Przejdź do treści

Operacja wady wzroku – przebieg krok po kroku

Lekarz przeprowadza operację wady wzroku
Fot. romaset / studio.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce ponad połowa społeczeństwa zmaga się z wadami wzroku. Kiedyś wadę można było korygować jedynie za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, które umożliwiały poprawne widzenie przedmiotów z bliska i z daleka. Od ponad 10 lat jest to możliwe dzięki nowatorskim zabiegom laserowym. Jak wygląda operacja wady wzroku? Jaka jest jej cena? Wyjaśniamy.

Laserowa korekcja wzroku zyskuje coraz większą popularność. Na całym świecie korzystają z tej metody miliony ludzi. Dzięki niej można całkowicie zrezygnować z noszenia szkieł, a patrzenie na świat staje się przyjemnością. Ile kosztuje taki zabieg i jak to wygląda?

Operacja wady wzroku – dla kogo?

Laserowa korekta wzroku jest przeznaczona dla osób, które borykają się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub z astygmatyzmem. Przede wszystkim też dla tych, dla których noszenie okularów lub soczewek kontaktowych jest nieprzyjemną koniecznością. Bywa również tak, że osobom z wadami wzroku na noszenie okularów nie pozwala charakter wykonywanej pracy albo uprawiana dyscyplina sportowa.

Operacja wady wzroku, jak każdy inny zabieg operacyjny, wymaga kwalifikacji. U pacjenta przeprowadza się badanie okulistyczne, które ma określić rodzaj i wielkość wady. Wynik badania porównuje się z poprzednimi pomiarami. Ważne jest, aby wada wzroku była stabilna i nie uległa pogorszeniu w okresie 6 miesięcy. Może to być przeciwwskazaniem do zabiegu lub wpłynąć na sam przebieg operacji. Żeby wyeliminować wszelkie zagrożenia, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem.

Do zabiegów kwalifikuje się wyłącznie osoby dorosłe powyżej 21 roku życia. Ustanowiono tą granicę, ponieważ do 21 lat wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać.

Przeciwwskazania do operacji wady wzroku

Jak każdy zabieg operacyjny, również i operacja wady wzroku ma przeciwwskazania. Kryterium jest nie tylko wiek, ale także stan ogólny pacjenta oraz wielkość i rodzaj wady.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Przeciwwskazaniem do operacji wady wzroku jest także ciąża i karmienie piersią. Zabieg można przeprowadzić dopiero 4 miesiące po zakończeniu karmienia. Powodem są zmiany hormonalne w organizmie kobiety w tym okresie, czego skutkiem jest niestabilność wzroku.

Zobacz także

Przebieg zabiegu

Do operacji wady wzroku nie trzeba specjalnych przygotowań. Pacjent cały czas jest przytomny i ma kontakt z lekarzem. Oczy ma znieczulone miejscowo za pomocą kropli. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się laser excimerowy, jeden z najnowocześniejszych obecnie. Jak przebiega taki zabieg?

Po aplikacji kropli znieczulających pacjentowi rozszerza się i unieruchamia powieki. Podczas operacji musi on cały czas patrzeć przed siebie. Jeśli pacjent zagapi się w inny punkt, laser się wyłączy. Jest to celowe zabezpieczenie, aby w razie takich sytuacji wiązka nie trafiła w inne rejony oka.

W czasie zabiegu promień lasera jest kierowany w stronę gałki ocznej i modeluje jej kształt tak, aby chory znów mógł widzieć wyraźnie. Jego moc jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Laser jest niezwykle szybki. Koryguje 1 dioptrię w ciągu zaledwie 1,5 sekundy, więc zabieg nie trwa długo. Zazwyczaj jest to kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Końcowy rezultat zabiegu zależy od grubości i promienia krzywizny rogówki. Godzinę po zakończeniu operacji wady wzroku pacjent wychodzi do domu.

Operacja wady wzroku – cena. O czym pamiętać po zabiegu?

Po zabiegu, w ciągu jednego dnia pacjent powinien nosić okulary słoneczne, żeby unikać podrażniania oczu. Na noc zaleca się choremu opaski ochronne. Osoba po operacji wady wzrokupowinna bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i systematycznie wpuszczać do oczu krople z antybiotykiem, na które otrzyma receptę. Od tego zależy końcowy efekt operacji.

Kilka godzin po operacji pacjentowi może dokuczać ból. Nie wolno wtedy trzeć oczu ani ich uciskać. Lepiej nie przebywać też w pomieszczeniach zakurzonych i zadymionych. Powinno się unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami chorującymi. Przestrzeganie zaleceń jest konieczne, żeby nie doszło do zakażenia. Pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną. Ponadto, musi się zgłaszać na wizyty kontrolne do lekarza. Ich częstotliwość jest ustalona indywidualnie.

Przy takich zabiegach, jak operacja wady wzroku, cena jest zależna od rodzaju zabiegu i wady, którą ma pacjent. W dużych miastach ceny zabiegu rozpoczynają się od kwoty 1800 zł, a kończą nawet na kilku tysiącach złotych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.