Przejdź do treści

Pot Cię zalewa? Nadpotliwość to choroba leczona przez dermatologa. Poznaj jej objawy

nadpotliwość - mokra plama na bluzce pod pachą
Fot. Piotr Marcinski / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydzielanie potu to naturalny mechanizm, który ma za zadanie chronić ciało przed przegrzaniem. Dodatkowo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy intensywnie pocimy się bez żadnego, wyraźnego powodu, a specjalistyczne antyperspiranty nie dają rezultatu – wtedy może to być nadpotliwość lub inaczej  potliwość idiopatyczna. Choroba leczona jest przez dermatologa.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Potliwość sama w sobie jest cechą bardzo indywidualną – jedni ludzie, nawet w gorące dni, pocą się umiarkowanie, inni zaś mogą pocić się intensywniej nawet w chłodny dzień. Nadpotliwość to dość częsty problem. Wystarczy przejść się na krótki spacer lub wykonywać codzienne aktywności, a pod pachami pojawiają się nieestetyczne plamy. Nadpotliwość może objawiać się na dłoniach, stopach, twarzy, pod pachami, czyli wszędzie tam, gdzie człowiek ma umieszczoną większą ilość gruczołów potowych. Organizm wydziela pot niemal przez cały czas,  mimo że często nie jest to nawet odczuwalne. Szacuje się, że człowiek w ciągu doby produkuje aż 800 ml potu.

koebita aplikuje dezodorant pod pachą

Nadpotliwość – jak i dlaczego się pocimy

Jak to się dzieje, że się pocimy? W podwzgórzu mózgowym znajduje się ośrodek termoregulacji, który odpowiada za to, aby temperatura ciała była zawsze odpowiednia i nie zagrażała nam. W czasie gorączki lub infekcji, upałów, wysiłku fizycznego czy silnego stresu, ośrodek termoregulacji wysyła sygnał do gruczołów potowych umieszczonych w skórze. Te aktywują się i zaczynają produkować pot. Pojawia się on na powierzchni skóry i pod wpływem temperatury paruje, jednocześnie schładzając ciało. Skąd bierze się nadpotliwość? Jest to sytuacja, kiedy organizm produkuje pot wtedy, kiedy nie służy on ochronie ciała przed przegrzaniem. Sytuacje takie pojawiają się wskutek zaburzeń i zmian hormonalnych wywołanych dojrzewaniem, andropauzą, menopauzą. Przyczyny nadpotliwości to również niewłaściwa dieta, częste spożywanie pikantnych potraw, herbaty, kawy i alkoholu. Problem często towarzyszy osobom otyłym oraz cierpiącym na niektóre choroby. Nadpotliwość pach, stóp i dłoni może być objawem cukrzycy, nadczynności tarczycy, chorobami nerek, alergii i astmy. Nadmierne wydzielanie potu może być również jednym z symptomów nerwicy (zaburzeń lękowych) i innych problemów psychicznych. Pojawia się wtedy nadpotliwość rąk i innych części ciała, uczucie lęku, paniki, szybkie bicie serca.

Zobacz także

Nadpotliwość – leczenie

Nadpotliwość to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Pomimo zachowania odpowiedniej, czasem wręcz rygorystycznej higieny, szybko pojawia się nieprzyjemny zapach i mokre plamy na skarpetkach, pod pachami czy nawet na plecach. Sytuacja ta znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, może nawet doprowadzić do depresji i wycofania społecznego. Nadpotliwość rąk i nóg nie jest jeszcze tak uciążliwa, jednak gorzej, kiedy nagle, bez wyraźnej przyczyny zaczynają pocić się również inne części ciała – np. nadpotliwość głowy, objawiająca się spływającymi po czole i karku kroplami.

Przy nadmiernej potliwości możemy sobie pomóc domowymi sposobami. Z pomocą przychodzą nam zioła na nadpotliwość. Pomocne będzie picie naparów z rumianku i szałwii oraz “wcierki” z naparu z kory dębu. Te ostatnie są najskuteczniejsze pod pachami – napar z kory wcieramy pod pachy. Składniki w nim zawarte mają zdolność regulowania pracy gruczołów potowych. Podobne działanie ma wcieranie naparu z rumianku. Można stosować również tabletki na nadpotliwość, których skład w dużej mierze opiera się na wyciągach roślinnych. Przy nadmiernym poceniu pomocne są również specjalistyczne antyperspiranty dostępne w aptekach. Jeśli jednak żadne z tych środków nie przynoszą efektów, warto wybrać się do specjalisty.

Leczenie nadpotliwości powinniśmy zacząć od wizyty u dermatologa. Zbierze on dokładny wywiad oraz może skierować na ewentualne dodatkowe badania. Przy nadpotliwości stóp, dłoni i pach stosuje się często jonoforezę. Zabiegi polegają na celowym uszkodzeniu gruczołów potowych za pomocą prądu. Leczenie nadpotliwości jonoforezą polega na umieszczeniu dłoni i stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest prąd stały. Pod pachami umieszcza się zwilżone poduszeczki z elektrodami. Zabieg jest całkowicie bezbolesny.  Kolejną propozycją leczenia nadpotliwości jest laser. Stosuje się go dość często przy leczeniu nadpotliwości pach. Za pomocą wiązki lasera rozpuszcza się gruczoły potowe, a następnie odsysa. Laserowe leczenie nadpotliwości to koszt ok. 5000 zł.

Kolejną metodą jest liposukcja – polega na wprowadzeniu poprzez małe nacięcie w skórze igły ssącej – za jej pomocą wciąga się tłuszcz wraz z gruczołami potowymi.

Ostatnia, najbardziej radykalna metoda to operacja – sympatektomia i stosuje się ją wyłącznie w najcięższych przypadkach. Zabieg polega na chirurgicznym przecięciu nerwów w silnie pocących się miejscach. Jest to dość inwazyjna metoda, wymagająca zastosowania znieczulenia ogólnego i warunków szpitalnych.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.