Permetryna w ochronie przed kleszczami. Jej właściwości i zastosowanie

się ten artykuł?
Permetryna jest syntetycznym, organicznym związkiem chemicznym, który jest zaliczany do insektycydów trzeciej generacji. Jest to związek silnie trujący dla owadów i bardzo mocno toksyczny dla kotów oraz organizmów wodnych. W przypadku innych organizmów, jak i ludzi wykazuje działanie lekko toksyczne. Permetrynę czerpie się z ekstraktu kwiatu chryzantemy.
Permetryna – jakie jest jej zastosowanie?
Jest wiele różnych preparatów, które zawierają permetrynę i jej pochodne i takie środki znalazły zastosowanie w:
- rolnictwie, jako ochrona przed szkodnikami oraz zwalczanie pasożytów drobiu;
- weterynarii, jako jeden ze składników szamponów przeciw wszom i pchłom;
- środkach ochrony osobistej (odzież impregnuje się permetryną, aby kleszcz się przez nią nie przebił).
Dodatkowo, permetryna stosowana jako impregnat do moskitier w krajach tropikalnych, środek sanitarny do zwalczania owadów oraz w przemyśle meblarskim, jako impregnat do drewna.
Permetryna – czyli ochrona przed kleszczami
Kleszcze potrafią być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego co jakiś czas pojawiają się nowe substancje, które mają być pomocne w walce z nimi. Bardzo dużą popularnością cieszy się permetryna, ponieważ testy i badania wykazały, że kleszcze, które zetkną się z odzieżą nasączoną permetryną umierają lub dostają paraliżu, który uniemożliwia im kontakt ze skórą swojej potencjalnej ofiary. Permetryną mogą być pryskane koce, namioty, obuwie, ale przed korzystaniem z tych rzeczy muszą one dokładnie wyschnąć.
Permetryna – dostępność
Permetryna dostępna jest dla każdego i można kupić ją w wielu miejscach stacjonarnie lub w sklepach internetowych, które zajmują się sprzedażą produktów i środków owadobójczych. Permetryny można też szukać w sklepach myśliwskich. Występuje w postaci aerozolu lub w postaci płynnego koncentratu, który rozcieńcza się wodą.
Permetryna – ostrożność przy jej stosowaniu
Stosowanie permetryny wymaga odpowiedniego przygotowania oraz rzeczy, które będą stanowiły ochronę. Zawsze powinno używać się odzieży ochronnej, gumowych rękawiczek, a do ochrony dróg oddechowych – maseczki. Permetryna nie powinna być stosowana bezpośrednio na skórę i nie powinny używać jej kobiety w ciąży.
Polecamy

Neuroborelioza – objawy choroby, diagnostyka i leczenie

Wpada w ucho, porusza ważną kwestię i może uratować życie wielu zwierzaków. Twórczość studentów weterynarii hitem!

Latające kleszcze w lasach. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?
