Przejdź do treści

Polidaktylia – przyczyny, rodzaje, diagnozowanie i leczenie

Polidaktylia - przyczyny, rodzaje, diagnozowanie i leczenie Milanda Vigerova/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
Joanna Jaworska: jeśli po porodzie ciśniemy brzuszki, to tylko pogarszamy sytuacje
"Zwal*ć konia", "wyczochrać brochę"? "Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami" - apeluje seksuolożka
„Wyczochrać brochę”? Skończmy z wulgarnymi, prześmiewczymi określeniami – apeluje seksuolożka
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu ws. szczepionek. "Szczepienia ratują życie"
CIR i eksperci reagują na stanowisko episkopatu w sprawie szczepionek. „Szczepienia ratują życie”
Czy koronawirus znajduje się w kurzu? „Byliśmy zaskoczeni” – mówią naukowcy o wynikach badań
Moczenie nocne u dzieci i dorosłych – przyczyny, leczenie

Polidaktylia jest wadą wrodzoną, osoba nią obarczona rodzi się z dodatkowym palcem (lub palcami). Może wystąpić zarówno na jednej kończynie, jak i obu dłoniach czy stopach. Nazwa pochodzi od greckiego polys (wiele) i daktylos (palce) – stąd inna nazwa tej choroby to wielopalcowość. Dodatkowe palce u rąk i nóg są opisane jako „nadliczbowe”. Przyczyna polidaktylii jest często genetyczna, istnieje wiele rodzajów zabiegów, które umożliwiają pozbycie się dodatkowego palca. 

Polidaktylia – co to za choroba?

Polidaktylia to wada wrodzona, osoba z tą anomalią rodzi się z dodatkowym palcem (lub palcami). Wada może występować zarówno na jednej kończynie, jak i obejmować np. dwie dłonie. Najpowszechniejszą formą jest powielanie małych palców. Sposób prezentacji polidaktylii może się różnić. Może wyglądać jak:

 • mały, uniesiony guzek tkanki miękkiej, bez kości,
 • częściowo uformowany palec z kośćmi, ale bez stawów,
 • w pełni funkcjonujący palec z tkankami, kośćmi i stawami.

Rodzaje polidaktylii

Istnieją trzy główne typy polidaktylii:

 1. Polidaktylia łokciowa lub pozaosiowa – duplikacja małego palca: jest to najczęstsza postać schorzenia, w której dodatkowy palec znajduje się na zewnątrz palca małego. Ta strona dłoni jest nazywana stroną łokciową. Kiedy ta forma choroby dotyka palców u nóg, nazywana jest polidaktylią strzałkową,
 2. Polidaktylia promieniowa lub przedosiowa – zduplikowanie kciuka: występuje rzadziej (1 na 1000 do 10000 żywych urodzeń). Dodatkowy palec znajduje się na zewnętrznej stronie kciuka. Ta strona dłoni jest nazywana stroną promieniową. Kiedy ta forma choroby dotyka palców u nóg, nazywa się ją polidaktylią piszczelową,
 3. Centralna polidaktylia: jest to rzadki rodzaj polidaktylii. Dodatkowy palec jest przymocowany do palca serdecznego, środkowego lub, najczęściej, wskazującego.
Palce pałeczkowate - jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Przyczyny polidaktylii

Polidaktylia może być przekazywana genetycznie. Kiedy ta wada wrodzona występuje więcej niż jeden raz w rodzinie, jest znana jako polidaktylia rodzinna. Ta forma wady zwykle występuje w izolacji, co oznacza, że ​​osoba może nie odczuwać żadnych innych komplikacji. Polidaktylia może być również związana z chorobą lub zespołem zaburzeń genetycznych.

Zaburzenia związane z polidaktylią obejmują:

 • syndaktylię (ręce lub stopy z błonami między palcami);
 • zespół cieśli;
 • zespół Ellisa-van Crevelda (dysplazja chondroektodermalna);
 • zespół Laurence-Moona-Biedla;
 • zespół Rubinsteina-Taybiego;
 • zespół Smith-Lemli-Opitz;
 • trisomię 13 chromosomu (zespół Pataua).

Niektóre rodzaje polidaktylii są bardziej podatne na dziedziczenie. Inne z kolei są bardziej związane z chorobą genetyczną.

