Przejdź do treści

Nerwica serca – objawy, przyczyny i leczenie

chore serce
nerwica_serca
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W przypadku schorzeń takich jak zapalenie mięśnia sercowego, arytmia, nadciśnienie tętnicze czy nerwica serca, objawy mogą być podobne. Nerwica serca obejmuje dolegliwości nie tylko ze strony układu sercowo-naczyniowego, ale także oddechowego i pokarmowego. Leczenie nerwicy serca powinno mieć przede wszystkich charakter przyczynowy.

Nerwica serca to potoczne określenie szeregu dolegliwości związanych z nadmierną reakcją na stres i duże napięcie emocjonalne. Należy mieć świadomość, że w przypadku zaburzeń nerwicowych, takich jak nerwica serca, leki uspokajające nie wystarczą. Podstawą leczenia powinna być psychoterapia, wspomagająco farmakoterapia i metody domowe.

Co to jest nerwica serca? Objawy somatyczne (fizyczne)

W aktualnej nomenklaturze jednostek chorobowych określenie nerwica serca nie występuje. Termin nerwica serca jest przestarzały. Natomiast dolegliwości zgłaszane przez chorych klasyfikuje się jako zaburzenie nerwicowe występujące pod postacią somatyczną, czyli dotyczące ciała. Należy zaznaczyć, że objawy nerwicy serca to nie tylko kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze czy dolegliwości bólowe po stronie serca, takie jak ucisk i kłucie w klatce piersiowej. Nerwica serca daje szereg objawów ogólnych. Wśród najczęściej odnotowanych pojawia się uczucie duszności, większa podatność na męczenie się, nadmierna potliwość i drżenie ciała. Powszechnie występują też zaburzenia gastryczne, zwłaszcza biegunki, burczenie i uczucie przelewania w brzuchu, niestrawność i zgaga.

Nerwica serca – objawy psychiczne (emocjonalne)

Dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i pokarmowego, czyli objawy somatyczne, współwystępują z zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej są to zaburzenia snu i nastroju z towarzyszącym uczuciem lęku i niepokoju. Nerwowość, zaburzenia uwagi i koncentracji, drażliwość oraz skłonność do irytacji to kolejne objawy, jakie daje nerwica serca. Skutki nieleczenia tej dolegliwości mogą być tragiczne. Początkowo mogą obejmować utratę radości z życia, izolację, obniżenie poczucia własnej wartości, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Silna nerwica serca może prowadzić nawet do samobójstwa.

Nerwica serca – przyczyny

Objawy nerwicy serca pojawiają się w stanach zwiększonego stresu, napięcia emocjonalnego i przemęczenia. Dolegliwościom sprzyja szybkie tempo życia oraz brak umiejętności radzenia sobie z problemami i codziennymi trudnościami.

Nerwica serca – jak sobie radzić?

Silna nerwica serca wymaga kompleksowego podejścia, czyli zastosowania złożonej formy leczenia. Niezależnie jednak od stopnia nasilenia objawów, podstawową metodą leczenia powinna być psychoterapia. Po pomoc warto zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. W przypadku dolegliwości, jakie daje nerwica serca, leki bez recepty i na receptę powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Nerwica serca – leczenie farmakologiczne

W farmakologicznym leczeniu nerwicy serca stosuje się preparaty jedno- lub kilkuskładnikowe o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, poprawiającym nastrój oraz nasercowym. Wśród najczęściej stosowanych substancji leczniczych występuje: hydroksyzyna, fenobarbital, a także pochodne benzodiazepiny oraz antydepresanty (np. wenlafaksyna, fluoksetyna, sertralina). W zależności od tego, jak się objawia nerwica serca, wybór farmakoterapii może być inny.

Największą trudność w leczeniu sprawia nerwica serca w ciąży, ponieważ farmakoterapia jest ograniczona i wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia dziecka.

Zobacz także

Nerwica serca – leki uspokajające bez recepty

Leki o działaniu uspokajającym wskazane są w leczeniu wielu stanów chorobowych, w tym nerwicy serca. Działają wyciszająco, ułatwiają zasypianie, koją nerwy, zmniejszają nadpobudliwość psychoruchową i nadmierne napięcie emocjonalne. Polecane są przy łagodnych dolegliwościach w postaci tabletek, kapsułek, kropli doustnych oraz sypkich ziół do zaparzania.

Nerwica serca – leczenie domowe

W przypadku dolegliwości sercowych zalecane jest ziele serdecznika pospolitego oraz owoce głogu zwyczajnego, które regulują krążenie i wspomagają pracę serca. Na zaburzenia przewodu pokarmowego świetnie sprawdzi się napar z liści mięty pieprzowej, liści melisy lekarskiej lub koszyczków rumianku pospolitego. Surowce roślinne nie tylko łagodzą stany spastyczne, ale i ułatwiają zasypianie, zmniejszają niepokój i rozdrażnienie.

Nerwica serca a arytmia, zawał, nadciśnienie tętnicze

Największym problemem w przypadku nerwicy serca jest właściwe zdiagnozowanie choroby. Aby ją poprawnie rozpoznać, trzeba wykluczyć schorzenia somatyczne serca i naczyń, takie jak arytmia, zawał czy nadciśnienie tętnicze krwi. Pomocne będą badania zlecone przez lekarza, m.in. EKG i ECHO serca. Warto też zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach pojawiają się objawy nerwicy serca oraz co je nasila.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.