Przejdź do treści

Odkryto nową grupę krwi. „To wydarzenie na miarę nagrody Nobla” – uważają naukowcy

Odkryto nową grupę krwi. "To wydarzenie na miarę nagrody Nobla" - uważają naukowcy / istock
Odkryto nową grupę krwi. "To wydarzenie na miarę nagrody Nobla" - uważają naukowcy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W jednym z brytyjskich szpitali w wyniku konfliktu serologicznego zmarł noworodek. Dziecko wymagało przetoczenia krwi, co zakończyło się śmiercią. Tragiczne wydarzenie doprowadziło do odkrycia nowej grupy krwi. „Dzięki temu odkryciu zwiększają się szanse prawidłowego zdiagnozowania niezgodności krwi” – mówią naukowcy.

Czym jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny zachodzi, jeśli dziecko dziedziczy po swoim biologicznym ojcu krew z danym czynnikiem Rh, a biologiczna matka tego czynnika nie posiada. Kiedy podczas porodu krew obojga się styka, organizm kobiety rozpoczyna produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko płodowi. Proces ten nazywa się immunizacją. Konsekwencją konfliktu serologicznego może być ciężka choroba hemolityczna u niemowlęcia.

Konflikt serologiczny jest to więc sytuacja, w której układ immunologiczny kobiety niewłaściwie reaguje na krew płodu z określonym antygenem. Właśnie dlatego w przypadku noworodka ze szpitala w Wielkiej Brytanii przetoczenie krwi matki spowodowało u niego krwotok w mózgu. Jak stwierdzili lekarze, przyczyną konfliktu serologicznego okazał się bardzo rzadki antygen Er we krwi matki. Co o nim wiemy?

Antygen Er odkryto w 1982 r., a pod koniec lat 80. wykryto również trzy kolejne warianty tego antygenu (Era, Erb, Er3). Nie pasował on jednak do żadnej dotychczas znanej grupy krwi. Przeprowadzono więc kolejne badania, podczas których pobrano krew od 13 pacjentów, w tym od kobiety, której dziecko zmarło.

„Odkryto kolejne dwa warianty antygenu Er – Er4 i Er5. Zauważono również, że związane z nimi jest pewne białko, Piezo1, kluczowe dla antygenów Er. Całą grupę pięciu antygenów Er postanowiono zaliczyć jako nową, czterdziestą czwartą grupę krwi” – mówią naukowcy.

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

Odkrycie na miarę Nobla

Wyniki badań naukowców z National Health Service Blood and Transplant (NHSBT) i Uniwersytetu w Bristolu opublikowano w czasopiśmie „Blood”. Jak komentują inni badacze, „to odkrycie ważne na miarę nagrody Nobla”. 

„Dzięki temu odkryciu zwiększają się szanse prawidłowego zdiagnozowania niezgodności krwi. Mogą one zapobiec tak dramatycznym incydentom, jak śmierć noworodka wskutek konfliktu serologicznego” – mówią naukowcy.

Daniela Hermelin z Saint Louis University School of Medicine w rozmowie z WIRED dodała natomiast, że „odkrycie nowej grupy krwi jest jak odkrycie nowej planety. Powiększa krajobraz naszej rzeczywistości”. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.