Przejdź do treści

Piaskowanie zębów – o czym pamiętać, decydując się na zabieg?

piaskowanie zębów - usta kobiety i białe zęby
Piaskowanie zębów – o czym pamiętać. Fot. Kurhan / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Piaskowanie zębów to popularny zabieg z zakresu profesjonalnej higienizacji. Pozwala on skutecznie pozbyć się osadów i przebarwień na zębach, dlatego tak często polecany jest miłośnikom kawy, czerwonego wina, a także palaczom. O czym warto pamiętać, decydując się na piaskowanie zębów?

Co to jest piaskowanie zębów? 

Piaskowanie zębów (z ang. air-polishing) to zabieg wykonywany jako część etapu przygotowawczego do kompleksowego leczenia stomatologicznego lub jako działanie profilaktyczno-lecznicze, którego celem jest usunięcie biofilmu bakteryjnego z powierzchni zębów. Piaskowanie może także poprzedzać wykonanie zabiegu profesjonalnego wybielania zębów  Piaskowanie opiera się na wykorzystaniu mieszaniny wody, specjalnego proszku i powietrza pod ciśnieniem, które w połączeniu usuwają osad i przebarwienia. Warto zaznaczyć, że zabieg jest uznawany za bezpieczny i bezbolesny – z powodzeniem może wykonać go zarówno stomatolog, jak i higienistka stomatologiczna.   

Procedura piaskowania jest często uzupełnieniem scalingu, choć może być również stosowana samodzielnie do oczyszczania powierzchni zębów i uzupełnień protetycznych z biofilmu, osadu i przebarwień np. z kawy, herbaty, papierosów, czerwonego wina, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczek zębowych (np. przestrzenie międzyzębowe).

Bożena Jedynak, Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne

Czym piaskuje się zęby?  

Współcześnie do piaskowania zębów wykorzystuje się proszki, które różnią się składem chemicznym, wielkością ziaren, a także smakiem. O tym, który wybrać decyduje specjalista, mając na uwadze przede wszystkim rodzaj uzębienia. Najczęściej stosowanymi proszkami są: 

  • dwuwęglan sodu, o charakterystycznym słonym smaku, 
  • piasek na bazie gliceryny i węglanu wapnia o neutralnym smaku, który szczególnie polecany jest pacjentom z nadwrażliwością zębów i implantami, 
  • drobnoziarnisty piasek tzw. perio, którego bazą jest gliceryna – polecany pacjentom z chorobą przyzębia, 
  • piasek na bazie erytrotylu, który jest wzbogacony o substancje o antybakteryjnym działaniu. 
dentysta czyści kobiecie zęby specjalnym przyrządem

Wskazania do piaskowania zębów 

Zastanawiasz się, czy piaskowanie zębów to zabieg dla ciebie? Wśród wskazań do jego wykonania wymienia się przede wszystkim: 

  • konieczność usunięcia biofilmu bakteryjnego, 
  • przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, takie jak np. osad z kawy, herbaty, papierosów lub czerwonego wina, które pojawiają się głównie u pacjentów ze stłoczeniem zębów, 
  • planowane leczenie zachowawcze zębów i konieczność dobrania odpowiedniego koloru wypełnienia kompozytowego, 
  • leczenie protetyczne i konieczność dobrania koloru planowanej rekonstrukcji protetycznej, 
  • planowane lakowanie lub wybielanie zębów. 
Uśmiechnięta kobieta

Przeciwwskazania i efekty uboczne 

Należy pamiętać, że istnieje grupa okoliczności, stanowiących przeciwwskazania do piaskowania zębów. Są to m.in.: 

  • uczulenie na którykolwiek składnik piasku, 
  • owrzodzenia, nadżerki, zapalenie dziąseł 
  • urazowe uszkodzenia jamy ustnej, 
  • niektóre choroby ogólnoustrojowe, w tym astma, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, pylica, niewydolność nerek lub wątroby,  
  • przyjmowanie niektórych leków, w tym preparatów moczopędnych i potasu, 
  • nadciśnienie tętnicze, które wyklucza piaskowanie użycie piasku z dwuwęglanem sodu. 

Pamiętaj ponadto, że jeżeli nosisz szkła kontaktowe, powinnaś zdjąć je przed zabiegiem.    Jakie są efekty uboczne? Mimo że sam zabieg jest bezbolesny, musisz liczyć się z tym, że po jego wykonaniu twoje dziąsła będą nieco zaczerwienione i podrażnione. Możesz także odczuwać nadwrażliwość zębów, zwłaszcza na zmianę temperatury. W takiej sytuacji lekarz zaleci stosowanie – co najmniej przez kilka dni – past przeznaczonych do wrażliwych zębów oraz specjalnych płynów do płukania jamy ustnej.   

Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Czego nie wolno po piaskowaniu zębów? 

Warto pamiętać, że piaskowanie zębów wymaga pewnych wyrzeczeń tuż po zabiegu. Podstawowym zaleceniem jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez około dwie godziny. Lekarz zaleci ci ponadto stosowanie tzw. białej diety przez 24 godziny od wykonania zabiegu. Oznacza to, że powinnaś unikać barwiących pokarmów i napojów – zapomnij zatem o jagodziankach, czerwonym winie, kawie – oraz soków owocowych, gazowanych napojach, kwaśnych produktów i słodyczy.  

Kobieta uśmiecha się po wybielaniu zębów

Piaskowanie zębów w domu  

Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany wyłącznie w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Niektórzy specjaliści twierdzą, że próby usuwania osadu domowymi metodami mogą uszkodzić szkliwo. Jeśli jesteś entuzjastką naturalnych metod, możesz sięgnąć po domową pastę, którą przygotujesz, łącząc sodę oczyszczoną z np. olejem kokosowym w proporcji 0,5:1. Należy jednak pamiętać, że efekt nie będzie tak spektakularny, jak po zabiegu u stomatologa, dlatego, jeśli zauważysz u siebie przebarwienia i osad, to powinnaś skonsultować zmiany ze specjalistą.  

Piaskowanie zębów – cena 

Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który nie został objęty refundacją NFZ. Jaki jest zatem koszt piaskowania zębów? W zależności od miasta i gabinetu musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 150 – 200 zł.   

Bibliografia: 

  1. Jedynak B., Braksator A., Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, Protetyka Stomatologiczna 2017, 67 (4). 
  2. Raszewski Z., Piaskowanie – efektywny sposób usuwania biofilmu, Nowy Gabinet Stomatologiczny 2021, nr 5.  

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.