5 min.
Jak długo trwa zapalenie korzonków? Przyczyny, objawy i łagodzenie dolegliwości bólowych w stanach zapalnych kręgosłupa

Fot. anetlanda/AdobeStock
Zapalenie korzonków nerwowych to nieprzyjemna dolegliwość bólowa, będąca następstwem zmian chorobowych, przeciążeń fizycznych, infekcji, a nawet stresu, występująca w obrębie ujścia włókien nerwowych z kręgosłupa w okolicy międzyłopatkowej bądź lędźwiowej.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Objawy zapalenia korzonków nerwowych to głównie dolegliwości bólowe, które znacznie utrudniają chodzenie i komfortowe codzienne funkcjonowanie. Leczenie zapalenia korzonków należy rozpocząć możliwie najszybciej w celu uniknięcia postępu choroby, nasilenia objawów i rozwinięcia powikłań.
Korzonki nerwowe
Korzonki nerwowe to odchodzące na prawą i lewą stronę od rdzenia kręgowego struktury włókien nerwowych, przekazujące impulsy elektryczne poprzez mniejsze gałęzie nerwowe, zaopatrujące czuciowo i ruchowo tkanki kończyn górnych i dolnych. Do zapalenia korzonków zazwyczaj dochodzi na drodze mechanicznego podrażnienia ich włókien ze względu na bezpośredni przebieg korzonków pomiędzy kośćmi, mięśniami i tkankami miękkimi, których uszkodzenie wpływa na stan włókien nerwowych. Zakłócona praca korzonków nerwowych i uszkodzenia ich struktur objawiają się głównie uciążliwymi dolegliwościami neurologicznymi.
Przyczyny zapalenia korzonków
Główną przyczyną powstania stanu zapalnego korzonków nerwowych jest ucisk i podrażnienie włókien korzonków w miejscu rozchodzenia się ich od rdzenia kręgowego, najczęściej na drodze chorób i patologii kręgów, krążków i stawów międzykręgowych kręgosłupa oraz jego systemu mięśniowo-więzadłowego szczególnie w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Czynnikami ryzyka zapalenia korzonków nerwowych są m.in.:
- zmiany zwyrodnieniowe i osteoporotyczne kręgosłupa, osteofity, nabyte i wrodzone wady postawy;
- nadwyrężenia fizyczne wywołane sportem, pracą w długotrwałej statycznej pozycji, nagłe zwrotne ruchy z obciążeniem, np. w trakcie podnoszenia i przenoszenia ciężarów;
- otyłość, zaawansowana ciąża;
- przebyte urazy kręgosłupa;
- infekcje ogólnoustrojowe, choroby metaboliczne, neurologiczne i wady genetyczne związane z zajęciem układu ruchu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jakie są objawy zapalenia korzonków?
Zapalenie korzonków wywołane mechanicznymi bądź biochemicznymi czynnikami może dotyczyć korzeni kończyn górnych lub dolnych. Bez względu na lokalizację choroby, wspólnymi objawami obciążającymi miejscowo organizm są dolegliwość bólowe kręgosłupa, z kolei dodatkowe objawy zapalenia charakterystyczne są dla danego odcinka korzonków nerwowych. W przypadku zapalenia wywołanego infekcjami i chorobami ogólnoustrojowymi dodatkowo pojawiają się symptomu charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej oraz gorączka, ogólne osłabienie, spowolnienie ruchowe, apatia, złe samopoczucie.
Zapalenie korzonków nerwowych szyjnych – objawy
Zapalenie korzonków szyjnych charakteryzują głównie dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego, karku oraz brzegów łopatek. Ponadto ostre zapalenie korzonków górnych objawia się:
- przymusowym przeciwbólowym, odciążającym ustawieniem kręgosłupa w stronę przeciwną do zapalenia, często z widocznie odstającą łopatką po stronie promieniowania bólu;
- przykurczem mięśni przykręgosłupowych;
- zmniejszeniem lordozy szyjnej;
- nasileniem bólu podczas ruchu głowy.
Zapalenie korzonków górnych najczęściej następuje w okolicy trzech dolnych korzeni szyjnych: C5, C6, C7, które charakteryzują się różnym nasileniem i promieniowaniem bólu, np.:
- na zapalenie korzonków C5 składa się ból promieniujący do kciuka i palca wskazującego przez stronę promieniową ramienia i przedramienia z osłabieniem ruchu nawracania przedramienia;
- zapalenie okolicy C6 charakteryzuje się bólem promieniującym do trzech środkowych palców ręki przez środek ramienia i przedramienia z osłabieniem czucia powierzchniowego;
- zapalenie korzonków C7 objawia się bólem czwartego i piątego palca oraz łokciowego brzegu przedramienia, a także osłabieniem zdolności uścisku dłoni i zgięcia palców.
Zobacz także
Objawy zapalenia korzonków nerwowych lędźwiowych
Dominującym objawem zapalenia korzonków kończyn dolnych są dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego z tendencją do nasilania w trakcie ruchów tułowia bądź długotrwałych pozycjach statycznych. Na stan zapalny korzonków składają się również tkliwość i podwyższona temperatura miejscowa, napięcie lokalnych struktur przykręgosłupowych oraz przymusowe pozycje ułożeniowe, odciążające kręgosłup i łagodzące dolegliwości. Objawy zapalenia korzonków mogą promieniować w kierunku kończyny dolnej wraz z parestezjami. Zapalenie wywołuje często trudności z chodzeniem i wykonywaniem ruchów tułowia.
Leczenie zapalenia korzonków nerwowych
To, ile trwa zapalenie korzonków, uzależnione jest od skali podrażnienia włókien korzeni, wczesności i jakości podjęcia leczenia oraz chorób towarzyszących. Szybka interwencja lekarska zmniejsza ryzyko rozwinięcia się stanu zapalnego i nasilenia objawów. Zaniechanie leczenia wydłuża czas rekonwalescencji. Przeciwzapalne i przeciwbólowe leki na zapalenie korzonków nerwowych to jeden z najszybszych sposobów walki z chorobą. Leki podawane są w formie tabletek lub zastrzyków miejscowych.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023