Przejdź do treści

Odczyn Wassermanna – na czym polega, ile kosztuje i kiedy wykonać badanie WR?

folka z krwią
Fot. Sherry Young / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badanie odczynu Wassermanna jest obowiązkowe dla kobiet w ciąży. Badanie WR zaleca się również dawcom krwi, narządów oraz osobom narażonym na choroby weneryczne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Badanie odczynu Wassermanna (badanie WR) jest analizą serologiczną, która umożliwia wczesne zdiagnozowanie kiły. Choroba ta przenoszona jest drogą płciową. Wywołana jest przez bakterię spiralną – krętka bladego. Można wyróżnić kilka rodzajów nabytej oraz wrodzonej kiły.

Jak można się zarazić kiłą?

Kiła w przeszłości nazywana była syfilisem, chorobą francuską czy wenerią. To choroba weneryczna wywoływana przez bakterie krętka bladego. Kiła może być przenoszona drogą płciową poprzez stosunek pochwowy, analny lub oralny. Zakaźny może okazać się także pocałunek z chorym, który ma zmiany w okolicy gardła. Podczas sytuacji intymnych z osobą cierpiącą na kiłę ryzyko może stanowić każde uszkodzenie skóry. Zakażeniu może również ulec dziecko rozwijające się w łożysku chorej matki.

lekarz, wenerolog

Badanie WR – kto powinien je wykonać?

Badanie WR powinien wykonać każdy podejrzewający zakażenie kiłą, zwłaszcza po odbyciu stosunku z osobą, która mogła być zarażona. Na takie badanie warto namówić również partnera seksualnego.

Objawy kiły występują po mniej więcej 3 tygodniach od zarażenia i mogą przybierać różne formy, zależnie od etapu choroby. Pierwsze objawy kiły mogą być zupełnie bezbolesne. Na początku są to zmiany skórne, które bardzo często są bagatelizowane przez pacjentów. Tymczasem uwagi wymagają wszelkie zmiany skórne i krostki w okolicach intymnych.

Badaniu WR powinni poddawać się również kobiety spodziewające się dziecka, a także krwiodawcy i dawcy narządów.

Na czym polega badanie WR?

Badanie odczynu Wassermanna polega na potwierdzeniu obecności przeciwciał, które wskazują na zakażenie bądź przebytą infekcję w surowicy. Próba wykonywana jest za pomocą kardiolipiny – fosfolipidu wyizolowanego z serca wołowego i uzupełnionego lecytyną.

Zobacz także

Przebieg badania WR

Badanie WR jest szybkie i małoinwazyjne. Nie wymaga specjalnego przygotowania i nie trzeba odbywać go na czczo. W celu wykonania badania odczynu Wassermanna pobierana jest próbka krwi z żyły łokciowej, tak jak ma to miejsce przy innych badaniach morfologicznych.

Badanie WR w ciąży

Kiła jest chorobą wyjątkowo niebezpieczną dla kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ istnieje duże ryzyko zakażenia płodu. Maluszek może zarazić się syfilisem przez łożysko albo podczas porodu poprzez kontakt ze znajdującymi się na skórze matki wokół miejsc intymnych wykwitami pierwotnymi lub sączącymi się zmianami wtórnymi.

Nieleczona choroba może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia – im więcej krętków przedostanie się do płodu, tym większe jest ryzyko. Szybkie zdiagnozowanie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Ile kosztuje i kiedy wykonać badanie WR w ciąży?

W Polsce badania przesiewowe w kierunku kiły są obowiązkowe u ciężarnych i finansowane przez państwo. Jeśli chodzi o prywatne badanie WR, cena jest zupełnie przystępna. Koszt wykonania badania prywatnie to ok. 10 zł. Dodatkowo należy jednak doliczyć opłatę za samo pobranie krwi, czyli ok. 5 zł, i cenę prywatnej wizyty u lekarza.

Badanie WR powinna przejść każda kobieta spodziewająca się dziecka na początku ciąży (w 9–10 tygodniu) oraz przy jej końcu (w 33–37 tygodniu). Badania WR w ciąży pozwalają zapobiec kile wrodzonej, która wywołuje u dziecka nieuleczalne zmiany. Każda przyszła mama powinna pamiętać, aby wyniki ostatniego badania WR zabrać ze sobą na porodówkę.

Wyniki badania WR

Jeśli w organizmie nie są obecne przeciwciała, wówczas wynik badania WR jest negatywny, co oznacza, że pacjent jest zdrowy. Pozytywny wynik – przeciwnie.

Warto jednak pamiętać, że często odczyn Wassermanna fałszuje wyniki badań, wskazując wynik dodatni. Ma to najczęściej miejsce w ciąży, po szczepieniach, zawale serca, podczas chorób wątroby, chorób zakaźnych czy autoimmunologicznych oraz u osób w podeszłym wieku.

W przypadku wyniku pozytywnego należy powtórzyć badania. W sytuacji, gdy kolejne wyniki badań są pozytywne, konieczne jest pilne rozpoczęcie leczenia. Kobieta spodziewająca się dziecka, u której potwierdzono kiłę, powinna być pod stałą kontrolą lekarza i przyjmować leki zmniejszające ryzyko przeniesienia choroby na płód od 4 miesiąca ciąży.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.