Przejdź do treści

Pocisz się częściej niż inni? Zobacz, co może oznaczać nadpotliwość

Pocisz się częściej niż inni? Zobacz, co może oznaczać nadpotliwość Asobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pocenie się to naturalna reakcja, dzięki której organizm utrzymuje prawidłową temperaturę ciała. Problem pojawia się w momencie, gdy dochodzi do nadmiernego i niespodziewanego wydzielania potu, co jest nieadekwatne do sytuacji. Jeśli bez powodu masz stale wilgotne ręce, stopy czy plecy, z pewnością czujesz się niekomfortowo. Sprawdź, jakie są przyczyny nadpotliwości i jak sobie z nią poradzić.

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość, inaczej hiperhydroza, to stan, w którym organizm wytwarza zbyt dużo potu. Nadmierne pocenie się może dotyczyć całego ciała lub poszczególnych jego części. Choć tego typu dolegliwość z pozoru wydaje się błahym problemem, w rzeczywistości znacząco pogarsza jakość życia chorych. Jeśli nadpotliwość dotyczy i ciebie, z pewnością zdarzyły ci się sytuacje, w których spocone ręce, pachy czy twarz były powodem do wstydu oraz skrępowania. Ciągłe pocenie się może frustrować i prowadzić do niskiego poczucia własnej wartości. Na szczęście z nadpotliwością można skutecznie walczyć. 

kobieta w autobusie, trzyma telefon przyciśnięty do piersi i patrzy zamyślona w dal

Jakie są przyczyny nadmiernego wydzielania potu?

Pocenie się to ważny mechanizm termoregulacyjny. Odpowiadają za niego gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele, z wyjątkiem skóry warg. Pracują one cały czas, wydzielając codziennie ok. 500-800 ml potu. Większa ilość powstaje, gdy temperatura otoczenia wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza, a także podczas wysiłku fizycznego, gorączki czy silnego stresu może to być nawet kilka litrów dziennie. O nadpotliwości mówi się, gdy wzmożone wydzielanie potu nie jest odpowiedzią na żaden z powyższych czynników. 

Bezpośrednią przyczyną nadpotliwości jest zwiększona aktywność gruczołów potowych. Gdy stan ten spowodowany jest czynnikami genetycznymi, mówi się o nadpotliwości pierwotnej. Osoby z hiperhydrozą pierwotną zmagają się głównie z poceniem się pach, dłoni lub stóp. Objawy pojawiają się już w dzieciństwie bądź w okresie dojrzewania i trwają w życiu dorosłym. 

Hiperhydroza może być objawem wielu chorób

Drugą postacią nadpotliwości jest nadpotliwość wtórna. Występuje ona w przebiegu niektórych chorób: 

 • otyłości – przy zwiększonej masie ciała organizm szybciej się męczy i łatwiej poci, 
 • nadczynności tarczycy – zwiększenie produkcji hormonów powoduje przyspieszenie metabolizmu, wzrost wytwarzania ciepła i większe wydzielanie potu, 
 • cukrzycy – nagły spadek cukru we krwi prowadzi do hipoglikemii, która wywołuje zimne poty, 
 • choroby nowotworowej – z nadmierną potliwością zmaga się 14-28% pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium choroby. U chorych często pojawiają się tzw. poty nocne, 
 • niewydolności serca – hiperhydroza może przebiegać z ochłodzeniem i bladością kończyn, 
 • reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) – nadmierne pocenie się należy do nietypowych objawów RZS, pojawia się w początkowej fazie choroby, 
 • gruźlicy – jednym z objawów gruźlicy jest pocenie się w nocy, 
 • choroby Parkinsona – nadmierne pocenie się należy do zaburzeń wegetatywnych występujących w chorobie Parkinsona, 
 • zaburzenia lękowe – nerwicy lękowej mogą towarzyszyć różne objawy somatyczne, w tym uderzenia gorąca, drżenie oraz pocenie się. 

Nadpotliwość wtórną indukują także leki: 

 • niektóre antybiotyki, 
 • leki hipoglikemizujące, 
 • leki przeciwnadciśnieniowe, 
 • leki hormonalne, 
 • leki antydepresyjne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. 

Ponadto do wydzielania większej ilości potu przyczyniają się używki, w tym alkohol i kofeina. W przeciwieństwie do hiperhydrozy pierwotnej nadpotliwość wtórna nie ma charakteru miejscowego, tylko ogólny. 

