Przejdź do treści

Na czym polega francuski pocałunek i dlaczego go tak lubimy?

Na czym polega francuski pocałunek i dlaczego go tak lubimy?; na zdjęciu całująca się para- Hello Zdrowie
Na czym polega francuski pocałunek i dlaczego go tak lubimy? Diego Authentic/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pocałunek francuski jest jednym z przyjemniejszych sposobów na okazanie sobie czułości i bliskości. Wiele osób, szczególnie zakochanych, już na jego wspomnienie dostaje dreszczy. Co jest takiego wyjątkowego w pocałunku francuskim? Poznaj technikę jego wykonania. 

Co to jest pocałunek francuski? 

Ten pocałunek nie różni się od innych form połączenia się partnerów ustami, poza jednym istotnym szczegółem: do akcji wkracza język, który należy wsunąć do ust partnera. Podniecająca jest nie tylko sama obecność języka w buzi drugiej osoby, ale także technika jego wykonania. Nieprzypadkowo mówi się, że ktoś jest mistrzem całowania z języczkiem.   

Pocałunki po francusku często jest pierwszym krokiem do seksu. Nic dziwnego, skoro jama ustna jest jedną z bardziej wrażliwych na stymulację i dotyk stref erogennych. Dlatego pocałunek francuski często jest traktowany jako symboliczne zaproszenie do seksu. Wiele par bardzo sobie ceni taką formę pieszczoty i wykorzystuje ją podczas całego aktu seksualnego. Język jest doskonałym afrodyzjakiem, a jego działanie nie ogranicza tylko do ust.  

Pocałunek francuski – techniki i sposoby 

Francuski pocałunek wymaga dużej delikatności i taktu. Z pewnością jest zarezerwowany dla partnerów, którzy są ze sobą blisko lub pragną okazać sobie wyjątkowe uczucie. Włożenie języka do ust drugiej osoby wymaga uzyskania „przyzwolenia” – nie powinno się zbyt natarczywie wpychać go do ust drugiej osoby.  

Pocałunek z języczkiem powinien być delikatny i zmysłowy. Nie ma nic gorszego, jak język wepchnięty drugiej osobie do ust i gwałtowne ruchy, które nie sprawiają przyjemności. Oto kilka technicznych rad, aby pocałunek francuski był niezapomnianym przeżyciem: 

  • Zwilż usta śliną lub pomadką – chropowate i spierzchnięte czy wysuszone wargi mogą nie być przyjemne w dotyku dla języka.  
  • Dopasuj położenie głowy do partnerki/partnera. Zazwyczaj konieczne jest lekkie pochylenie głowy. Ma to bardzo praktyczny wymiar – jeśli tego nie zrobicie, spotkają się wasze nosy a nie usta.  
  • Całuj się z zamkniętymi oczami – dajesz szansę działać innym zmysłom – dotykowi i smakowi.  
  • Nie zaczynaj od wkładania języka i mocnych pocałunków – to zburzy nastrój i może przestraszyć drugą stronę.  
  • Zmieniaj położenie i ruchy języka – będzie to ciekawe urozmaicenie, nie przygryzaj ani nie ssij języka drugiej osoby, jeśli czujesz, że wycofuje się z tej pieszczoty.  
  • Dotykaj partnerkę/partnera nie tylko ustami, ale także rękami – głaskaj go po twarzy, włosach, plecach czy ramionach. Dodatkowo wzmocni to grę erotyczną i będzie zmysłowym zaproszeniem do sypialni.  
Pocałunek to samo zdrowie / istock

Na co uważać w trakcie pocałunku francuskiego? 

Podczas pocałunku dochodzi do zwiększonej produkcji śliny. W trakcie narastającego podniecenia może jej być tak dużo, że zacznie wylewać się z ust, co może być krępujące dla drugiej strony. Nieprzyjemnym doznaniem w czasie całowania po francusku może też być smak i zapach ust. Przed pocałunkiem warto zrezygnować z konsumowania żywności, która wydziela intensywny zapach. Ponadto zalecane jest unikanie palenia papierosów, a także dbanie o higienie jamy ustnej 

Subtelny, a może namiętny pocałunek – co wybrać? 

Pocałunek francuski nie lubi perfekcjonizmu. Choć pozornie każdy wie, jak go wykonać, w praktyce może być różnie. Istotne jest, aby mieć na uwadze, że każda osoba w związku może preferować coś innego. Jedni wolą delikatne muskanie ustami, inni zaś dynamiczne i namiętne pocałunki. Na początku pieszczot ważne jest dokładne wyczucie drugiej osoby, a nawet zapytanie, jakiego rodzaju całusy preferuje. Ważne jest również, aby taki rodzaj pocałunku nie był wykonywany w pośpiechu i w przypadkowych miejscach. Nie każdy akceptuje publiczne okazywanie czułości. 

Część osób, szczególnie tych, które nie znają się jeszcze najlepiej i nie wybudowały więzi, mogą początkowo być speszone całowaniem z języczkiem. Trzeba to uszanować i ponowić próby po pewnym czasie. 

Jakie choroby przenoszone są przez pocałunek francuski? 

Choć pocałunek francuski jest wyjątkowo podniecający, nie można zapomnieć o ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie wymiana śliny między partnerami. Można zarazić się m.in.: 

Nie powinno jednak dojść do zarażenia wirusem HIV, poza sytuacją, kiedy partner lub partnerka będzie mieć w ustach krwawiącą rankę. 

 

Bibliografia: 

  1. Cane W., Sztuka całowania, wydawnictwo Sensus, 2008.  
  2. Szafrańska I., Autonomia emocjonalna oraz rozumienie i doświadczanie bliskości przez młodzież, Psychologia rozwojowa, 2008, tom 13, nr 3 s. 57–65. 
  3.  Rosen R, Barsky J. Normal sexual response in women, Obstet Gynecol Clin North Am. 2006, 33, 515-526. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: