Utrata wzroku – chwilowa i nagła. Przyczyny nagłej ślepoty
Nagła lub chwilowa utrata wzroku wymaga konsultacji z lekarzem, nie każda z nich – na szczęście – kończy się trwałą ślepotą. Na ich wystąpienie może wpłynąć wiele czynników, które może rozpoznać jedynie specjalista. Niepokojące jednak jest już samo pogorszenie widzenia.
Chwilowa utrata wzroku – przyczyny
Chwilowa utrata wzroku najczęściej spowodowana jest niedokrwieniem. Może ono dotyczyć siatkówki (wówczas określa się je jako amaurosis fugax) lub płatów potylicznych. W takich sytuacjach mówi się o całkowitym zaniku wzroku, pole widzenia jest czarne, może pojawiać się w nim „zasłona”, przesuwająca się w dół i górę. W takich przypadkach lekarze przeprowadzają zwykle diagnostykę w kierunku czynników ryzyka chorób naczyniowych oraz zwężenia tętnicy szyjnej.
U osób starszych przemijająca utrata wzroku może być spowodowana zespołem nadmiernej lepkości krwi oraz symptomem olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Tymczasowa utrata wzroku może też nastąpić w wyniku udaru niedokrwiennego. Utracić wzrok można również na skutek obrzęku tarczy nerwu wzrokowego oraz migreny siatkówkowej, która pojawia się zwłaszcza u młodszych pacjentów. Epizody przemijającej utraty widzenia mogą występować w wyniku ataku padaczkowego. Dzieci mogą też na jakiś czas przestać widzieć, ze względu na uraz okolic potylicy.
Przyczyny chwilowej utraty wzroku w jednym oku
Utrata wzroku na jedno oko najczęściej ma związek również z amaurosis fugax – przemijającym zaniewidzeniem, które może obejmować zarówno oboje oczu, jak i tylko jedno. Dochodzi do niego na skutek zwężenia tętnicy szyjnej, co z kolei wiąże się miażdżycą lub – rzadziej – tętniakiem. Na pojawienie się tego problemu wpływają również: zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia. Zaniewidzenie trwa od kilku sekund do kilku minut i wszelkie zaburzenia widzenia ustępują zwykle maksymalnie po 30-60 minutach.
Nagła utrata wzroku – przyczyny
Najczęstsze przyczyny nagłej utraty wzroku i jego pogorszenia to:
- zator,
- neuropatia zapalna nerwu wzrokowego,
- neuropatia niedokrwienna nerwu wzrokowego,
- neuropatia toksyczna nerwu wzrokowego,
- odwarstwienie siatkówki,
- zakrzep naczyń żylnych siatkówki,
- krwawienie wewnątrzgałkowe w komorze ciała szklistego.
Co jeszcze może być przyczyną utraty wzroku? Na przykład: guzy gałki ocznej, urazy, wylew krwi, migrena, histeria, guzy wewnątrzczaszkowe oraz zmętnienie rogówki po oparzeniu chemicznym.
Przyczyny utraty ostrości wzroku
Jeśli chodzi o utratę ostrości wzroku, która objawia się m.in. poprzez zamglony obraz, mroczki przed oczami, podwójne widzenie, rozbłyski oraz wrażenie zasłony, może mieć ona różne przyczyny. Należą do nich:
- zaćma,
- jaskra,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- zaburzenia neurologiczne,
- bóle głowy i gałek ocznych (często związane z migrenowym bólem głowy),
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- nadciśnienie i retinopatia nadciśnieniowa.
Ze wzrokiem mogą mieć problemy również kobiety w trzecim trymestrze ciąży oraz po porodzie.
Utrata wzroku po udarze
Jak pokazują badania, aż 60-70 proc. pacjentów po udarze zauważa u siebie pogorszenie wzroku, a około 30 proc. – zaburzenia widzenia. Czy po udarze wraca wzrok? Jak się okazuje, tak. Niektórzy zmagają się z tymczasową i mijającą po jakimś czasie ślepotą lub niedowidzeniem. Do utraty wzroku dochodzi w wyniku symetrycznego uszkodzenia obu płatów mózgu. Najczęściej jednak uszkodzony zostaje tylko jeden płat i wtedy występują problemy z połową pola widzenia. Zdarza się, że niektóre osoby nie są świadome tego, że utraciły jedną część tego pola i nie łączą tego z trudnościami z czytaniem lub też pisaniem. Po udarze problemy z widzeniem mogą obejmować także: osłabienie jego ostrości, oczopląs oraz podwójne widzenie.
Warto zaznaczyć, że problemy ze wzrokiem mogą następować nie tylko po udarze, ale także przed – wówczas są one jego pierwszym symptomem. Zarówno czasowa utrata wzroku, jak i podwójne widzenie u pacjenta, który był dotychczas zdrowy, mogą świadczyć o zbliżającym się udarze. Po zauważeniu tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Zespół Ushera – choroba genetyczna związana z utratą wzroku
Istnieje choroba genetyczna, prowadząca do stopniowej utraty wzroku i słuchu. Jest to tzw. zespół Ushera, który – co warto zaznaczyć – przyczynia się do destrukcji stopniowo. Problemy z widzeniem i degenerację siatkówki powoduje barwnikowe zwyrodnienie siatkówki oka. Z czasem pole widzenia zawęża się i możliwe jest tylko widzenie na wprost, czyli tzw. widzenie tunelowe. Chorobę mogą odziedziczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Cukrzyca a utrata wzroku
Jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa, która uszkadza naczynia krwionośne w siatkówce oka. W początkowym etapie nie prowadzi ona do pogorszenia wzroku, jednak z czasem widoczne jest zmniejszenie ostrości widzenia. Linie i kształty ulegają zniekształceniu, a w polu widzenia pojawiają się ciemne plamki.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448182/
Polecamy
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Polacy stworzyli system, który przyspiesza diagnostykę udarów mózgu. Wynik już po 3 minutach!
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
„Jej potencjał jest duży”. Polska szczepionka przeciw miażdżycy może zrewolucjonizować leczenie
się ten artykuł?