Kobieta

Nadpotliwość – do jakiego lekarza się udać?

Pot oblewający ciało to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny, dlatego nie powinno się go lekceważyć. Warto pamiętać o tym, że oprócz nieprzyjemnego zapachu i trudnych do usunięcia plam na ubraniach, osoby z nadpotliwością mają większa skłonność do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, może też u nich wystąpić ryzyko odwodnienia. 

Specjalistą, który pokieruje leczeniem nadmiernego wydzielania potu, jest dermatolog. Na czym polega diagnostyka hiperhydrozy? Lekarz bierze pod uwagę występujące objawy i choroby towarzyszące. Wykorzystuje się też 4-stopniową skalę nadpotliwości HDSS, która określa, w jakim stopniu pocenie się przeszkadza w codziennych aktywnościach. Konieczne jest także określenie, czy występuje nadpotliwość pierwotna, czy wtórna. W związku z tym dermatolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań lub konsultacje z lekarzami innych specjalizacji. 

Co możesz zrobić, jeśli czujesz, że za bardzo się pocisz?

Jak pozbyć się nadpotliwości?

Kluczowe w leczeniu nadpotliwości jest zidentyfikowanie czynnika, który przyczynia się do wzmożonego pocenia się. Jeśli za hiperhydrozę odpowiada choroba podstawowa, należy dążyć do skutecznej terapii przyczynowej. Przykładowo, osoby z nadmierną masą ciała powinny zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, a chorzy na cukrzycę o lepszą kontrolę glikemii. Jeśli nadpotliwość ma podłoże psychogenne, przydatna może okazać się psychoterapia. 

Z hiperhydrozą da się walczyć na różne sposoby, wykorzystując zarówno metody farmakologiczne, jak i zabiegi medyczne czy terapię ziołami. Na nadpotliwość pach sprawdzą się dostępne w aptece antyperspiranty i dezodoranty zawierające sole glinu, które hamują wydzielanie potu oraz zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. 

Leki na nadpotliwość

Leczenie farmakologiczne nadpotliwości opiera się na stosowaniu preparatów o działaniu miejscowym. Leki na hiperhydrozę zarówno te ogólnodostępne, jak i na receptę, zawieraja takie substancje jak 20% chlorek glinu, roztwory taniny i rezorcynolu czy kwas borowy. Uzupełnieniem terapii są tabletki na nadpotliwość – leki przeciwcholinergiczne, których działanie polega na blokowaniu acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika będącego mediatorem czynności gruczołów ekrynowych. 

Jonoforeza na nadpotliwość

Jonoforeza to metoda leczenia nadpotliwości stóp i dłoni, wykorzystująca działanie prądu. Aby osiągnąć pożądane efekty, konieczne jest poddanie się serii 10-15 zabiegów wykonywanych co 2. dzień. Już w połowie kuracji można zauważyć zmniejszenie potliwości. Aby utrzymać osiągnięty efekt, należy często powtarzać zabiegi. 

Botoks na nadpotliwość

Przy nadmiernej potliwości pach, dłoni, stóp i twarzy można poddać się zabiegowi toksyną botulinową typu A. Jej działanie polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny i zablokowaniu impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły potowe do pracy. Preparat wstrzykiwany jest w określony obszar skóry, w odstępach co ok. 1 cm. Efekt leczniczy toksyny botulinowej utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. 

Domowe sposoby na hiperhydrozę

Napary i kąpiele ziołowe to domowe sposoby na nadmierne pocenie się. Największą skuteczność w redukcji potu wykazują: szałwia, kora dębu, rumianek i brzoza. Wymienione zioła można wykorzystać podczas kąpieli całego ciała lub moczenia stóp. Z szałwii warto przygotować napar o właściwościach przeciwpotnych i pić go 1-2 razy dziennie. 

 

Bibliografia: 

 1. Benson R., Palin R., Holt P., Loftus I., Diagnosis and management of hyperhidrosis, British Medical Journal 2013, vol. 347. 
 2. Prystupa A., Kowal A., Mosiewicz J., Myśliński W., Hyperhydroza – objawy, diagnostyka i leczenie na podstawie opisu przypadku, Medycyna Ogólna 2007, 13 (XLII), 4. 
 3. Sazanów-Lubelski J., Bergler-Czop B., Barasińska P., Noga N., Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia, Przegląd Dermatologiczny 2018, 4. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.