3 min.
Motylica wątrobowa – co to, zarażanie, objawy, leczenie

Motylica wątrobowa - czym jest i co powoduje
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
Motylica wątrobowa to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet 5 cm i 13 mm szerokości. Powoduje on chorobę, która nazywa się fascjolozą. Jest to z pozoru niegroźne zakażenie, które może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci żółtaczki lub marskości wątroby.
Spis treści
Motylica wątrobowa – co to?
Motylica wątrobowa to rodzaj choroby pasożytniczej, przywrzycy wątrobowej, która inaczej zwana jest żółciową. Nazwa pochodzi od tego, w jaki sposób dochodzi do zmian w organizmie – czyli do rozprzestrzeniania się za pomocą dróg żółciowych.
Motylica wątrobowa bytuje w przewodach żółciowych żywiciela, czyli u zwierząt roślinożernych, ryb i czasem właśnie u człowieka.
Motylica wątrobowa – zarażenie
Do zarażenia motylicą wątrobową może dojść tylko wyłącznie wtedy, kiedy człowiek lub zwierzę zje zakażoną tym pasożytem roślinę lub np. niedogotowane zakażone mięso. W Polsce liczba zarażeń tym pasożytem jest niewielka i występuje rzadko. Zarażenie motylicą wątrobową najczęściej występuje w Korei, Wietnamie i Chinach. Człowiek nie może przenieść zarażenia motylicą wątrobową na innego człowieka.
Objawy motylicy wątrobowej
Zarażenie motylicą wątrobową można przechodzić bezobjawowo, ale mogą pojawić się również charakterystyczne objawy, takie jak:
- stan podgorączkowy lub gorączka
- niestrawność
- ból w okolicy prawego podbrzusza
- brak apetytu
- naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki
- ogólne osłabienie organizmu.
Zaawansowane stadium zarażenia i rozwój pasożyta powodują:
Objawy obecności motylicy wątrobowej w organizmie pojawiają się od 4 do 7 dnia od zarażenia i mogą utrzymywać się nawet do 4 miesięcy.
Ignorowanie takich objawów i nieleczenie choroby może prowadzić do poważnych schorzeń lub do zatrzymania pracy narządów dróg żółciowych. Najpoważniejsze konsekwencje to: żółtaczka, świąd skóry, zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki.
Motylica wątrobowa – diagnoza
Wizyta u lekarza powinna nastąpić po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Obecność pasożyta stwierdza się po badaniach krwi i kału, ale motylica wątrobowa widoczna jest dopiero po 12-14 tygodniach od zakażenia, ponieważ wtedy osiąga dojrzałość płciową.
Leczenie motylicy wątrobowej
Jeśli lekarz potwierdzi obecność motylicy wątrobowej w organizmie to stosowana jest terapia farmakologiczna. Zażywane są wtedy leki przeciwpasożytnicze. Może dojść również do konieczność poddania się zabiegom, czyli endoskopii lub operacji, jeśli stan rozwoju choroby jest zaawansowany.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022