4 min.
Nerwica wegetatywna. Jak sobie radzić z objawami somatycznymi?

Fot. chachamal/AdobeStock
Nerwica wegetatywna to zespół objawów somatycznych, które pojawiają się na tle nerwowym. Zaburzenia dotyczą różnych układów, np. pokarmowego, sercowego lub oddechowego. Osoby chore nie łączą tych symptomów z nerwicą, dlatego ich terapia jest prowadzona z dużym opóźnieniem. Leczenie nerwicy wegetatywnej polega głównie na farmakoterapii. Dla niektórych osób metodą na pokonanie lęków jest psychoterapia lub leczenie naturalne.
Spis treści
U chorych na nerwicę wegetatywną problem leży w psychice. Ponieważ nie potrafią sobie poradzić w trudnych sytuacjach, to reakcja na stres występuje pod postacią dysfunkcji jednego z układów w organizmie. Rozpoznanie nerwicy jest trudne, dlatego że mimo dobrego stanu zdrowia, wiele osób doszukuje się u siebie chorób, których nie ma. Jak zatem poradzić sobie z tym typem nerwicy?
Nerwica wegetatywna – objawy somatyczne
Objawy somatyczne na tle nerwowym występują u kilku procent osób na całym świecie. Nerwica wegetatywna nie oszczędza żadnej grupy wiekowej, choć chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Najczęściej występujące w przebiegu nerwicy wegetatywnej objawy somatyczne to:
- bóle i kołatania serca, które mogą przypominać zawał lub stan przedzawałowy
- bóle całego kręgosłupa
- bóle brzucha o dużym natężeniu
- biegunka, czyli tzw. nerwica wegetatywna jelit
- nudności i wymioty
- trudności z oddychaniem
- drżenie rąk
- nadmierna potliwość
- nagłe omdlenia.
Dolegliwości mogą dotyczyć niemal wszystkich układów, dlatego w większości przypadków są błędnie interpretowane jako symptomy szeregu poważnych chorób, a nie zaburzeń nerwowych. Jeśli w toku diagnostyki rozpoznana zostanie nerwica wegetatywna, objawy znikną po podaniu środków przeciwdepresyjnych lub uspokajających.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Nerwica wegetatywna – przyczyny
Nerwicę wegetatywną określa się jako chorobę psychiki. Podatne na zachorowanie są osoby w trudnych sytuacjach życiowych, nieodporne na stres lub niezaradne życiowo. Bardzo często zdarza się, że czynnik sprawczy, który przyczynił się do powstania nerwicy wegetatywnej, leży w dzieciństwie. Osoba, która w przeszłości miała nadopiekuńczych rodziców, może być ofiarą tej choroby w wieku dorosłym.
Nerwica wegetatywna to tak naprawdę reakcja organizmu na stres. Niemożność poradzenia sobie w stresującej sytuacji i problemy w relacjach z innymi ludźmi powodują u osoby chorej narastający lęk, którego nie sposób opanować.
Nerwica wegetatywna – leki na receptę
Rozpoznanie nerwicy wegetatywnej jest skomplikowane. Nie ma badania, które umożliwiłoby zbadanie stanów lękowych. Diagnostyka opiera się na zebraniu wywiadu ogólnegood pacjenta. Tylko w ten sposób można rozpoznać nerwicę wegetatywną. Jak leczyć te zaburzenia? Pacjentowi zaleca się farmakoterapię i psychoterapię, która ma pomóc w walce ze stresem i lękiem.
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwlękowych, antydepresyjnych lub uspokajających. Najczęściej stosowane preparaty to selektywne inhibitory wychwytu serotoniny, które są dobrze tolerowane i mają mało skutków ubocznych. Zaleca się je w terapii wszelkiego rodzaju zaburzeń nerwicowych, fobii społecznych oraz w leczeniu lęku napadowego i uogólnionego. Niewątpliwą zaletą tych leków jest dobra tolerancja, ale bardzo ciężko je odstawić. Stosowane dłużej niż pół roku i nagle odstawione, mogą skutkować pojawieniem się zespołu abstynencyjnego – bólami głowy, zawrotami i gorszym samopoczuciem ogólnym.
Zobacz także
Nerwica wegetatywna – jak sobie poradzić bez recepty?
Nie wszystkie stosowane w nerwicy wegetatywnej leki są na receptę. Z chorobą można walczyć, stosując preparaty ogólnodostępne. Bardzo skuteczne jest, zwłaszcza w leczeniu kilku jednocześnie objawów nerwicy wegetatywnej, leczenie naturalne. Preparaty roślinne mają równie silne właściwości uspokajające.
Najczęściej stosowane zioła na nerwicę wegetatywną:
- melisa
- werbena
- dziurawiec
- kozłek lekarski
- passiflora (męczennica)
- mięta.
Zioła można kupić w sklepach zielarskich lub w aptekach. Są sprzedawane w postaci suszu ziołowego, tabletek do połykania, kropli, syropów do picia lub herbatek ekspresowych do zaparzania. Koszt to wydatek rzędu kilku złotych.
W aptece do kupienia są także tabletki do ssania, które mają działanie łagodnie uspokajające. W ich składzie znajdują się mentol i kwas izowalerianianowy (pozyskany z izowalerianianu mentylu). Lek działa hamująco na czynność kory mózgowej, dzięki czemu ma działanie uspokajające i nasenne. Jest bardzo często stosowany przez osoby borykające się z nerwicą serca.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

20.03.2023
Keratoliza dziobata – uciążliwa choroba stóp. Jak się objawia?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023