2 min.
Okulary ajurwedyjskie. Optometrystka jednoznacznie wypowiada się o „odkryciu roku”

Okulary ajurwedyjskie / pexels
26.05.2022
Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję
26.05.2022
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
26.05.2022
Wibrator powinien być wypisywany na receptę – uważają naukowcy z Los Angeles
26.05.2022
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
„Pani Justyno, dziadek kupił jakieś plastikowe czarne okulary z takimi malutkimi dziurkami i mówi, że to ma mu wyleczyć jaskrę. To faktycznie działa?” – takie pytanie otrzymała Justyna Nater, optometrystka prowadząca na Instagramie profil @dbajowzrok. Ekspertka postanowiła na nie odpowiedzieć.
Spis treści
Okulary ajurwedyjskie
Okulary ajurwedyjskie to ostatnio prawdziwy hit na… aukcjach w chińskich sklepach internetowych. Ich koszt to kilka złotych, a lista rzekomych zalet zazwyczaj nie mieści się w krótkim opisie produktu. Tematem okularów zajęła się Justyna Nater, optometrystka znana z profilu @dbamowzrok na Instagramie.
„Okulary ajurwedyjskie zamiast soczewek korekcyjnych mają plastik z dziurkami o milimetrowych średnicach. Kojarzycie zmniejszanie wielkości przesłony w aparacie w celu uzyskania lepszej głębi ostrości? Właśnie tak to działa, kiedy wstawiamy otwór stenopeiczny przed oko” – wyjaśnia ekspertka.
Justyna Nater dodaje, że okulary ajurwedyjskie:
- nie wyleczą chorób oczu,
- nie zmienią wady refrakcji,
- według badań obniżają odpowiedź akomodacji.
„Okulary ajurwedyjskie mogą poprawić ostrość widzenia, czasowo, podczas ich użytkowania, ze względu na ich 'konstrukcję’, ale nie zaleca się ich stosowania, chyba że na wyraźne zalecenie specjalisty” – wyjaśnia.
Ekspertka na koniec podsumowuje: „Nie dajcie się nabierać na 'odkrycie roku’, 'szok dla wszystkich optometrystów i okulistów’, 'wyleczą chorobę’, 'działają na wszystkie wady wzroku’. Szkoda pieniędzy”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dbam o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką i optyczką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje ponad 18 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022