Przejdź do treści

Polip endometrialny – objawy, skutki, diagnostyka i leczenie

Polip endometrialny / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
laboratorium, badanie próbki małpiej ospy
Małpia ospa w Europie – potwierdzone przypadki. Czy jest groźna i jakie daje objawy?
para w łóżku
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
Pocałunek to samo zdrowie / istock
Całowanie się jest zdrowe. Jakie plusy dla organizmu za sobą niesie?
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog mówi nam, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog wyjaśnia, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę
Tomasz Dzieciątkowski: obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne

Polip endometrialny to przerost błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Objawem charakterystycznym dla obecności zmiany rozrostowej jest nieprawidłowe krwawienie z macicy – przedłużone krwawienie miesiączkowe, krwawienie międzymiesiączkowe lub upławy. Leczenie  polipów endometrialnych w dużej mierze wiąże się z operacyjnym usunięciem zmian. Czy polipy w macicy są groźne i jak można je zdiagnozować?

Co to jest polip endometrialny?

Polip endometrialny, inaczej polip trzonu macicy to łagodna zmiana rozrostowa błony śluzowej macicy (endometrium) w postaci guzka. Polipy endometrium mogą występować pojedynczo lub grupowo w dowolnym miejscu jamy macicy. Osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Wyróżnia się dwa rodzaje polipów endometrium:

  1. polipy uszypułowane – połączone są z jamą macicy za pomocą szypułki („nóżki” o owalnym kształcie). Jeśli szypułka jest wystarczająco długa, polip może wypuklać się do pochwy,
  2. polipy siedzące – są kształtu owalnego lub kulistego; mają szeroką podstawę, przez co mogą zająć znaczną część macicy.

Zmiany rozrostowe macicy mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, choć częściej obserwuje się je u kobiet po menopauzie. Zdiagnozowanie polipa w macicy budzi u pacjentek niepokój, szczególnie jeśli nie odczuwały dotąd żadnych objawów sugerujących chorobę. Pojawia się wtedy pytanie, czy istnieje zależność między polipem endometrialnym a rakiem i jakie jest ryzyko, że polip macicy będzie złośliwy. Znaczny odsetek nowotworów endometrium rozwija się z prawidłowego endomietrium. Szacuje się, iż polipy o charakterze złośliwym stanowią jedynie 0,5-3 proc. przypadków.

Metaanaliza, która ukazała się na łamach European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology wykazała, iż częstość zmian złośliwych jest niższa u kobiet przed menopauzą (1,12 proc.) w porównaniu do kobiet po menopauzie (4,93 proc.). Ponadto wyższe ryzyko nowotworu złośliwego występowało u kobiet z objawami choroby (5,14 proc.) niż u kobiet bezobjawowych (1,89 proc.gine).

usg

Przyczyny powstawania polipa endometrialnego

Przyczyny powstawania polipów nie zostały do końca poznane. Wśród czynników biorących udział w tworzeniu się polipów endometrialnych wymienia się:

  • wzrost stężenia estrogenów w organizmie,
  • mutacje genowe,
  • nadekspresję aromatazy w endometrium,
  • zaburzenie w cyklicznej apoptozie komórek endometrium,
  • miejscowe przewlekłe zapalenie endometrium.

Zwiększone ryzyko wystąpienia polipa endometrium obserwuje się u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (ze względu na ciągłą stymulację endometrium przez estrogeny) oraz selektywny modulator receptora estrogenowego stosowany w leczeniu raka piersi. Polipy endomietrialne częściej występują u kobiet otyłych, chorujących na cukrzycę oraz nadciśnienie.

Polip endometrialny – objawy

Nie wszystkie polipy endometrialne dają objawy, dlatego część z nich jest wykrywana przypadkowo podczas rutynowego badania ginekologicznego. Niepokojącym objawem mogącym wskazywać na obecność polipa endometrialnego jest nieprawidłowe krwawienie z macicy spowodowane obecnością małych tętnic mięśniowych we wnętrzu polipa. U kobiet z polipem mogą wystąpić krwawienia międzymiesiączkowe, przedłużone krwawienia miesiączkowe, krwiste lub ropne upławy, plamienia o nieprzyjemnym zapachu i zielonkawej barwie wskazujące na zakażenie układu moczowego oraz krwawienie w okresie pomenopauzalnym. Duże polipy wywołują dodatkowo ból podbrzusza.

Polip endometrialny – skutki

Skutkiem obecności polipa endometrialnego macicy mogą być problemy z zajściem w ciążę. Ponadto polip w ciąży niesie ze sobą ryzyko poronienia, ze względu na zaburzenie procesu zagnieżdżania się zarodka.

kobieta w ciąży

Polip endometrialny – diagnostyka

Diagnostyka polipa endometrialnego macicy polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego. Badaniem obrazowym wykorzystywanym w wykrywaniu polipa endometrialnego jest przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, które najlepiej wykonać w 5-10 dniu cyklu. W USG polipy uwidaczniają się jako hiperechogeniczne zmiany.

