istnieje zależność między polipem endometrialnym a rakiem i jakie jest ryzyko, że polip macicy będzie złośliwy. Znaczny odsetek nowotworów endometrium rozwija się z prawidłowego endomietrium. Szacuje się, iż polipy o charakterze złośliwym stanowią jedynie 0,5-3 proc. przypadków.

Metaanaliza, która ukazała się na łamach European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology wykazała, iż częstość zmian złośliwych jest niższa u kobiet przed menopauzą (1,12 proc.) w porównaniu do kobiet po menopauzie (4,93 proc.). Ponadto wyższe ryzyko nowotworu złośliwego występowało u kobiet z objawami choroby (5,14 proc.) niż u kobiet bezobjawowych (1,89 proc.gine).

usg

Przyczyny powstawania polipa endometrialnego

Przyczyny powstawania polipów nie zostały do końca poznane. Wśród czynników biorących udział w tworzeniu się polipów endometrialnych wymienia się:

  • wzrost stężenia estrogenów w organizmie,
  • mutacje genowe,
  • nadekspresję aromatazy w endometrium,
  • zaburzenie w cyklicznej apoptozie komórek endometrium,
  • miejscowe przewlekłe zapalenie endometrium.

Zwiększone ryzyko wystąpienia polipa endometrium obserwuje się u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (ze względu na ciągłą stymulację endometrium przez estrogeny) oraz selektywny modulator receptora estrogenowego stosowany w leczeniu raka piersi. Polipy endomietrialne częściej występują u kobiet otyłych, chorujących na cukrzycę oraz nadciśnienie.

Polip endometrialny – objawy

Nie wszystkie polipy endometrialne dają objawy, dlatego część z nich jest wykrywana przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Niepokojącym objawem mogącym wskazywać na obecność polipa endometrialnego jest nieprawidłowe krwawienie z macicy spowodowane obecnością małych tętnic mięśniowych we wnętrzu polipa. U kobiet z polipem mogą wystąpić krwawienia międzymiesiączkowe, przedłużone krwawienia miesiączkowe, krwiste lub ropne upławy, plamienia o nieprzyjemnym zapachu i zielonkawej barwie wskazujące na zakażenie układu moczowego oraz krwawienie w okresie pomenopauzalnym. Duże polipy wywołują dodatkowo ból podbrzusza.

Polip endometrialny – skutki

Skutkiem obecności polipa endometrialnego macicy mogą być problemy z zajściem w ciążę. Ponadto polip w ciąży niesie ze sobą ryzyko poronienia, ze względu na zaburzenie procesu zagnieżdżania się zarodka.

kobieta w ciąży

Polip endometrialny – diagnostyka

Diagnostyka polipa endometrialnego macicy polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego. Badaniem obrazowym wykorzystywanym w wykrywaniu polipa endometrialnego jest przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, które najlepiej wykonać w 5-10 dniu cyklu. W USG polipy uwidaczniają się jako hiperechogeniczne zmiany.

Innymi metodami diagnostycznymi polipów endometrialnych są: salpingografia – badanie rentgenowskie (RTG) z zastosowaniem środka kontrastowego, który umożliwia obrazowanie jajowodów oraz histerosalpingografia (HSG) – badanie obrazujące jednocześnie jajowody i jamę macicy. Wykonuje się także histerokopię diagnostyczną, która polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy urządzenia z kamerą umożliwiającą obejrzenie badanego obszaru. Dzięki tej technice możliwe jest rozpoznawanie nieprawidłowości wnętrza macicy. Aby potwierdzić diagnozę konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

badanie kolposkopii

Leczenie polipa endometrialnego

Polip endometrialny nie może sam zniknąć, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. U niektórych kobiet wchłonięcie polipa jest możliwe po zastosowaniu terapii hormonalnej. Ta metoda leczenia najczęściej wykorzystywana jest w przypadku polipów bezobjawowych, jednak nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia.

