Przejdź do treści

Pani Maja w ciąży usłyszała diagnozę: rak szyjki macicy. Przeszła chemioterapię i urodziła zdrowego synka

Pani Maja z synem Szymonem - Hello Zdrowie
Lekarze zamiast aborcji, zaproponowali chemioterapię. Dziś Szymon ma dwa miesiące źródło: screen: Fakty 24
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pani Maja była w 21. tygodniu ciąży, kiedy poznała druzgoczącą diagnozę: rak szyjki macicy. Od jednego z lekarzy usłyszała, że trzeba ciążę usunąć, by móc uratować jej życie. Zupełnie odmienne zdanie mieli lekarze ze szpitala przy ulicy Karowej w Warszawie. Dziś jest szczęśliwą mamą dwumiesięcznego Szymona. Czeka też na zabieg usunięcia jajników i macicy.

„Miał się nigdy nie urodzić”

Maja Wichrowska przeszła chemioterapię i urodziła zdrowego syna. Rak szyjki macicy nie przekreślił jej szansy na macierzyństwo. Ale o mały włos, Szymona nie byłoby na świecie. A to za sprawą lekarza, który radził terminację ciąży. Kobieta szczęśliwie postanowiła zasięgnąć rady innych medyków. Dzięki lekarzom ze szpitala przy ulicy Karowej w Warszawie, którzy zaproponowali jej chemioterapię, utrzymała ciążę. Jej syn skończył właśnie dwa miesiące.

„Urodził się 5 lutego na Karowej w Warszawie, a miał się nigdy nie urodzić”- mówi młoda mama w rozmowie z Faktami TVN.

Doktor hab. Paweł Derlatka, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej szpitala na Karowej w Warszawie, lekarz Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Faktami TVN podkreśla, że o terminacjach ciąży u pacjentek z chorobą nowotworową już w tej chwili praktycznie się nie rozmawia.

Do najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w ciąży zaliczymy:

Diagnozowanie i leczenie ciężarnych jest zdecydowanie trudniejsze i czasami znacznie opóźnione, bowiem dotyczy zarówno kobiety, jak i rozwijającego się płodu, ale rozwój medycyny daje już szanse na szczęśliwe rozwiązanie ciąży. W chwili potwierdzenia rozpoznania choroby nowotworowej, sposób dalszego postępowania powinien być uzgodniony wspólnie przez onkologa, ginekologa i neonatologa. Lekarze różnych specjalizacji muszą bardzo dokładnie przedyskutować kolejne decyzje, z uwzględnieniem zapewnienia optymalnego leczenia matki oraz zachowania prawidłowego rozwoju płodu.

Ciężarna, która dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, ma prawo usunąć ciążę.

„ One wiedzą, że mogą to zrobić i taką informację trzeba im przekazać, i to jest ich wybór. Natomiast jeżeli wiedzą również, że mogą powalczyć i jak wyglądają wyniki takiego leczenia, to ja się nie spotkałem z sytuacją, kiedy pacjentka powiedziała, że nie chce zagrać o całą pulę” – zwraca uwagę Derlatka w reportażu Faktów TVN.

Pani Maja zagrała. Dzięki chemioterapii żyje, ma też zdrowe dziecko. Teraz przejdzie profilaktyczny zabieg usunięcia jajników i macicy. Tak, żeby rak już do niej nie wrócił.

Rak szyjki macicy / Istockphoto

Chemioterapia w ciąży

Maja Wichrowska przeszła w ciąży kilka cykli chemioterapii. To nie zaszkodziło rozwijającemu się w niej dziecku. Szymon przyszedł na świat w 37. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworu za pomocą leków cytostatycznych. Cytostatyki blokują cykl komórkowy i uruchamiają genetycznie zaprogramowane mechanizmy śmierci komórkowej. Większość z nich przechodzi przez łożysko zgodnie z zasadami transportu przez błony biologiczne, tak więc ilość leku, która dociera do płodu jest funkcją koncentracji wolnego leku dostarczonego do płodu w jednostce czasu.

Potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu, związane ze stosowaniem przyjmowania leków cytostatycznych, w głównej mierze zależy od okresu ciąży. Najwięcej uszkodzeń płodu występuje w okresie embrio- i organogenezy czyli do 60 dnia ciąży. Dlatego też nie zaleca się stosowania chemioterapii w pierwszym trymestrze. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży, cytostatyki zdecydowanie rzadziej powodują poważne konsekwencje rozwojowe płodu.

Lek. Marek Kotlarski - Hello Zdrowie

Rak szyjki macicy: jak się objawia?

Objawy pojawiają się zwykle w zaawansowanym stadium choroby. Jest to spowodowane tym, iż guz rozrasta się i uciska sąsiadujące organy. Na tym etapie obecne są również przerzuty do innych narządów. Zaawansowany rak szyjki macicy objawia się:

  • krwawieniem międzymiesiączkowym,
  • nietypowym krwawieniem menstruacyjnym,
  • wystąpieniem krwawienia z dróg rodnych u kobiet po menopauzie,
  • bólem i/lub krwawieniem w trakcie oraz po stosunku seksualnym,
  • odczuwaniem bólu bądź dyskomfortu w podbrzuszu,
  • obfitymi upławami z pochwy, często o silnym, nieprzyjemnym zapachu,
  • pojawieniem się obrzęków, zazwyczaj na kończynach dolnych.

Objawy raka szyjki macicy również zależą od jego umiejscowienia oraz rozmiarów. Jeśli nacieka i uciska na odbytnicę, mogą pojawić się: zaburzenia w oddawaniu stolca, krew w stolcu, ból brzucha, biegunki lub silne, bolesne zaparcia.

Najczęściej jednak objawy raka szyjki macicy pochodzą ze strony układu moczowego. Ze względu na ucisk często pojawiają się: ogólne zaburzenia w oddawaniu moczu, takie jak skąpomocz lub bezmocz, zapalenie nerek, zatkane moczowody prowadzą do powstania wodonercza, w skrajnych przypadkach może dojść do uogólnionego zatrucia organizmu lub mocznicy. Jeśli występują przerzuty, w przypadku złośliwego nowotworu szyjki macicy pojawiają się zaburzenia układu oddechowego lub kostnego.

Diagnostyka raka szyjki macicy opiera się głównie na wykonaniu i przeanalizowaniu badania cytologicznego, czyli obserwacji zmian, jakie zachodzą w komórkach szyjki macicy. Pamiętaj, żeby regularnie wykonywać cytologię! To może uratować twoje życie!

Źródło: Fakty TVN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.