Innymi metodami diagnostycznymi polipów endometrialnych są: salpingografia – badanie rentgenowskie (RTG) z zastosowaniem środka kontrastowego, który umożliwia obrazowanie jajowodów oraz histerosalpingografia (HSG) – badanie obrazujące jednocześnie jajowody i jamę macicy. Wykonuje się także histerokopię diagnostyczną, która polega na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy urządzenia z kamerą umożliwiającą obejrzenie badanego obszaru. Dzięki tej technice możliwe jest rozpoznawanie nieprawidłowości wnętrza macicy. Aby potwierdzić diagnozę konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

badanie kolposkopii

Leczenie polipa endometrialnego

Polip endometrialny nie może sam zniknąć, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. U niektórych kobiet wchłonięcie polipa jest możliwe po zastosowaniu terapii hormonalnej. Ta metoda leczenia najczęściej wykorzystywana jest w przypadku polipów bezobjawowych, jednak nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia.

W wielu przypadkach leczenie polipa endometrialnego polega na operacyjnym usunięciu zmiany. Taki zabieg to histeroskopia polipa endometrialnego. Polipa wycina się przy pomocy specjalnych narzędzi (mikronożyczek, mikroszczypców lub pętli tnących) wprowadzonych przez pochwę i kanał szyjki macicy. Po resekcji zmiany powinna ona zostać poddana badaniu histopatologicznemu. Polipy usuwa się również wykonując zabieg łyżeczkowania jamy macicy, jednak metoda ta nie gwarantuje całkowitego usunięcia zmiany oraz obarczona jest ryzykiem pominięcia polipów o niewielkich rozmiarach.

O tym, czy polip będzie leczony hormonalnie czy usunięty operacyjnie decyzję podejmuje lekarz w zależności od wielkości zmiany, tempa jej wzrostu i wieku pacjentki.

Bibliografia:

  1. Katarzyna Wójcik-Krowiranda, Tomasz Michalski, Andrzej Bieńkiewicz, „Stany przednowotworowe w ginekologii”, Postępy Nauk Medycznych, t. XXVI, nr 7, 2013.
  2. Anna Uglietti i wsp., „The risk of malignancy in uterine polyps: A systematic review and meta-analysis”, European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology,  VOLUME 237, P48-56, JUNE 01, 2019.
  3. Mariusz Zimmer i wsp.,”Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii”, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 3, strony 133–142.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Guz liściasty piersi – objawy, diagnostyka i leczenie

Dr Iris Kerin Orbuch i dr Amy Stein o endometriozie: Zwykle od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około dziesięciu lat

Najczęstsze choroby odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

Międzybłoniak opłucnej – czas przeżycia, przebieg, postępy

Wirus, który stał się „koniem trojańskim”. Nowa technologia dostarcza nadzieję na skuteczne terapie nowotworów i innych schorzeń

Naukowcy zamienili wirusa w „konia trojańskiego”. Tak w przyszłości może wyglądać terapia nowotworów

Rak dróg żółciowych – objawy, leczenie (chemioterapia, operacja)

Torbiele trzustki – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta

Guzy śródpiersia – rodzaje, objawy, leczenie (operacja)

Rak pęcherzyka żółciowego – objawy i leczenie nowotworu

Poradnik, który przynosi ulgę. „Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo” dr Iris Kerin Orbuch oraz dr Amy Stein już w księgarniach

Choroby krtani – przyczyny, objawy i metody leczenia

Choroba Zollingera-Ellisona (ZZE) – objawy i leczenie

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Amerykanka robi wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dziecko. „Muszą wiedzieć, że ich dzieci nie zostaną zapomniane”

Szyje wyjątkowe pamiątki dla rodziców, którzy stracili dzieci. „Muszą wiedzieć, że ich maluchy nie zostaną zapomniane”

rak, koronawirus

Pokonali raka dzięki zakażeniu koronawirusem? Zadziwiające przypadki pacjentów cierpiących na nowotwory krwi

Granulocyty – czym są, budowa i normy na leukocyty

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na raka chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują poprzez rap

„Tej chorobie się nie poddam”. Dzieci chore na nowotwór chwyciły za mikrofony i wyrażają to, co czują, poprzez rap

Dziecko

Pediatra o nowotworach wśród dzieci: niepokojące są złamania, których ciężkość jest nieadekwatna do mechanizmu urazu

Sarah Harding choruje na raka piersi. „Nie wiem, ile miesięcy mi pozostało” – mówi 38-letnia piosenkarka

kobieta blondynka

Cytologia klasyczna czy cytologia płynna – którą z nich wybrać?

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

Koncert Mary Komasa

Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?