Przejdź do treści

Melanie Gaydos: Nigdy nie przeszkadzało mi, jak wyglądam. Nie ma to ze mną związku

Melanie Gaydos: Nigdy nie przeszkadzało mi, jak wyglądam. Nie ma to ze mną związku Edward Berthelot/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Na lepszy seks”, czyli na zdrowie i dobry humor. Jak supementy Wimin pomogły mi mądrze zadbać o siebie
Krótsza kwarantanna dla niektórych zawodów. Nowe zasady covidowe
Jak wyłączyć się z trybu „praca” i przełączyć w tryb odpoczynku? Podpowiadamy
Kieliszek czerwonego wina dziennie poprawi pracę serca? Naukowcy obalili słynny mit
15 tys. zł kary odszkodowania za zakażenie w pracy i testy raz w tygodniu. Nowy projekt covidowy

„Nigdy nie rozumiałam, dlaczego ktoś miałby traktować mnie inaczej z powodu mojej choroby. To dosłownie moje DNA” – tłumaczy Melanie Gaydos, modelka z dysplazją ektodermalną. Jej choroba upośledza budowę zębów, włosów, skóry, paznokci i kości.

 

Dysplazja ektodermalna jest skutkiem zmian genetycznych na poziomie podziałów zarodkowych i częściej dotyka chłopców. Dzieci z tą chorobą rodzą się ze zniekształconymi zawiązkami zębowymi, albo bez nich, mają upośledzoną budowę mieszków włosowych, paznokci, zazwyczaj nie mają też gruczołów potowych, łzowych, ślinowych. Kiedy Melanie była mała, rzęsy tak podrapały jej gałki oczne, że doprowadziło to do znacznej utraty wzroku. „Wiedziałam, że jest większy powód, dla którego trafiłam na świat. Inaczej by mnie nie było. Ten proces był bardzo trudny, ale doprowadził mnie do sztuki, która pomogła mi przejść większą część mojego życia” – mówi dziennikarzom.

31-letnia dziś Melanie Gaydos pracuje dla największych pism poświęconych modzie i współpracuje z fotografami najwyższej rangi, takimi jak Eugenio Recuenco, ale zaznacza, przeszła przez długą drogę. Przez większą część życia stykała się z ludźmi, którzy traktowali ją jak osobę chorą zakaźnie. W szkole podstawowej była ofiarą innych dzieci a jako nastolatka walczyła z myślami samobójczymi. Jak mówi, uratowała ją kreatywność, która “pozwoliła jej uczyć się być sobą”.

W dzieciństwie i młodości Melanie miała ponad 30 operacji. Z tego powodu ominęła ją znaczna część zajęć w szkole. Dużo rysowała i robiła własne lalki, słuchała muzyki punkowej i rockowej. „To było bardzo uzdrawiające. Po dzieciństwie, kiedy nie rozumiałam, dlaczego byłam traktowana w taki a nie inny sposób, muzyka i sztuka dały mi siłę na przetrwanie” – ocenia.

Wiedziałam, że jest większy powód, dla którego trafiłam na świat. Inaczej by mnie nie było. Ten proces był bardzo trudny, ale doprowadził mnie do sztuki, która pomogła mi przejść większą część mojego życia

Na studia trafiła do instytutu Pratta w Nowym Jorku, gdzie zajęła się sztukami wizualnymi. Jako 26-latka wzięła udział w programie reality show „The Doctors”, gdzie otrzymała implanty dentystyczne, ale szybko przestała ich używać. W wywiadzie dla „The Independent” przyznała, że był to długi, skomplikowany proces medyczny, fizyczny i psychiczny: „W moim wieku naprawdę znacznie lepiej czuję się, jedząc po swojemu – możecie mi wierzyć, jem bardzo dużo!  Dużo bardziej komfortowo czuję się ze sobą taka, jaka jestem, bez żadnych polepszaczy”– tłumaczy decyzję o odrzuceniu implantów.

„Może niektórzy myślą, że jestem niekompletna, ale to tylko dlatego, że nie mam zębów, a oni nie mogą sobie wyobrazić, jak to jest. Wcale mi ich nie brakuje. Nie miałam ich wcale za dużo od samego początku” – śmieje się modelka.

Drzwi do modelingu otworzyło jej ogłoszenie skierowane do „ludzi o unikatowym wyglądzie”. Zajmowała się wtedy robieniem autoportretów: „Przyszło mi do głowy, że mogłabym dużo więcej zrobić jako modelka. Wiem, że jestem unikalna, jeśli chodzi o wygląd. Byłam jedyną osobą z moją własną wizją i spojrzeniem na świat i tym, jak chciałabym się zaprezentować” – wspomina.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Twierdzi, że nie znosiła swoich zdjęć, ale chłopak, z którym się wtedy umawiała, ostatecznie przekonał ją do udziału w teledysku metalowego zespołu Rammstein reżyserowanego przez Recuenco. „Kręciliśmy na tydzień przed świętami, w środku berlińskiej zimy, w opuszczonym sanatorium (…) Byłam fanką zespołu Rammstein od szkoły średniej, kiedy pierwszy raz wyjechałam z domu. To był mój pierwszy lot samolotem, pierwsza wycieczka do Europy, byłam całkiem sama. To było niesamowite doświadczenie” – wspomina.

