5 min.
Piaskowanie zębów – sposób na białe i zdrowe zęby. Jak powinno być wykonane piaskowanie zębów?

Fot. Kurhan / Adobe
Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych kroków higienizacji zębów, który pozwala na właściwe oczyszczenie ich powierzchni. Dodatkowo chroni zęby i przyzębie przed odkładaniem się kamienia nazębnego i stanami zapalnymi. Oczyszczenie zębów za pomocą specjalnej piaskarki wyraźnie rozjaśnia i wyrównuje powierzchnię zębów. Sprawdź, co to jest piaskowanie zębów i czy piaskowanie zębów w ciąży jest możliwe.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny mający na celu oczyszczenie zębów z nagromadzonego osadu, którego usunięcie szczoteczką jest niemożliwe. Piaskowanie pomaga również oczyścić trudno dostępne zakamarki i bruzdy na powierzchni zębów, które dodatkowo sprzyjają odkładaniu się osadu. Zabieg ten skutecznie chroni przed gromadzeniem się osadu, który nie usuwany ulega mineralizacji i zmienia się w kamień nazębny, który może prowadzić do stanów zapalnych początkowo objawiających się cofaniem się linii dziąseł, ich krwawieniem i nadwrażliwością. W ostateczności może stać się przyczyną paradontozy, groźnej choroby prowadzącej do utraty zębów.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to bardzo prosty i bezbolesny zabieg wchodzący w skład podstawowych zabiegów higienizacji. Polega na oczyszczaniu powierzchni zębów wypuszczonym pod wysokim ciśnieniem proszkiem, który w dotyku i strukturze przypomina piasek. Trafiające na powierzchnię zębów ziarenka rozbijają nagromadzony brud i osad, oczyszczając nawet najmniejsze zakamarki zębów. Częstotliwość przeprowadzania zabiegu piaskowania zębów uzależniona jest od skłonności odkładania się osadu, codziennej higieny jamy ustnej i jej jakości oraz od trybu życia. Niektórzy pacjenci zabieg piaskowania powinni powtarzać regularnie co 3 miesiące, o ile stomatolog nie zaleci inaczej.
Kto należy do grupy ryzyka odkładania się osadu? Palacze, osoby noszące aparat ortodontyczny, osoby mające problem ze stłoczonymi zębami czy skłonność do ciemnienia zębów, a także wszyscy, którzy piją duże ilości kawy i herbaty.
Pozostali zabiegowi piaskowania powinni poddawać się przynajmniej 2 razy w roku, po uprzedniej kontroli u stomatologa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skaling i piaskowanie zębów
Bardzo często w ofercie gabinetów stomatologicznych piaskowanie zębów występuje razem z zabiegiem skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Jest to kompletny zabieg higienizacji, który ma na celu dokładne oczyszczenie zębów i ochronę przed rozwojem stanów zapalnych oraz infekcji. Połączenie skalingu z piaskowaniem potęguje efekt oczyszczania zębów i linii przyzębia. Dokładnie i profesjonalnie oczyszczone zęby są wyraźnie bielsze, gładsze i błyszczące.
Piaskowanie zębów – efekty i zalecenia po zabiegu
Piaskowanie zębów kończone jest zwykle zabiegiem fluoryzacji, czyli pokrycia zębów lakierem bogatym w związki fluoru. Ma to na celu wzmocnienie i dodatkową ochronę szkliwa zębów. Po zakończonym zabiegu, przynajmniej przez kilka godzin (około 4), wskazana jest wstrzemięźliwość od picia napojów barwiących, tj. herbaty, kawy, wina, soków. Należy również wstrzymać się z przyjmowaniem pokarmów i paleniem tytoniu.
Piaskowanie zębów to jedynie wstęp do odpowiedniej higieny jamy ustnej, która powinna być kontynuowana poprzez regularne i dokładne szczotkowanie zębów w domowym zaciszu.
Jak podtrzymać efekt piaskowania zębów?
- Szczotkuj zęby regularnie minimum 2 razy dziennie.
- Nie zapominaj o czyszczeniu języka, na którym również zbiera się skupisko bakterii.
- Po szczotkowaniu koniecznie używaj nici dentystycznej, którą wyczyścisz trudno dostępne zakamarki, do których nie dotrzesz szczoteczką.
- Na zakończenie zawsze używaj płynu do płukania jamy ustnej.
Zobacz także
Piaskowanie zębów – co musisz wiedzieć?
Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który poradzi sobie z trudnymi do usunięcia szczoteczką przebarwieniami, ale nie usunie trwałych zmian pigmentacyjnych. Ciemne plamy pojawiające się na zębach często wynikają z zaburzeń rozwoju szkliwa. Mogą być też następstwem przyjmowania leków. Niekiedy to po prostu wczesne stadium próchnicy, które wymaga leczenia. Zabieg piaskowania nie może być również przeprowadzony w niektórych przypadkach.
Piaskowanie zębów – przeciwwskazania
- choroby płuc,
- alergia, astma,
- choroby układu pokarmowego,
- otwarte rany na błonach śluzowych w jamie ustnej,
- niezagojone stany zapalne w jamie ustnej, na błonach lub na dziąsłach.
Wbrew powszechnej opinii, piaskowanie zębów może być przeprowadzane u kobiet w ciąży. Zabiegi higienizacji, jak również leczenie próchnicy, może być podjęte u pań spodziewających się dziecka. Okresem ochronnym wskazanym przez lekarza może być natomiast pierwszy trymestr, który wymaga ochrony i nie narażania pacjenta na inwazyjne zabiegi. Jednakże po upływie trzeciego miesiąca, kobieta w ciąży może, a nawet powinna regularnie odwiedzać dentystę.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023