Przejdź do treści

„Musisz schudnąć. Popatrz na swoją kuzynkę” – dlaczego te słowa robią większą krzywdę, niż może się wydawać?

"Aniu, musisz schudnąć. Popatrz na swoją kuzynkę" - dlaczego te słowa robią większą krzywdę dzieciom, niż może się wydawać?
"Aniu, musisz schudnąć. Popatrz na swoją kuzynkę" - dlaczego te słowa robią większą krzywdę dzieciom, niż może się wydawać? / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Pracowałam ze zmęczonymi kobietami, które były zagubione, gdzieś pomiędzy ciałopozytywnością a stalowymi pośladkami. Każda chciała i chce czuć się lepiej. Żadna nie afirmuje wszechwolności. Chociaż faktem jest, że kobiety są przerażone i skołowane” – podkreśla w swoim wpisie na Instagramie psychodietetyczka Małgorzata Akkus.

„Aniu, musisz schudnąć”

„Aniu, schudnij. Aniu MUSISZ schudnąć. Aniu popatrz na swoją kuzynkę. Aniu popatrz na swoją koleżankę. Ależ ona jest drobniutka!” – to słowa, które cytuje na swoim profilu na Instagramie psychodietetetyczka Małgorzata Akkus.

Być może znasz je z własnego doświadczenia, a może z opowieści. A może z filmów. Jednak jestem pewna, że każda z nas, bezpośrednio albo pośrednio, z nimi się zetknęła. Jaka jest reakcja bohaterki nazwanej przez Akkus Anią?

Ania nie ma pojęcia o co chodzi. Wie tylko, że nie wygląda tak, jak mama tata i babcia by chcieli. Wie że ma to jakiś związek z jedzeniem. Wie też, że jeśli będzie wyglądała, jak kuzynka i drobniutka koleżanka, to mama tata i babcia będą W KOŃCU zadowoleni” – pisze psychodietetyczka.

Jak podkreśla, skutek jest taki, że dziecko próbuje schudnąć, żeby spełnić oczekiwania otoczenia. Ale przecież nie potrafi w odpowiedni sposób komponować jadłospisu, żeby przy dbaniu o to, żeby stracić „zbędne” kilogramy nie zrobić sobie krzywdy. „Ale mama i tata są zadowoleni, Ania nie je i jest szczuplejsza. Aniu, jeszcze te łydki – są za grube!” – dodaje ekspertka.

Ciałopozytywny ruch? Psychodietetyczka Małgorzata Akkus radzi: Nie szukaj motywacji, tylko pragnienia. Jest silniejsze, pali od środka

„Mama NIGDY nie będzie jej kochać”

To nie koniec historii, którą opowiada Małgorzata Akkus. Gdy Ania ma 15 lat, już od lat się głodzi, potem kompulsywnie je, wymiotuje, znów się głodzi. Psycholog radzi by przestała tyle jeść, „bo się roztyje”.

„Ania ma 20 lat. Nakłada na włosy farbę bo tak strasznie posiwiała. Boi się ludzi. Boi się robić cokolwiek. Jest potworem. Mama NIGDY nie będzie jej kochać.

Ania ma 30 lat. Lekarz odmawia badań bo Ania musi najpierw schudnąć. Wszystkie problemy to wina obżarstwa. Nikt nigdy nie będzie kochał Ani” – pisze psychodietetyczka.

„Afirmacja wszechwolności jedzenia”?

Małgorzata Akkus podkreśla, że Ania to bohaterka, która reprezentuje nie tylko jej klientki, ale także jej własne życie. I dodaje, że zarówno jej, jak i im, bardzo ciężko było się pozbierać po takich przeżyciach.

„Ostatnio przeczytałam w samopomocowej książce COACHA, że ciałopozytywne myślenie może być „afirmacją wszechwolności jedzenia i braku ruchu na pełnej petardzie”. Pracowałam ze zmęczonymi kobietami, które były zagubione, gdzieś pomiędzy ciałopozytywnością a stalowymi pośladkami. KAŻDA chciała i chce czuć się lepiej. Żadna nie afirmuje wszechwolności. Chociaż faktem jest, że kobiety są przerażone i skołowane” – zaznacza ekspertka.

