2 min.
Molibden – rola w organizmie, zapotrzebowanie, niedobór

Molibden/iStock
Molibden jest niezbędnym minerałem w organizmie, podobnie jak żelazo i magnez. Jest obecny w glebie i przenoszony do diety podczas spożywania roślin, a także zwierząt, które żywią się tymi roślinami. Dwusiarczek molibdenu znajduje zastosowanie jako składnik oleju silnikowego. A jaka jest rola molibdenu w organizmie?
Spis treści
Molibden – co to jest?
Molibden to pierwiastek zaliczany do metali przejściowych; jest to jeden z najrzadziej występujących w przyrodzie pierwiastków. Także w organizmie człowieka znaleźć można jedynie śladowe ilości molibdenu. Właściwości tego pierwiastka to przede wszystkim niska aktywność chemiczna oraz tworzenie trwałych związków z innymi pierwiastkami.
Rola molibdenu w organizmie
Molibden to pierwiastek o wszechstronnej roli w organizmie. Przede wszystkim – molibden w organizmie jest kofaktorem licznych enzymów związanych m.in. z syntezą białek czy kwasu moczowego, odtruwaniem organizmu, metabolizmem tłuszczów i węglowodanów czy żelaza. Ponadto molibden w organizmie człowieka wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Dobowe zapotrzebowanie na molibden
Dzienne zapotrzebowanie na molibden wynosi około 45 mikrogramów. U kobiet w ciąży i karmiących piersią zapotrzebowanie to wzrasta to 50 mikrogramów na dzień.
Zwiększone zapotrzebowanie na molibden
Większe od przeciętnego zapotrzebowanie na molibden dotyczy osób:
- nadużywających alkoholu
- cierpiących na zaburzenia wchłaniania
- stosujących dietę ubogą w wartości odżywcze.
Źródła molibdenu w diecie
Molibden znaleźć można w takich produktach jak: podroby (wątroba i nerki), mleko, pełnoziarniste produkty zbożowe, soja i inne nasiona roślin strączkowych, zielonolistne warzywa, drożdże piwne, orzechy i pestki.
Objawy niedoboru molibdenu
Zbyt niski poziom molibdenu w organizmie nie jest obserwowany u zdrowych osób, spotykany jest natomiast u osób dotkniętych defektem metabolicznym – niedoborem kofaktora molibdenu. Zbyt niskiemu poziomowi molibdenu towarzyszą takie objawy jak:
- przyspieszenie pracy serca i oddechu
- bóle i zawroty głowy
- wymioty
- anemia
- próchnica
- kurza ślepota
- zaburzenia umysłowe
- impotencja
- upośledzenie wzrostu u dzieci.
Skutki nadmiaru molibdenu
Związki molibdenu mają niską toksyczność. Kiedy można przedawkować molibden? Suplement diety zawierający ten pierwiastek, który zażywany jest w znacznie większych dawkach (powyżej 10 mg dziennie) może skutkować przedawkowaniem molibdenu, Takiego ryzyka nie ma, gdy preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami. Przyjęcie zbyt wysokich dawek molibdenu może skutkować wystąpieniem takich efektów ubocznych jak: biegunki, anemia spowodowana niedoborami miedzi, spadek masy ciała, podwyższenie poziomu kwasu moczowego dające objawy dny moczanowej: opuchnięcie i sztywność stawów.
Bibliografia:
Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc; Institute of Medicine, Panel of Micronutrients, 2001.
Udostępnij ten artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023