Przejdź do treści

Od wtorku wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

Plaster po szczepieniu
Bezpłatne szczepienie na grypę / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od wtorku, 23 listopada, wszystkie osoby pełnoletnie będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej. „W tej chwili Agencja Rezerw Strategicznych dysponuje dość dużą liczbą szczepionek przeciw grypie, ale na rynku aptecznym tych szczepionek brakuje” – dodał. 

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

Do niedawna refundacja szczepionek przeciwko grypie obejmowała m.in. osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, medyków oraz służby mundurowe.

„Widzimy, że blisko trzy tysiące punktów szczepień nie zgłasza się po szczepionki. To znaczy, że osoby z tych grup ryzyka nie korzystają z tych szczepień, stąd też szybka decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i uruchomienie od jutra szczepień dla osób w wieku 18 plus” – wyjaśnił Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

I dalej tłumaczył, że każdy, kto ukończył 18. rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień, i poprosić o zaszczepienie.

„Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad milion szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać” – dodał.

Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty

Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę

Refundacja szczepionki

Przypomnijmy. Do tej pory szczepionka na grypie bezpłatnie przysługiwała kobietom w ciąży, osobom powyżej 75. roku życia, osobom spełniającym wymagania rozporządzenia MZ z dn. 27.08.2021 (m.in. osobom pracującym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w aptekach, punktach aptecznych, w laboratoriach, nauczycielom akademickim i studentom, którzy uczestniczą w zajęciach z pacjentami, osobom pracującym w przedszkolach i szkołach, pracownikom i pacjentom domów opieki i innym zgodnie z rozporządzeniem).

Szczepienia przeciwko grypie z 50 proc. refundacją przysługiwały natomiast osobom powyżej 65. roku życia, dzieciom w wieku 2-5 lat oraz osobom w wieku 18-65 lat w przypadku dodatkowych chorób.

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko grypie?

  1. Szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania grypie – w 40-70 proc. zapobiegają zachorowaniom na grypę (w zależności od sezonu).
  2. Chronią przed powikłaniami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
  3. Chronią osoby zaszczepione, ale także pośrednio chronią osoby z ich otoczenia.
  4. To także obniżenie społecznych i ekonomicznych kosztów zachorowań i leczenia grypy i jej powikłań.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.