W wielu przypadkach leczenie polipa endometrialnego polega na operacyjnym usunięciu zmiany. Taki zabieg to histeroskopia polipa endometrialnego. Polipa wycina się przy pomocy specjalnych narzędzi (mikronożyczek, mikroszczypców lub pętli tnących) wprowadzonych przez pochwę i kanał szyjki macicy. Po resekcji zmiany powinna ona zostać poddana badaniu histopatologicznemu. Polipy usuwa się również wykonując zabieg łyżeczkowania jamy macicy, jednak metoda ta nie gwarantuje całkowitego usunięcia zmiany oraz obarczona jest ryzykiem pominięcia polipów o niewielkich rozmiarach.

O tym, czy polip będzie leczony hormonalnie czy usunięty operacyjnie decyzję podejmuje lekarz w zależności od wielkości zmiany, tempa jej wzrostu i wieku pacjentki.

Bibliografia:

  1. Katarzyna Wójcik-Krowiranda, Tomasz Michalski, Andrzej Bieńkiewicz, „Stany przednowotworowe w ginekologii”, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVI, nr 7, 2013.
  2. Anna Uglietti i wsp., „The risk of malignancy in uterine polyps: A systematic review and meta-analysis”, European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology,  VOLUME 237, P48-56, JUNE 01, 2019.
  3. Mariusz Zimmer i wsp.,”Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 3, strony 133–142.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią organu była babcia noworodka

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

„W latach 80. pacjent od razu szedł pod nóż. Agresywne operacje często niepotrzebnie okaleczały ludzi” – mówi prof. Wojciech Zegarski

„W chorobie doświadczałam momentów załamania”. Agata Buzek opowiedziała o swojej walce z rakiem

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

kobieta w bieliźnie

„To strasznie podstępna choroba, niedająca żadnych objawów”. Rak jelita grubego każdego dnia zabija w Polsce 33 osoby

DiLO, zielona karta, szybka ścieżka onkologiczna, pakiet onkologiczny – kompendium wiedzy

Luciana Rebello z matką Albą Gomes / Facebook

Zgoliła głowę, aby wesprzeć córkę walczącą z rakiem. „Tak wygląda miłość matki”

Tchawica – budowa, funkcje i najczęstsze choroby tchawicy

Grasica – gdzie jest i jakie pełni funcje? Choroby grasicy

Kobieta

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska

Rak szyjki macicy / Istockphoto

3,2 tys. – tyle kobiet co roku w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. „Pierwsza reakcja na diagnozę? Niedowierzanie, strach, zaprzeczenie…” – mówi dr Robert Jach, ginekolog-onkolog

Top 10 produktów chroniących przed rakiem

Karolina Szymczak

Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Kobieta

Jesteś w trakcie chemioterapii i masz problemy z pamięcią i koncentracją? Psychoonkolożka wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić

Kobieta robi ciasto w kuchni

Masz czarne akcesoria kuchenne? Lepiej z nich nie korzystaj! Ostrzega Mama Chemik

Polip szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie i usuwanie

szczepionka przeciw COVID-19

Czy pacjenci z nowotworami powinni zaszczepić się przeciw COVID-19? Głos zabrało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Ropień mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Joanna Głowala z córką Oliwią

„Razem z innymi rodzicami onkodzieci czasem mówimy, że wspólnie walczyliśmy na wojnie. Teraz cieszę się czasem pokoju” – mówi Joanna Karska-Głowala

kobieta trzymająca rękę na dekolcie

USG grasicy – co wykrywa, wskazania, przygotowanie do badania

Dolly Parton: Wielkie piersi, wielkie usta, wielkie włosy. Ludzie mówili, że takie kobiety wyglądają tanio, a ja wiedziałam, że taka właśnie chcę być

Macica dwurożna

Macica dwurożna – objawy, leczenie, powikłania, ciąża i poród

Neurofibromatoza – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?