Przejdź do treści

Pękające naczynka – dlaczego się pojawiają? Jak je leczyć?

Popękane naczynka na nodze kobiety/Hello Zdrowie
Pękające naczynka – profilaktyka i leczenie. Domowe sposoby na problemy z naczynkami Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele osób bagatelizuje popękane naczynka, ponieważ panuje przekonanie, że nie jest to poważny problem. To błąd, ponieważ wbrew pozorom mogą one utrudniać życie. Są nie tylko nieestetyczne, ale też bolesne, do tego często pojawiają się na twarzy. Warto więc wiedzieć, co jest przyczyną pękających naczynek i jak się ich pozbyć.

Czym są popękane naczynka? 

Popękane naczynka to naczynia włosowate, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Gdy się rozszerzają, stają się widoczne na skórze, szczególnie jeśli ma ona jasny odcień i jest blada. Popękane naczynka często są porównywane do „pajęczynek”, ponieważ przypominają wyglądem sieć utkaną przez pająka. Jeśli taka „pajęczynka” jest spora, wokół niej może się pojawić zaczerwienienie. 

Kobieta nakłada maseczkę

Pękające naczynka – skąd się biorą? 

Są różne przyczyny pojawienia się popękanych naczynek. Najczęściej jest to problem dotyczący osób o cerze naczynkowej, czyli takiej, w przypadku której naczynia krwionośne znajdują się tuż pod skórą i są mało elastyczne, a także uwidocznione. Za główne przyczyny pojawiania się popękanych naczynek uznaje się: 

  • temperaturę problem pękających naczynek pojawia się z reguły podczas silnych mrozów lub dużych upałów. Może on wystąpić także na skutek przebywania w pomieszczeniach, w których panują skrajne warunki termiczne (takie zabiegi są obecnie bardzo popularne, mają m.in. poprawiać odporność organizmu), 
  • ciążę gdy kobieta spodziewa się dziecka, w jej organizmie zwiększa się liczba erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Z tego powodu żyły się powiększają i rozszerzają, a do tego zmienia się poziom hormonów, które także mają wpływ na pękanie naczynek, 
  • predyspozycje genetyczne niektóre osoby mają naczynia włosowate umiejscowione płytko pod skórą, w takich przypadkach są one fizjologicznie bardziej widoczne,  
  • niektóre choroby popękane naczynka częściej pojawiają się u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami hormonalnymi oraz cukrzycą. W przypadku hormonów najistotniejszą rolę odgrywa tu estragon, który rozluźnia mięśnie odpowiadające za to, jak szerokie są naczynia krwionośne,  
  • nieodpowiednia dieta spożywanie gorących potraw czy używanie ostrych przypraw również może sprawić, że na skórze pojawią się tzw. pajęczynki,  
  • słońce ekspozycja na silne słońce bez właściwego zabezpieczenia skóry może przyczyniać się do powiększania się naczyń krwionośnych, 
  • stosowanie maści sterydowych, 
  • palenie papierosów, 
  • nadużywanie alkoholu. 

Warto mieć na uwadze, że popękane naczynka częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Problem ten może wystąpić zarówno u osób bardzo młodych, jak i w podeszłym wieku.

teleangiektazje - kobieta przeglądająca się w lustrze

Jak dbać o skórę z popękanymi naczynkami? 

Skóra z popękanymi naczynkami wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Ważne jest, by stosować dobrej jakości kosmetyki dedykowane skórze naczynkowej, delikatnej i skłonnej do podrażnień. Preparaty powinny być pozbawione drażniących substancji, m.in. konserwantów, sztucznych barwników czy alkoholu etylowego. Istotne jest, by delikatnie, aczkolwiek dokładnie i regularnie oczyszczać skórę. W przypadku popękanych naczynek na twarzy, po wykonaniu demakijażu należy nałożyć krem nawilżający.  

Osoby z popękanymi naczynkami powinny wystrzegać się peelingów mechanicznych. Niewskazane są zarówno te dostępne w drogeriach, jak i robione domowymi sposobami. Taka struktura produktu może dodatkowo podrażnić skórę i sprawić, że pojawi się więcej „pajęczynek”. Można jednak, a nawet wskazane jest, stosowanie peelingów enzymatycznych.  

Istotne jest, by o każdej porze roku stosować kremy z filtrem, nie należy także korzystać z sauny i niektórych zabiegów kosmetycznych. Jeśli masz skórę, na której pojawiają się popękane naczynka, warto również: 

  • przyjmować suplementy z witaminą C, 
  • przyjmować suplementy z witaminą K, 
  • sięgać po specyfiki z arniką górską, wyciągiem z miłorzębu japońskiego oraz lipą.
Kobieta nakłada maseczkę

Czy da się usunąć popękane naczynka? 

Właściwa pielęgnacja oraz suplementacja mogą sprawić, że skóra się wzmocni, przez co popękane naczynka będą znacznie mniej widoczne. Chcąc zatuszować „pajączki”, można też stosować delikatny make up i używać specjalnego zielonego korektora maskującego zaczerwienienie. W przypadku, gdy popękanych naczynek jest naprawdę dużo, warto skorzystać pomocy specjalisty.  

Pomóc może zabieg zamykający naczynka, najczęściej stosuje się technologię z użyciem lasera barwnikowego. Przy jego użyciu niszczy się podskórne naczynka, które następnie są wchłaniane przez otaczające tkanki. Taki zabieg jest bezinwazyjny, a jego bolesność zależy w dużej mierze od indywidualnego progu bólu. Mogą się po nim pojawić siniaki, które powinny zniknąć po kilku dniach. Jednorazowy zabieg, w zależności od miasta, w którym jest wykonywany oraz obszaru ciała kosztuje kilkaset złotych. Zwykle potrzebnych jest kilka sesji, aby całkowicie zamknąć popękane naczynka. 

 

Bibliografia: 

  1. Drobik A., Słodka A., Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL, Warszawa 2021. 
  2. Martini M. C., Kosmetolgia i farmatologia skóry, PZWL, Warszawa 2023. 
  3. Noszczyk M., Medycyna piękności, PZWL, Warszawa 2016. 
  4. Noszczyk W., Żylaki i inne choroby żył, PZWL, Warszawa 2006. 

Bibliografia

1. Noszczyk M., Medycyna piękności, Warszawa 2016.
2. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, Warszawa 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.