Przejdź do treści

Nowy gatunek kleszczy pojawił się we Francji. Mogą przenosić groźnego wirusa

Kobieta w lesie
Nowy gatunek kleszczy pojawił się we Francji. Może przenosić groźnego wirusa/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie tylko borelioza grozi nam po ugryzieniu kleszcza. Na południu Francji pojawił się nowy w Europie, niebezpieczny afrykański gatunek kleszczy. Przenoszą groźnego dla człowieka wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF), która może doprowadzić do śmierci. 

Nowy gatunek kleszczy we Francji

We Francji pojawił się nowy niebezpieczny gatunek kleszcza wędrownego (Hyalomma marginatum), jak poinformowały tamtejsze media. Jego obecność zaobserwowano w kilku departamentach, m.in. w Pirenejach Wschodnich, Aude, Herault, Gard, Deltcie Rodanu, Var i na południu Ardeche. Kleszcze te głównie bytują na koniach, jednak mogą także ukąsić człowieka. Pajęczaki te przenoszą groźnego wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF). Wskaźnik śmiertelności tej choroby może wynosić 5-50 proc.

Kleszcze z gatunku Hyalomma

Kleszcze wędrowne (Hyalomma marginatum) występują głównie w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w południowej i zachodniej Azji. Coraz częściej jednak obserwuje się ich występowanie w Europie. W 2016 roku pojawiły się w Hiszpanii. W tym roku przywędrowały do Francji.

Wyglądem kleszcze te nie różnią się wiele od tych spotykanych w Polsce. Mają 8 milimetrów i pasiaste, długie odnóża.

Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska jest wysoce śmiertelną chorobą wirusową, którą można zarazić się nie tylko od kleszcza, ale także poprzez kontakt z chorym.

Objawy tej choroby to:

W trakcie rozwoju choroby od 4 dni do 2 tygodni dochodzi do groźnych krwotoków z nosa i krwawień w miejscach iniekcji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.