Przejdź do treści

Nowe wytyczne w sprawie stosowania aspiryny. Wyjaśniamy, kto nie powinien jej przyjmować

Aspiryna
Stosowanie aspiryny - nowe zalecenia / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz powyżej 60 lat i profilaktycznie stosujesz aspirynę, by zmniejszyć ryzyko zawału lub udaru? Specjaliści zdecydowanie to odradzają. Z najnowszych badań wynika, że codzienne zażywanie tych tabletek może narażać na krwawienie wewnętrzne, zwłaszcza w mózgu oraz w jelitach.

Aspiryna – codzienne przyjmowanie

Zalety codziennego przyjmowania aspiryny przez osoby po 60. roku życia są mniejsze niż szkody, jakie może wyrządzić im regularnie zażywanie tych tabletek – tak uważają eksperci z US Preventive Services Task Force. Specjaliści po raz pierwszy od 2016 roku zaktualizowali właśnie wytyczne dotyczące stosowania aspiryny wśród różnych grup wiekowych.

„Najnowsze dowody są jasne: nie zaleca się rozpoczynania codziennego przyjmowania aspiryny u osób w wieku 60 lat lub starszych w celu zapobiegania pierwszemu zawałowi serca lub udarowi” – tłumaczy w oświadczeniu dr Chien-Wen Tseng, członek US Preventive Services Task Force.

Zalecenie to nie jest jednak skierowane do osób, które już od pewnego czasu przyjmują aspirynę ze względu na to, że wcześniej doznały zawału serca lub udaru. Jak dodaje dr Chien-Wen Tseng, o tym, czy w ich przypadku należy kontynuować tę kurację, powinien zdecydować lekarz prowadzący.

Aspiryna w słoiczku na leki

Co z młodszymi grupami wiekowymi?

Specjaliści zalecają też, by z konsultacji lekarskiej dotyczącej zastosowania aspiryny w celu zapobiegania zawałom i udarom, skorzystały też osoby w wieku 40-59 lat.

„Codzienne stosowanie aspiryny może pomagać w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu u niektórych osób, ale jednocześnie może również powodować potencjalnie poważne szkody, takie jak krwawienie wewnętrzne. Ważne jest, aby osoby w wieku od 40 do 59 lat, które dotąd nie miały dotąd chorób serca, porozmawiały ze swoim lekarzem, aby wspólnie zdecydować, czy rozpoczęcie przyjmowania aspiryny jest dla nich odpowiednie” – wyjaśnił dr John Wong.

Zalecenia dotyczące stosowania aspiryny

Zalecenia w sprawie stosowania aspiryny zmieniono po raz pierwszy od 2016 roku. Wtedy to uznano, że decyzja o prewencyjnym przyjmowaniu niskich dawek tego leku w przypadku osób w wieku od 60 do 69 lat powinna być indywidualna.

W 2016 stwierdzono również, że codzienne stosowanie aspiryny może być korzystne dla osób w wieku 50-59 lat, w przypadku których ryzyko chorób serca jest wyższe niż 10 proc. Dodano jednak, że zalecenie to dotyczy tylko grupy, która nie jest obciążona schorzeniami podwyższającymi ryzyko krwawień wewnętrznych.

Najnowsze wytyczne w sprawie aspiryny wyznaczone przez specjalistów z Preventive Services Task Force właśnie skierowano do konsultacji społecznych. Każdy z nas może zgłosić zastrzeżenia do tej decyzji do 8 listopada 2021 roku. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.