3 min.
Od wtorku wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

Bezpłatne szczepienie na grypę / gettyimages
Od wtorku, 23 listopada, wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej. „W tej chwili Agencja Rezerw Strategicznych dysponuje dość dużą liczbą szczepionek przeciw grypie, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje” – dodał.
Spis treści
Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie
Do niedawna refundacja szczepionek przeciwko grypie obejmowała m.in. osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków oraz służby mundurowe.
„Widzimy, że blisko trzy tysiące punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus” – wyjaśnił Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
I dalej tłumaczył, że każdy, kto ukończył 18. rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień, i poprosić o zaszczepienie.
„Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad milion szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać” – dodał.
Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.
Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Refundacja szczepionki
Przypomnijmy. Do tej pory szczepionka na grypie bezpłatnie przysługiwała kobietom w ciąży, osobom powyżej 75. roku życia, osobom spełniającym wymagania rozporządzenia MZ z dn. 27.08.2021 (m.in. osobom pracującym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w aptekach, punktach aptecznych, w laboratoriach, nauczycielom akademickim i studentom, którzy uczestniczą w zajęciach z pacjentami, osobom pracującym w przedszkolach i szkołach, pracownikom i pacjentom domów opieki i innym zgodnie z rozporządzeniem).
Szczepienia przeciwko grypie z 50 proc. refundacją przysługiwały natomiast osobom powyżej 65. roku życia, dzieciom w wieku 2-5 lat oraz osobom w wieku 18-65 lat w przypadku dodatkowych chorób.
Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko grypie?
- Szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie – w 40-70 proc. zapobiegają zachorowaniom na grypę (w zależności od sezonu).
- Chronią przed powikłaniami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
- Chronią osoby zaszczepione, ale także pośrednio chronią osoby z ich otoczenia.
- To także obniżenie społecznych i ekonomicznych kosztów zachorowań i leczenia grypy i jej powikłań.
Udostępnij!
Zobacz także

„Szczepienie nie jest osobistym wyborem. Grypa stanowi poważne zagrożenie” – pisze lekarka na Instagramie

„Na przeziębienie i grypę antybiotyk nie zadziała”. Farmaceutka relacjonuje, co dzieje się w aptekach w sezonie infekcyjnym

„Szczepienia chronią nas i nasze rodziny”. Rekomendacje GIS dotyczące szczepień przeciw grypie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023