5 min.
Plastry rozgrzewające – jak działają i kiedy po nie sięgać? W jaki sposób redukują ból?

Fot. glisic_albina/AdobeStock
Plastry rozgrzewające to coraz bardziej popularny produkt przeciwbólowy. Stosowane są zwykle do łagodzenia bólu miejscowego, np. w przypadku bólu mięśni. Skutecznie radzą sobie z bólem wynikającym z przeciążeniem, lub miejscowym przewianiem. Są dobrym sposobem na rozgrzanie mięśni przed bardzo dużym wysiłkiem, dlatego stosują je również sportowcy.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Miejscowe rozgrzewanie mięśni i stawów znane jest od dawna. Ma na celu nie tylko łagodzenie dolegliwości bólowych, ale również przygotowanie mięśni do dużego wysiłku fizycznego bądź uspokojenia ich po nadmiernym obciążeniu. Z czasem na miejscu tradycyjnych metod pojawiły się wygodne w użyciu plastry rozgrzewające. Łatwo dostępne, bez recepty o przystępnych cenach, sprawiają, że sięgają po nie coraz chętniej zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i chore. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?
Plastry rozgrzewające – kiedy je stosować?
Plaster rozgrzewający ma swoje zastosowanie głównie w momencie dolegliwości bólowych. Najczęściej dotyczy to dużych partii mięśniowych. Jest alternatywą dla tradycyjnych środków przeciwbólowych stosowanych w przypadku przeziębień lub do uśmierzania bolesnych miejsc z ranami pooperacyjnymi bądź po drobnych zabiegach chirurgicznych. Plastry rozgrzewające na plecy lub plastry rozgrzewające na korzonki doskonale poradzą sobie nie tylko z rozgrzaniem wybranych partii, ale też ukoją ból i niwelują dyskomfort z nim związany. Sięgać po nie powinny osoby borykające się z tymczasowym stanem zapalnym i narażone na przeciążenie. Plastry rozgrzewające na kręgosłup często stosowane są również przez sportowców, szczególnie tych podnoszących ciężary. W okresie przeziębienia jednymi z popularniejszych są plastry rozgrzewające na kark, które przynoszą ulgę w napięciach mięśni karku i szyi. Plastry rozgrzewające to również dobry sposób na wspomaganie leczenia przeziębienia, kiedy musimy zostać w łóżku i się wygrzać. Przyklejone na plecy są dobrą alternatywą dla rozgrzewającego olejku kamforowego – nie brudzą ubrań i pościeli, a działają podobnie. Osoby uprawiające sport powinny po nie sięgać szczególnie w czasie zawodów, kiedy mięśnie i stawy narażone są na duże obciążenia. Docenią je długodystansowi biegacze, którzy zarówno przed startem, jak i po biegu powinni zadbać o dobre rozgrzanie mięśni. Wśród plastrów przeciwbólowych lub mających tylko właściwości rozgrzewające wyróżnia się:
- plastry suche – w wyglądzie i strukturze przypominają zwykłe plastry opatrunkowe. Dostępne są w kolorze białym lub cielistym, dzięki czemu pozostają praktycznie niewidoczne nawet pod cienką warstwą ubrań. Dobrze się trzymają i nie przesuwają. Ich minusem jest to, że w momencie ściągania plastra konieczny jest szybki i zdecydowany ruch, co dla niektórych może stanowić pewien dyskomfort;
- hydrożelowe – miękkie, przewiewne, zapewniające skórze oddychanie. Ich plusem jest łatwe przyklejanie i odklejanie, bez konieczności zrywania plastrów ze skóry. Plastry hydrożelowe są grubsze. Ich działanie polega na uwalnianiu substancji czynnych z żelowego podłoża, z którym zostały zamknięte. Początkowo dają uczucie chłodu, by uwolniać stopniowo swoje właściwości rozgrzewające.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Plastry rozgrzewające przeciwbólowe – jak działają?
Rozgrzewające plastry zaczynają działać po kilkunastu minutach od przyklejenia na ciało, uwalniając rozgrzewające i przeciwbólowe substancje. Ich działanie utrzymuje się bardzo długo. W dużej mierze zależy to od producenta, jednak na rynku dostępne są plastry, które z powodzeniem działają nawet 24 godziny. Każdy z plastrów przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Plastry rozgrzewające przykleja się na oczyszczoną i dokładnie osuszoną partię skóry. Chwilę po przyklejeniu odczuwalne jest wzrastające i przyjemne ciepło. Jednak konieczna jest obserwacja organizmu i jego reakcja. Z tego względu niewskazane jest stosowanie plastrów rozgrzewających dla dzieci.
Zobacz także
Przeciwwskazanie do stosowania plastrów
Składniki, którymi nasączone są plastry, mogą u niektórych osób wywołać reakcje alergiczne, dlatego w momencie wystąpienia jakichkolwiek objawów uczulenia należy natychmiast oderwać plaster. Ponadto nie można wystawiać przyklejonego do skóry plastra na działanie promieni słonecznych. Działanie plastrów polega na przenikaniu substancji aktywnych bezpośrednio w miejsce bólu. Niektóre z nich mogą przenikać do krwiobiegu, dlatego stosowanie plastrów rozgrzewających w ciąży powinno odbywać się po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Plastrów rozgrzewających nie powinno się stosować również na skaleczoną lub podrażnioną skórę. Niewskazane jest także dociskanie plastrów za pomocą dodatkowych pasków. Działanie takie może prowadzić nie tylko do miejscowego podrażnienia skóry, ale także do jej poparzenia. Niedozwolone jest również stosowanie plastrów, które uległy przeterminowaniu lub uszkodzeniu. Odradzany jest też zakup plastrów rozgrzewających u niesprawdzonych sprzedawców i producentów.
Najnowsze w naszym serwisie

31.03.2023
Zdrowa dieta bogata w żelazo – co jeść przy niedokrwistości?

30.03.2023
Pepsyna – najważniejszy enzym soku żołądkowego, który uaktywnia się w kwaśnym środowisku

30.03.2023
RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

30.03.2023
Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023