Przejdź do treści

Plastry rozgrzewające, czyli alternatywa dla tabletek przeciwbólowych

Plastry rozgrzewające – jak działają i kiedy po nie sięgać? W jaki sposób redukują ból? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Plastry rozgrzewające zapewniają szybkie uczucie ciepła, a przede wszystkim ulgi. Nic więc dziwnego, że są chętnie stosowane, choć – pod względem popularności – przegrywają z tabletkami przeciwbólowymi. Tymczasem w wielu przypadkach mogą być ich wspaniałym zamiennikiem, który nie obciąża układu pokarmowego. 

Czym są plastry rozgrzewające? 

Plastry rozgrzewające to produkty o właściwościach przeciwbólowych. Warto nakładać je wtedy, kiedy w danej partii ciała pojawiają się uciążliwe dolegliwości, idące w parze z dużym dyskomfortem. Stanowią świetną alternatywę dla doustnych środków przeciwbólowych lub maści o podobnym działaniu. Zwykle w ich składzie znajdują się:  

  • kapsaicyna,  
  • rozmaryn,  
  • czarci pazur, 
  • kamfora, 
  • arnika. 

Najczęściej wykorzystywane są plastry rozgrzewające na bóle mięśni i stawów, pleców, kręgosłupa czy szyi. Możesz je także stosować na uda, łydki oraz ramiona. Dodajmy, że warto wykorzystywać plastry rozgrzewające na korzonki oraz nerwobóle. Nie każda z nas wie, że na rynku można dostać tzw. plastry rozgrzewające na okres. Dzięki nim masz szansę złagodzić dolegliwości pojawiające się w trakcie menstruacji. 

Rodzaje plastrów rozgrzewających 

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje plastrów rozgrzewających: 

  • rozgrzewające plastry mokre (hydrożelowe) – na tle plastrów suchych wyróżniają się większą miękkością oraz grubością, łatwiej z nich również korzystać, a skóra lepiej oddycha. Po naklejeniu powoli uwalniane z nich są substancje czynne. Na początku odczuwalne jest uczucie chłodu, a dopiero później ciepła, 
  • rozgrzewające plastry suche – przypominają plastry opatrunkowe, nie są z reguły widoczne pod ubraniem. Ich zdejmowanie nie jest zbyt komfortowe. Najpopularniejsze z tego rodzaju w są plastry rozgrzewające z kapsaicyną. 
Kobieta dotyka głowy z powodu migreny

Jak działają plastry rozgrzewające? 

Działanie rozgrzewających plastrów bazuje na cieple, jakie generują. Po naklejeniu na skórę zaczynają działać substancje aktywne – pod ich wpływem w ciągu maksymalnie kilkunastu minut ciało staje się ciepłe. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się. Dochodzi też do tymczasowego podrażnienia zakończeń nerwowych, co z kolei sprawia, że dolegliwości bólowe przestają być odczuwalne. 

Jak stosować plastry rozgrzewające? 

Aby zastosować plaster rozgrzewający, wystarczy nakleić go na bolące miejsce. Pamiętaj, że skóra musi być sucha i czysta – w przeciwnym razie produkt może się przesuwać albo odkleić. Warto pamiętać, że nadaje się on tylko do jednorazowego użytku. Nie można korzystać także z plastra, który uległ uszkodzeniu, a także nie należy eksponować go na działanie promieni UV. 

Przeciwwskazania do noszenia plastrów rozgrzewających 

Najważniejszym przeciwwskazaniem do noszenia plastrów rozgrzewających jest uszkodzona, poraniona oraz popękana skóra. Jeśli zastanawiasz się, gdzie nie należy ich naklejać, to właśnie na niej. Nie można ich stosować również na opuchliźnie oraz obszarach wylewów podskórnych. Plastry rozgrzewające w ciąży także nie są na ogół polecane, podobnie zresztą, jak kobietom karmiącym piersią. Zanim je zastosujesz, koniecznie porozmawiaj na ten temat z lekarzem. 

Alergia na jeden ze składników aktywnych (np. na wyciąg z kasztana lub salicylan glikolu) to kolejne przeciwwskazanie. Problem można zauważyć podczas pierwszego użycia produktu, dlatego należy pozostać wtedy szczególnie czujnym. Należy z nich zrezygnować także przy poważnych problemach z układem sercowo-naczyniowym. 

Czy plastry rozgrzewające pomagają na rwę kulszową? 

Jak się okazuje, plastry rozgrzewające na bóle mięśni i stawów mogą pomagać w przypadku rwy kulszowej. Warto zastosować wówczas np. plastry rozgrzewające z kapsaicyną, które wspaniale odprężają i rozluźniają mięśnie. Dzięki nim naczynia krwionośne się rozszerzają, a do tkanek zostaje dostarczona większa ilość tlenu, co minimalizuje nieprzyjemnie symptomy oraz wspiera szybszą regenerację. 

Czy plastry rozgrzewające można stosować na noc? Ile należy je trzymać na skórze? 

Niektórzy producenci umieszczają informację, że ich plastrów rozgrzewających nie należy stosować na noc lub podczas snu. Z reguły także nie należy się z takimi plastrami kłaść, a skóra – jak już powiedzieliśmy – powinna być umyta i dobrze wysuszona przed zastosowaniem produktu. Ile trzymać na ciele plaster rozgrzewający? To zależy od wskazań producenta. W niektórych przypadkach można je stosować przez dwanaście godzin, w innych np. przez osiem. 

 

Bibliografia: 

  1. Anand P., Bley K., Topical capsaicin for pain management: therapeutic potential and mechanisms of action of the new high-concentration capsaicin 8% patch, British Journal of Anaesthesia 2011 (107), s. 490-502. 
  2. Filipczak-Bryniarska I., Qutenza – Kapsaicyna 8% plaster – terapia bólu neuropatycznego: opisy przypadków – własne obserwacje. Anestezjologia i Ratownictwo 2012, 6, s. 299-304. 
  3. Musiał W., Pluta J., Szumny A., Zastosowanie zróżnicowanych warunków pomiarowych w ocenie plastrów o miejscowym działaniu ogrzewającym, Polimery w Medycynie 2010, 40, 3, s. 37-45. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.