Przejdź do treści

Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?

Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nastawiacz kości – postać zagadkowa, znana w najprymitywniejszych kulturach. Tajemniczy mag, szaman, znachor, przez wieki otoczony kultem nie mniejszym niż miejscowy kapłan czy wódz. Współcześnie – gdy bardziej niż kiedyś jesteśmy narażeni na obciążenia, niezdrowy tryb życia i stres, a bóle mięśni i krzyża są zmorą dziesięciu na dwanaście osób – kręgarze mogą znowu wrócić do łask.

Wykonanie jednego nagłego, nieszczęśliwego skrętu lub skłonu może w jednej chwili zmienić życie w piekło. Wie o tym każdy, kto choć raz przeżył podobny nieprzewidywalny epizod. Przeszywający ból pojawia się na krótką chwilę i znika lub pozostawia nas w zastanej pozycji (ewentualnie na klęczkach) aż do momentu, gdy pojawi się ratunek.

Potem bywa różnie: ból ustępuje, by zjawić się znowu, po miesiącach lub latach. Lub pozostaje z nami na długie miesiące. Jeśli trafimy na mądrego lekarza, jest szansa, że w końcu zniknie. Czasem jednak poddajemy się bez walki, szpikując się tabletkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i licząc na to, że nowe krzesło do rehabilitacji czy lepszy materac zmienią nasze życie. Niektórzy jednak twierdzą, że nasze życie i zdrowie leżą w rękach tylko jednego specjalisty – kręgarza, czyli chiropraktyka.

Na kręgosłup, migrenę i stres

Wbrew pozorom chiropraktyka (z gr. chiro – ręka i practicos – czynione) nie zajmuje się tylko kręgosłupem. Pomaga też na zupełnie inne dolegliwości. Jak się okazuje, nawet nieznaczne przesunięcie kręgów czy tzw. dysków (krążków międzykręgowych) powoduje ucisk zakończeń nerwowych, a to może prowadzić m.in. do niepłodności, zaburzeń pracy serca, drętwienia nóg. Czasem ten drobny problem z dyskiem jest przyczyną migreny, bóli menstruacyjnych, kłopotów z koncentracją, napięcia mięśni. Alergie, szumy w uszach, zapalenia krtani – to wszystko może brać się z ucisku „rozklekotanych” kręgów na nerw. Doświadczony terapeuta wyczuwa przesunięcie kręgów oraz dysków i pomaga im wrócić na swoje miejsce, co uwalnia od cierpień cały organizm.

Jest wiele metod terapii: specjaliści stosują różne techniki masażu ręcznego, wykonują tzw. manipulacje na kręgosłupie, chwyty i uściski – raz delikatne, raz mające siłę 15 kilogramów. Większość technik jest bezbolesna i nieagresywna. Niektórzy chiropraktycy czy kręgarze sięgają po metody bardziej niekonwencjonalne – ultradźwięki czy bioprądy.

Efekt terapeutyczny jest zazwyczaj natychmiastowy i niezwykle wyraźny. Ustępują bóle, drętwienie kończyn, ale też dzieje się coś więcej: zmienia się samopoczucie, a przypływ energii i optymizmu sprawia, że czujemy się tak, jakby ktoś naprawił zepsuty, zardzewiały od dawna mechanizm.

„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów

Siła dotyku

Zwykle na początku kręgarz podczas diagnozy wspomaga się medycyną klasyczną: wysyła pacjenta na konsultację ortopedyczną, rezonans magnetyczny lub tradycyjny rentgen. Ale potem… często sięga po metody alternatywne. Zdaniem kręgarzy organizm ma własne, wewnętrzne mechanizmy uzdrawiające. Należy je tylko uruchomić. Stosowane zabiegi – poza usuwaniem dolegliwości, z którą przyszliśmy – uruchamiają proces samoleczenia całego organizmu.

Kręgarze pracują rękami i z pomocą… intuicji. Potrafią wyczuć wewnętrzny, indywidualny rytm pacjenta. Rejestrują dłońmi wszelkie zmiany i zakłócenia tego rytmu, po czym harmonizują go dotykiem.

