4 min.
Czym jest skaling? Rodzaje i efekty po zabiegu usuwania kamienia nazębnego

Fot. leungchopan / Adobe
Piękny uśmiech ma nie tylko wpływ na wygląd, ale także zdrowie całego organizmu. Z tego powodu należy pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej oraz o regularnych zabiegach stomatologicznych, takich jak skaling. Jednym z często spotykanych problemów, którego nie warto lekceważyć, jest bowiem kamień nazębny.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Prosty zabieg dentystyczny może pomóc szybko pozbyć się nieestetycznych złogów kamienia, często osadzających się w miejscach trudno dostępnych podczas codziennego szczotkowania zębów. Skuteczną metodą, pozwalającą szybko przywrócić zębom blask, jest skaling.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co to jest skaling?
Czasem, mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, trudno zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest jego usunięcie. Na zabieg ten warto się zdecydować, gdyż osadzający się kamień ma niekorzystny wpływ na stan uzębienia. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyczne, ale również medyczne. Gromadzący się osad często powoduje stany zapalne przyzębia, co negatywnie wpływa na dziąsła. Efektem gromadzącego się kamienia może być paradontoza czy próchnica. Dokładnie wykonany skaling zębów jest sposobem, dzięki któremu można zapomnieć o problemach z twardym osadem.
Osoby mające problemy z osadzającym się na zębach kamieniem powinny koniecznie rozważyć wykonanie skalingu. Zabieg ten dzieli się na dwa rodzaje: skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. Pierwszy z nich jest stosowany przy usuwaniu kamienia nazębnego znajdującego się na powierzchni korony zęba. Drugi z nich polega natomiast na usuwaniu kamienia, który zgromadził się pod powierzchnią dziąseł.
Skaling – najpopularniejsze metody
Gabinety dentystyczne oferują usuwanie kamienia nazębnego za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest metoda tradycyjna, którą stosuje się w wyjątkowych przypadkach. Zabieg wykonywany jest za pomocą skalerów ręcznych, czyli na przykład motyczek, dłutek, sierpów czy pilniczków. Tradycyjna metoda skalingu zaliczana jest do najbardziej pracochłonnych, a przy tym mało dokładnych. Kolejną metodą stosowaną podczas zdejmowania twardych złogów nazębnych jest technika mechaniczna. Przy jej zastosowaniu wykorzystuje się wiertła typu frez, które pomagają odłupywać zgromadzony kamień.
Znany jest również skaling ultradźwiękowy. Podczas tego zabiegu stosuje się skaler ultradźwiękowy. Kamień może być ponadto usuwany dzięki falom dźwiękowym (metoda dźwiękowa) z zakresu od 6 do 8 kHz. Warto jednak pamiętać, że skaling ultradźwiękowy ma przeciwwskazania. Zabiegu nie należy przeprowadzać w czasie ciąży, jak i przy rozrusznikach serca oraz w przypadkach pourazowego odklejania siatkówki oka.
Twardy osad nazębny likwiduje się przy zastosowaniu lasera – w tym przypadku stosuje się skaler laserowy (jagowo-erbowy). Istnieje jeszcze metoda chemiczna. Podczas jej przeprowadzania stomatolog nakłada na powierzchnię zębów trzydziestoprocentowy roztwór perhydrolu, czyli rozpuszczony w wodzie nadtlenek wodoru, który rozpuszcza zgromadzony na zębach osad. Rozbite złogi wypłukiwane są wodą pod ciśnieniem.
Zobacz także
Skaling i piaskowanie zębów – czym różnią się te zabiegi?
Zabieg skalingu pozwala usuwać nagromadzony kamień z powierzchni zębów przy użyciu metod mechanicznych lub ręcznych. Podczas tej procedury wykorzystuje się przede wszystkim ultradźwiękowe skalery stomatologiczne. Z ich pomocą dentysta jest w stanie usunąć kamień znajdujący się nie tylko w widocznych miejscach, ale również ten osadzony pod powierzchnią dziąseł. Po wykonaniu skalingu efekty są zauważalne natychmiast, jednak czasem może pojawić się krótkotrwała nadwrażliwość zębów. Niedogodność łatwo zlikwidować poprzez lakierowanie.
Piaskowanie jest doskonałym uzupełnieniem skalingu. Zabieg pomaga oczyścić zęby z powierzchniowych przebarwień, osadów i płytki nazębnej. Wykonywany jest specjalistyczną piaskarką stomatologiczną, która czyści powierzchnię zębów. Podczas piaskowania urządzenie wytwarza pod ciśnieniem aerozol wodno-powietrzny razem z piaskiem dentystycznym. Zabieg zalecany jest w szczególności osobom noszącym aparaty ortodontyczne, a także spożywającym spore ilości kawy i herbaty. Poleca się go również palaczom. Piaskowanie wykonywane jest zwykle w ramach profilaktyki. Po przeprowadzeniu piaskowania zęby powinny zostać poddane fluoryzacji, dzięki której szkliwo stanie się mocniejsze. Osoby, które poddadzą się zabiegowi, powinny pamiętać, by przez 3 godziny od wykonania piaskowania wstrzymać się od picia kawy, herbaty oraz wina. W tym czasie nie należy też sięgać po papierosy.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023