I dodaje, że ona na co dzień widzi coś zupełnie innego: „AFIRMACJĘ skandalicznego zachowania DOROSŁYCH względem dzieci, AFIRMACJĘ zaburzonego żywienia i GLORYFIKACJĘ nienawiści do siebie samych”. 

„I to jest super, bo przecież cel jest super. OCHRONA przed otyłości” – ironizuje psychodietetyczka. „To tak jak spalenie miasta wraz z mieszkańcami, by nie przejął go wróg. Przynajmniej IDEA przetrwa. Ale gdzie – skoro wszyscy, dla których była ważna, umrą?” – dodaje.

„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Psychodietetyczka Małgorzata Akkus wyjaśnia, dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne i dlaczego warto zacząć jeść intuicyjnie

Małgorzata Akkus

Małgorzata Akkus to psychodietetyczka, która prowadzi dwa profile na Instagramie: @malgosia.akkus i @jedzenientuicyjne. Specjalistka rozprawia się na nich z mitami dietetycznymi – w ten sposób, jak sama deklaruje, chce powiedzieć „STOP wyniszczaniu siebie w imię nierealistycznych ideałów”.

Akkus promuje jedzenie intuicyjne – sposób odżywiania, w którym przestają obowiązywać zasady żywieniowe z zewnątrz; reguły tworzą ciało i sytuacja życiowa. Psychodietetyczka jest twórczynią bloga Jedzenie intuicyjne – w zamyśle „strefy wolnej od diet”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Małgorzata Akkuş (@malgosia.akkus)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

ola skwirut, dziewczyna chora na ortoreksję

„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

Kobieta

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

„Agencje modelingowe mają wobec dziewczyn odczłowieczające oczekiwania” – mówi eksmodelka i psycholożka Kaja Funez-Sokoła

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Kobieta

Pięć najczęstszych uzależnień Polaków. Jedno z nich budzi szczególną uwagę

Camila Mendes

Camila Mendes szczerze o zaburzeniach odżywiania: „Miałam obsesję na punkcie swojego wyglądu. Cały czas myślałam o moim brzuchu, udach, ramionach…”

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Julie Bowen

Pielęgniarka rzuciła stresującą pracę, by wyleczyć zaburzenia odżywiania. „Emocje, które odczuwałam, musiały mieć drogę ujścia, więc zajadałam je”

Aleksandra Żebrowska odpiera ataki internautów. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

Aleksandra Żebrowska odcina się hejterom. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Jane Fonda

Jane Fonda o zaburzeniach odżywiania: „Wtedy nie wiedziałam, że to ma w ogóle jakąś nazwę, że da się to leczyć”

„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet

Sarah Nicole Landry

„Nawet pozytywny komentarz odnośnie do ciała może być negatywny” – przypomina Sarah Nicole Landry

„Zaburzenia odżywiania u dorosłych pociągają za sobą bardzo wysokie koszty w relacji” – mówi psycholożka Marta Cieśla

„Jeśli przyjdzie mężczyzna i powie: 'proszę mi wydłużyć prącie’, a ja widzę, że jego prącie jest ok, to tego nie zrobię”. O ciałopozytywności męskich narządów płciowych mówi Piotr Świniarski, urolog

"Osoby poddawane od najmłodszych lat dietom odchudzającym łączy pewien syndrom" - pisze Agata Głyda

„Osoby poddawane od najmłodszych lat dietom odchudzającym łączy pewien syndrom. Bardzo cierpią, lecz nikt o tym nie wie” – pisze Agata Głyda

Agata Borkowska / archiwum prywatne

Agata Borkowska, 18-latka chorująca na anoreksję: Nie mogę pogodzić się z faktem, że o leczeniu w Polsce decydują pieniądze

Lara Gessler o życiu z ortoreksją: „Wpadałam w panikę, kiedy miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie”

„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

Aleksandra Dyjewska: "Zamiast pytać, co będzie kiedy przytyjesz, zapytaj, co będzie jeśli nigdy nie wyzdrowiejesz"

Aleksandra Dejewska: „Zamiast pytać, co będzie, kiedy przytyjesz, zapytaj, co będzie, jeśli nigdy nie wyzdrowiejesz”