Jak mówi, otrzymała wtedy tyle samo negatywnych, co pozytywnych komentarzy: „Ludzie w większości nie wiedzieli, co powiedzieć”– wspomina. Tak jest do dzisiaj, bo, jak uważa Melanie, „po prostu nie ma wystarczająco dużo osób o 'innym’ wyglądzie. Kiedy jestem na Fashion Week, widać po ludziach, co o mnie myślą, w jaki sposób ze mną rozmawiają. Nigdy nie przeszkadzało mi, jak wyglądam. Nie ma to ze mną związku”.

Często jest tak, że redakcja jakiegoś magazynu robi mi zdjęcia, a potem ci ludzie twierdzą, że nie wiedzą, co z nimi zrobić. Boją się je opublikować

Modelka nie korzysta z usług agencji, chociaż oferty spływają do niej regularnie. Na początku swojej kariery wystąpiła w letniej edycji „i-D”, „Galore” i „Love”. Później kilkakrotnie trafiła na New York Fashion Week i współpracowała m.in. z Kat Von D oraz zespołem Behemot. Jest także znana z filmów takich jak „Naznaczony: ostatni klucz”, „Wszyscy bogowie w niebie” oraz „The Third Sister” (produkcja nie miała polskiej dystrybucji). „Często jest tak, że redakcja jakiegoś magazynu robi mi zdjęcia, a potem ci ludzie twierdzą, że nie wiedzą, co z nimi zrobić. Boją się je opublikować” – przyznaje modelka.

Jak tłumaczy, bardzo nie lubi, kiedy ktoś mówi jej, że nie może czegoś zrobić. A słyszy to całą swoją karierę. Cały czas to przepracowuje: „Jestem coraz pewniejsza siebie. Przestałam nosić peruki, kiedy zaczęłam pozować do zdjęć. Musiałam się zmuszać do nauki samej sobie, żeby czuć się komfortowo w moim naturalnym stanie” – przyznaje.

Wszyscy mają swoje własne kompleksy. To bardzo ograniczające, przejmować się tym, co inni o nas myślą. Nie rozumiem, czemu nie możemy cieszyć się sobą nawzajem i szczęściem innych ludzi” – tłumaczy Gaydos.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

„Każda gorączka, szczególnie bezobjawowa, sprawia, że zaczynam się bać”. Ola Dulęba o życiu po przeszczepie nerki

Kobieta patrzy przez mikroskop

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zidentyfikowali wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

„Całkowicie łysą kobietą zostałam 4 lata temu. Teraz wiem, że umiem żyć bez włosów” – mówi Marta Kawczyńska, alopecjanka

„Nie wierzyłam, że mając stomię, mogę tak kobieco wyglądać”. Monika Leder i Dorota Salska o niezwykłym projekcie „Zrozumieć stomię”

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – objawy i leczenie

Aga Szuścik: „Żadna choroba nie jest 'kobieca’. To nie jest słowo, którym powinno się określać to, co złe, trudne, okropne”

„W przypadku kobiet mówi się 'wypadanie włosów’, jakby to był stan przejściowy, zamiast nazywać rzeczy po imieniu: łysienie”

Iga Świątek

Iga Świątek o przegranej w meczu: „Nasze ciało może być zmęczone z wielu powodów, także cyklu menstruacyjnego. To nie jest wymówka”

Lek na SMA bez refundacji. "Producent postawił zaporową cenę"

Lek na SMA bez refundacji ze względu na „zaporową cenę”. Magdalena Jutrzenka: „Problem sprowadza się do tego, że zdrowie nie jest priorytetem rządu”

Choroba Rendu-Oslera-Webera – objawy i leczenie

Lekarz pobierający próbkę krwi aby sprawdzić czy pacjent jest chory na hemofilię

Hemofilia typu A, B i C – przyczyny, objawy i leczenie

Laborantka trzyma w ręku łańcuch genetyczny.

Zespół Edwardsa – jakie są przyczyny i objawy choroby?

W szpitalu matka z córką chora na mukowiscydozę

Mukowiscydoza – jak długo się z nią żyje? Objawy, leczenie, dieta

Zespół Ehlersa-Danlosa – objawy, diagnostyka i leczenie

Limfangioleiomiomatoza – przyczyny, objawy, leczenie

Alicja Stańczuk

Alicja Stańczuk jest „syrenką”. Ariel oddała głos, by zdobyć księcia, ona „oddała” macicę, żeby ratować życie

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

Zespół Brugadów – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Agnieszka Włodarczyk

Agnieszka Włodarczyk: nigdy wcześniej nie chciałam mieć dziecka

Tatiana Okupnik jest nieuleczalnie chora, diagnozę poznała po 42 latach. "Wracałam do domu, powłócząc nogami"

Tatiana Okupnik jest nieuleczalnie chora, diagnozę poznała po 42 latach. „Wracałam do domu, powłócząc nogami”

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic – objawy i leczenie

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: Wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

×