Kręgarze reprezentują kontrowersyjne dla klasycznej medycyny podejście holistyczne. Odnajdują związki przyczynowo-skutkowe tam, gdzie nie spojrzy „zwykły” lekarz. Przyczyn chorób szukają wnikliwiej, głębiej, a do swojej diagnozy włączają pierwiastek twórczy. Potrafią odnaleźć źródła choroby w pozornie oddalonych od niej zjawiskach: „[Pacjenci] skarżą się, że ból szyi pojawił się podczas pracy. Może mieć on związek z zachowaniem szefa lub współpracownika. […] Ludzie ci nie pozbędą się bólu pleców, dopóki nie zaprowadzą spokoju w swoim wnętrzu”*.

Wielu chiropraktyków jako przyczynę niektórych chorób wskazuje nie tylko ucisk nerwów przez kręgi, ale też długotrwały niepokój, osłabienie psychiczne, stres. Zalecają nie tylko masaże: radzą, by usuwać przyczyny napięć, łagodzić emocje, izolować się od toksycznych osób i sytuacji.

Do lekarza czy kręgarza?

Co sprawia, że klasyczna medycyna uważa chiropraktykę za metodę niekonwencjonalną i odżegnuje się od kręgarstwa? Zdaniem lekarzy klasycznych terapie te obciążone są dużym ryzykiem. Po terapiach manualnych zdarzają się powikłania, np. dalsze wysunięcie dysku, porażenie, niedowład lub uraz kręgosłupa – twierdzą. Jak zauważają, część pacjentów po nieudanej terapii u chiropraktyka wymaga interwencji operacyjnej. Ich zdaniem ważne struktury kręgosłupa leżą głęboko pod skórą i nie są dostępne dla dotyku – ani lekarza, ani kręgarza. Nie ma możliwości ani nastawienia go, ani zbadania rękami. Co polecają? Poza operacją leczenie endoskopem lub laserem. Oraz metody pomocnicze – ćwiczenia i rehabilitację.

Mocnym argumentem jest także wymagany do praktyki poziom edukacji: by zostać chiropraktykiem czy kręgarzem, wystarczy być fizjoterapeutą i skończyć odpowiedni kurs.

A może to zawodowa zazdrość? Około dwóch trzecich wszystkich konsultacji medycznych z powodu bólu pleców wykonywanych jest przez kręgarzy. W 40 proc. są oni podstawową pomocą dla osób po wypadkach samochodowych. Tak jak kiedyś nastawiacze kości, tak dzisiaj chiropraktycy i kręgarze uważani są za ostatnią deskę ratunku – i mają się dobrze.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

Czym jest atak paniki? Objawy i leczenie

Podstawową lekturą studentów medycyny był wiersz francuskiego lekarza „O moczu”. Jak kiedyś leczono: urynoterapia

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyna zespołów bólowych kręgosłupa

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

„Nieleczony czy źle zdiagnozowany ból pleców może skończyć się nawet śmiercią” – mówi Ilona Wagner-Olszewska

Zupa z owczych płuc i macierzanki, pestki śliwki namoczone w winie, rosół, opium i kokaina. Jak kiedyś leczono astmę

Jak kiedyś leczono ołowiem, ilustracja: Joanna Zduniak/Wellcome Collection, Adobe Stock

Z żółtkiem i kobiecym mlekiem na oczy, z wódką z babki lancetowatej na rany. Jak kiedyś leczono ołowiem

Czerwone plamy na ciele – nieestetyczny defekt czy objaw choroby?

Masz ciągłe uczucie głodu? Sprawdź, co to może oznaczać!

Wieczysta kulka była przekazywana z pokolenia na pokolenie, miała podrażnić jelita i pomóc w zaparciach. Jak kiedyś leczono rtęcią

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Toczone po ciele miało pomagać na postrzał, przeziębienie i gorączkę, a przykładane do oka, usuwać jęczmień. Jak kiedyś leczono jajkami

Czym jest medycyna alternatywna i czym się różni od medycyny komplementarnej?

Wierzono, że ssanie srebrnej łyżeczki chroni przed dżumą, a ciemnienie łańcuszka to objaw chorej wątroby. Jak kiedyś leczono srebrem

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Kobieta

Przeżyłaś w swoim życiu traumę, jesteś zestresowana, nie możesz spać? Spróbuj TRE i po prostu zaufaj swojemu ciału

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Kobieta

Co może boleć ze stresu? Sprawdź, zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe

Eustres – czym jest, kogo dotyczy i jakie ma zalety? Eustres a dystres 

Kobieta ćwiczy jogę

Witaj Słońce! Poświęć 20 minut o poranku na te ćwiczenia, a poczujesz się jak nowo narodzona