Przejdź do treści

Migrena

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziewczynka w różowymswetrze siedzi na podłodze w przedszkolu i bawi się klockami
Smog – oczyszczacze powietrza w poznańskich żłobkach
Mrożone jeżyny i maliny
Mrożonki – co można mrozić, a czego lepiej nie
Położna trzyma rękę na brzuchu ciężarnej kobiety
Nowe standardy opieki okołoporodowej już od stycznia
Czy odchudzanie do świąt ma sens? Dietetyk odpowiada
mierzenie obwodu brzucha
RFM – nowy sposób pomiaru tkanki tłuszczowej

Migrena to najczęściej jednostronny, powtarzający się, pulsujący ból głowy. Zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin. Bóle nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego lub emocji. Inne charakterystyczne objawy to: światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, nudności i wymioty. Niekiedy przed atakiem migreny pojawia się tzw. aura w postaci mroczków i ubytków w polu widzenia. Przypuszcza się, że dolegliwość ta związana jest z genetyczną predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Badania sugerują też, że przyczyną jej występowania mogą być zaburzenia wydzielania niektórych hormonów (np. serotoniny) powodujących nieprawidłowe działanie mechanizmu naczynioruchowego.

Rozróżnia się kilka typów migreny:

  Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego najczęściej w okolicy jednego oczodołu pojawiają się zaburzenia objawiające się częściowym niedowidzeniem. Bardzo często z bólami migrenowymi związane są nudności i wymioty.

  Okoporaźna – występują bóle głowy połączone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni odpowiedzialnych za ruch oka. Prowadzi to do opadnięcia powieki oraz upośledzenia ruchów gałek ocznych, co powoduje podwójne widzenie.

  Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe pod postacią parestezji (uczucie mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury), afazji (zaburzenie powstałe w wyniku nieprawidłowej pracy ośrodka mowy w dominującej półkuli mózgu i upośledzające proces mówienia lub rozumienia mowy) lub dyzartrii (zaburzenia mowy wynikające z dysfunkcji aparatu wykonawczego: języka, podniebienia, gardła, krtani), niedowładów, a także napady tzw. padaczki Jacksona i objawy migreny okoporaźnej.

  Stan migrenowy – to seryjnie powtarzające się napady bólu poprzedzielane krótkimi przerwami. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.

  Śnieg optyczny – przewlekła aura migrenowa, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

  Z aurą – występuje porażenie wzroku, paraliż rąk, nudności, trudności w mówieniu. Trwa zazwyczaj do 3 godzin.

Leczenie rozpoczyna się od serii badań pomagających wykluczyć inne źródła i przyczyny bólu. Są to badania neurologiczne (m.in. EEG), a w razie podejrzenia o ucisk badania neuroradiologiczne. Po zdiagnozowaniu migreny jako źródła bólu zaleca się: wyłączenie z diety pokarmów prowokujących jej napady (produkty zawierające tyraminę: sery żółte, sery pleśniowe, czekolada, czerwone mięso, przejrzałe banany i awokado, figi, marynowane, solone lub wędzone ryby, sos sojowy, wątróbka z kurczaka, czerwone wina, mocna kawa lub czarna herbata, słodziki) oraz unikanie stresu, hałasu, silnego światła, wielogodzinnego czytania i oglądania telewizji, długotrwałej jazdy samochodem. Jeśli chodzi o leki, to stosowane są środki zmniejszające napięcie układu nerwowego, przeciwbólowe, uspokajające oraz wyrównujące zaburzenia przemiany serotoniny.

Zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, uprawianie sportu, częste przebywanie na świeżym powietrzu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

Kilka faktów o (nie)przytulaniu

„Przytulanie jest zdrowe”! Jest ważniejsze od seksu, zachwyca naukowców, a świat stawia je na piedestale. Lecz czasem nie chcemy przytulać się w związku. Czy to my powinniśmy się martwić, że coś z nami nie tak, czy może świat zachłysnął się kultem przytulania? Sprawdźmy.
Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Zdrowa przekąska na wieczór! Frytki z batatów z domowym sosem aioli

Sezon zimowy nie rozpieszcza z wyborem warzyw. Na szczęście przestajemy się bać nowości i coraz częściej sięgamy po pyszne bataty. Jeśli chodzi o frytki, to spokojnie mogą konkurować z ziemniakami. Przekonajcie się!

9 oznak niedoboru żelaza

Brak siły, szybkie męczenie się, podenerwowanie, blada cera… To wcale nie musi być przesilenie jesienno-zimowe. Zamiast czekać, aż samo przejdzie, zrób badania krwi – może brakować ci żelaza. Zobacz, jakie jeszcze sygnały mogą o tym świadczyć.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

ból brzucha nerwica

Nerwica żołądka – jakie są objawy choroby?

ból brzucha

Nerwica żołądka – objawy i leczenie

smutna kobieta

Nerwica wegetatywna. Jak sobie radzić z objawami somatycznymi?

chore serce

Nerwica serca – objawy, przyczyny i leczenie

kobieta nerwica

Objawy nerwicy – jak szybko rozpoznać chorobę?

Smutna kobieta przy stole

Nerwica neurasteniczna – przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Kobieta w furii

Nerwica natręctw – przyczyny, objawy i leczenie

Załamana kobieta z długimi włosami

Nerwica lękowa – objawy i leczenie

zamyślona kobieta

Nerwica lękowa. Przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń lękowych

Nerwica – leczenie zaburzeń na tle nerwowym

Smutna kobieta z depresją siedzi obejmując swoje kolana i płacząc

Jak walczyć z depresją – farmakoterapia i psychoterapia

Kobieta z depresją siedzi na schodach

Jak pomóc osobie z depresją – co jest istotne dla chorego?