Przejdź do treści

Melisa – przeciwwskazania. Kto nie powinien pić melisy na uspokojenie?

kubek z melisą
Melisa na uspokojenie - działanie, przeciwwskazania Ellieelien/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Melisa lekarska jest jednym z najpopularniejszych ziół – pijają ją osoby mające problemy ze snem i narażone na wzmożony stres. Czy każdy może sięgać po melisę? Przeciwwskazań nie jest dużo.

Melisa lekarska – czym jest?

Melisa lekarska jest ziołem mającym szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Nazywana jest również cytrynowym zielem. Często pijana jest przed położeniem się spać, ze względu na swoje właściwości uspokajające oraz relaksujące. Zalecana jest również osobom  cierpiącym na zespół jelita drażliwego, gdyż jak udowodniono – wpływa relaksująco zarówno na żołądek, jak i na jelita.

Regularne picie naparu z liści melisy wpływa korzystnie na obniżeniu cholesterolu we krwi, co przeciwdziała miażdżycy. Wspomaga również koncentrację, poprawia pamięć oraz działa kojąco podczas bóli migrenowych. Melisa pobudza również wydzielanie soków trawiennych oraz żółci, przyspieszając tym samym trawienie potraw uznawanych za ciężkie.

Melisa – przeciwwskazania

Melisa lekarska nie posiada zbyt wielu przeciwwskazań – nie powinno się jednak stosować ją podczas przyjmowania farmaceutyków uspokajających (zarówno na receptę, jak i tych na bazie ziół).

Jeśli nasza skóra ma skłonności do podrażnień i alergii, nie powinniśmy stosować oleju z melisy (ma działanie przeciwgrzybicze, bakteriobójcze – jest stosowany na ukąszenia, opryszczkę oraz grzybicę). Melisę mogą też pić kobiety w ciąży, a jej przedawkowanie jest bardzo trudne.

Melisa na uspokojenie – na co pomaga?

Uważa się, że melisa lekarska świetnie radzi sobie z ciążowymi mdłościami – niestety, nie przeprowadzono zbyt wiele badań, które mogłyby potwierdzić ta tezę, bądź jej zaprzeczyć, dlatego będąc w tym stanie powinno się zachować ostrożność.

U wielu osób melisa lekarska zastępuje jednak medykamenty działające uspokajająco. Już po 30 minutach od wypicia naparu z melisy organizm uspokaja się. Naukowcy udowodnili, że melisa poprawia również funkcje poznawcze u osób chorujących na Alzheimera oraz demencję.

Melisa – jak ją pijać?

Melisę lekarską najczęściej stosuje się w formie naparu z suszonych liści. Chcąc cieszyć się jej prozdrowotnymi właściwościami, powinniśmy zaopatrzyć się w susz wysokiej jakości (udowodniono bowiem, że najwięcej olejków eterycznych znajduje się w liściach tej rośliny).

Chcąc przygotować napar posiadający jak najwięcej właściwości, powinno się zalać jedną łyżeczkę suszu wrzątkiem oraz odstawić miksturę na 20 minut (po tym czasie można dosłodzić go miodem, przez co będzie mieć smak – miodowo-cytrynowy).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: