Przejdź do treści

Permetryna w ochronie przed kleszczami. Jej właściwości i zastosowanie

Permetryna - jej właściwości i zastosowanie
Permetryna - jej właściwości i zastosowanie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Permetryna jest syntetycznym, organicznym związkiem chemicznym, który jest zaliczany do insektycydów trzeciej generacji. Jest to związek silnie trujący dla owadów i bardzo mocno toksyczny dla kotów oraz organizmów wodnych. W przypadku innych organizmów, jak i ludzi wykazuje działanie lekko toksyczne. Permetrynę czerpie się z ekstraktu kwiatu chryzantemy. 

Permetryna – jakie jest jej zastosowanie?

Jest wiele różnych preparatów, które zawierają permetrynę i jej pochodne i takie środki znalazły zastosowanie w:

  • rolnictwie, jako ochrona przed szkodnikami oraz zwalczanie pasożytów drobiu;
  • weterynarii, jako jeden ze składników szamponów przeciw wszom i pchłom;
  • środkach ochrony osobistej (odzież impregnuje się permetryną, aby kleszcz się przez nią nie przebił).

Dodatkowo, permetryna stosowana jako impregnat do moskitier w krajach tropikalnych, środek sanitarny do zwalczania owadów oraz w przemyśle meblarskim, jako impregnat do drewna.

Permetryna – czyli ochrona przed kleszczami

Kleszcze potrafią być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego co jakiś czas pojawiają się nowe substancje, które mają być pomocne w walce z nimi. Bardzo dużą popularnością cieszy się permetryna, ponieważ testy i badania wykazały, że kleszcze, które zetkną się z odzieżą nasączoną permetryną umierają lub dostają paraliżu, który uniemożliwia im kontakt ze skórą swojej potencjalnej ofiary. Permetryną mogą być pryskane koce, namioty, obuwie, ale przed korzystaniem z tych rzeczy muszą one dokładnie wyschnąć.

Permetryna – dostępność

Permetryna dostępna jest dla każdego i można kupić ją w wielu miejscach stacjonarnie lub w sklepach internetowych, które zajmują się sprzedażą produktów i środków owadobójczych. Permetryny można też szukać w sklepach myśliwskich. Występuje w postaci aerozolu lub w postaci płynnego koncentratu, który rozcieńcza się wodą.

Permetryna – ostrożność przy jej stosowaniu

Stosowanie permetryny wymaga odpowiedniego przygotowania oraz rzeczy, które będą stanowiły ochronę. Zawsze powinno używać się odzieży ochronnej, gumowych rękawiczek, a do ochrony dróg oddechowych – maseczki. Permetryna nie powinna być stosowana bezpośrednio na skórę i nie powinny używać jej kobiety w ciąży.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.