3 min.
„Soczewki kontaktowe to nie szampon, żeby w razie czego kupić sobie inny w pierwszym lepszym sklepie” – pisze optometrystka Justyna Nater odnośnie używania soczewek na urlopie

"Soczewki kontaktowe to nie szampon, żeby w razie czego kupić sobie inny w pierwszym lepszym sklepie" - pisze optometrystka Justyna Nater odnośnie używania soczewek na urlopie/ iStock
25.06.2022
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
24.06.2022
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
24.06.2022
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
24.06.2022
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
„Będąc w innym kraju, nigdy nie wiecie, co wam się może przytrafić, a szukanie nowych soczewek z waszymi parametrami, może być bardzo kłopotliwe” – zaznacza optometrystka prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie. Ekspertka wyjaśnia, o czym należy pamiętać, używając soczewek na wakacjach i kiedy najlepiej z nich zrezygnować.
Na wakacjach soczewki czy okulary?
Wybierasz się na urlop i zamierzasz nosić soczewki kontaktowe? „Soczewki mogą się wydawać wygodniejszą opcją, ale urlop nie zwalnia z obowiązku ich codziennej pielęgnacji” – zaznacza na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater. Z tego powodu lepiej zabrać ze sobą okulary lub – jak dodaje ekspertka – ewentualnie soczewki jednodniowe.
„Wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które zakładamy rano i wyrzucamy wieczorem. Nigdy nie śpimy w soczewkach i zawsze pamiętamy o dokładnym umyciu rąk przed „manewrowaniem” palcami przy oczach” – pisze.
Duże znaczenie ma także to, gdzie się wybieramy. Jak wyjaśnia w dalszej części swojego wpisu optometrystka, z soczewek należy zrezygnować przede wszystkim w czasie pobytu w krajach pustynnych.
„Soczewek nie polecam do krajów pustynnych (ze względu na kurz i pył) oraz klimatów wilgotnych/tropikalnych (z tego samego powodu, z jakiego nie nosimy soczewek kontaktowych pod prysznicem i w saunie)” – tłumaczy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podobnie jest w przypadku kąpieli w akwenach wodnych, w których oczy narażone są na wiele mikroorganizmów, grzybów czy wirusów. I choć ludzkie łzy dobrze radzą sobie z takim zagrożeniem, w przypadku stosowania soczewek kontaktowych bakterie czy wirusy mogą osiadać na ich powierzchni. W takich warunkach nie trudno o różnego rodzaju zakażenia i choroby oczu.
Warto także na czas podróży samolotem założyć okulary, ponieważ oczy narażone na klimatyzację bardzo szybko wysychają. W czasie lotu łatwo też o drzemkę, a spanie w soczewkach nie jest dobre dla zdrowia oczu.
„Soczewki kontaktowe to nie szampon”
Nigdy nie możemy też być pewni, że w razie problemów na miejscu znajdziemy odpowiednie dla naszych oczu soczewki.
„Będąc w innym kraju, nigdy nie wiecie, co wam się może przytrafić, a szukanie nowych soczewek z waszymi parametrami, może być bardzo kłopotliwe. Soczewki kontaktowe to nie szampon, żeby w razie czego kupić sobie inny w pierwszym lepszym sklepie” – wyjaśnia.
Jak dodaje ekspertka, za granicą ten sam produkt może mieć inne opakowanie lub nazwę, a wtedy łatwo o pomyłkę przy zakupie. Optometrystka apeluje więc, by na urlop zabrać ze sobą również dodatkowe opakowanie soczewek kontaktowych. Obowiązkowo w naszej walizce powinny znaleźć się także okulary z aktualną korekcją.
Dbaj o wzrok
Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje prawie 18 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

20.06.2022