Powielanie małych palców jest często dziedziczne. Ta forma choroby występuje także 10 razy częściej u osób pochodzenia afrykańskiego niż w innych grupach. Duplikacja małego palca występuje zwykle w izolacji, dziedziczona po określonym dominującym genie. U rasy kaukaskiej jest bardziej prawdopodobne, że wiąże się to z chorobą lub zespołem genetycznym. Duplikacja kciuka często występuje w izolacji i dotyczy tylko jednej ręki lub stopy. Ludzie, którzy mają centralną polidaktylię, mogą również mieć ręce lub stopy pokryte błoną.

Diagnozowanie polidaktylii

Do zdiagnozowania polidaktylii wykorzystuje się obrazowanie rentgenowskie. Pomaga to zobaczyć strukturę kości dotkniętej chorobą dłoni lub stopy. Każdy typ polidaktylii ma podtypy, które zależą od tego, jak uformowany jest dodatkowy palec i gdzie się znajduje. Rentgen pomaga lekarzowi to ustalić. Podczas diagnozy lekarz zada również pytania dotyczące rodziny i historii medycznej. Przykładowe pytania: „czy ktoś inny w rodzinie ma dodatkowe palce u rąk i nóg”, „czy istnieje rodzinna historia chorób genetycznych?”, „czy istnieją inne objawy lub problemy zdrowotne?”. Lekarz może również przeprowadzić dalsze badania, w tym:

 • badania chromosomów,
 • testy enzymatyczne,
 • badania metaboliczne.

Czasami polidaktylia jest diagnozowana w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Odbywa się to za pomocą USG lub fetoskopii.

Co długość palców mówi o mężczyźnie?

Polidaktylia – leczenie

Leczenie polidaktylii zależy od rodzaju schorzenia u danej osoby.

 • Duplikacja małego palca

Duplikacja małego palca może nie wymagać leczenia, ponieważ zwykle nie wpływa na sposób, w pacjent używa ręki. Jednak niektórzy chcą się pozbyć dodatkowego palca ze względów kosmetycznych.

Jeśli dodatkowy mały palec jest uformowany tylko częściowo i nie zawiera żadnych kości, można go łatwo usunąć. Lekarz może to zrobić, zawiązując ciasny sznurek wokół podstawy dodatkowego palca. To odcina dopływ krwi, pozwalając na naturalne odpadnięcie nadmiaru tkanki miękkiej. Ta procedura często ma miejsce w pierwszym roku po urodzeniu. Kiedy polidaktylia wymaga operacji? Jeśli mały palec jest bardziej uformowany lub funkcjonalny.

 • Duplikacja kciuka

Leczenie duplikacji kciuka jest bardziej skomplikowane, ponieważ dodatkowy kciuk może wpływać na czynność drugiego kciuka. Z tego powodu proste usunięcie dodatkowego kciuka może być niemożliwe. Może być konieczna operacja, polegająca na rekonstrukcji jednego, funkcjonującego kciuka, używając części obu.  Dostępnych jest wiele różnych opcji chirurgicznych w zależności od pozycji i rodzaju formowania dodatkowego kciuka.

 • Centralna polidaktylia

Centralna polidaktylia może prowadzić do w pełni funkcjonującego dodatkowego palca. W takim przypadku usunięcie byłoby potrzebne tylko wtedy, gdyby dana osoba życzyła sobie usunięcia nadmiarowego palca.

Powikłania po operacji polidaktylii

Powikłania po operacji są rzadkie, ale mogą obejmować:

 • ryzyko infekcji,
 • tkliwy guzek w miejscu usunięcia dodatkowego palca,
 • ograniczony ruch zrekonstruowanego palca.

Polidaktylia – rokowania

Istnieje wiele opcji chirurgicznych dla polidaktylii. Większość z nich przynosi pozytywne rezultaty.

Duplikacja małego palca, która jest najczęstszym rodzajem polidaktylii, może nie wymagać leczenia. Jeśli pacjent ma polidaktylię z powodu choroby genetycznej, wada może wymagać dodatkowego leczenia. Lekarz pomoże znaleźć najlepszy sposób radzenia sobie z chorobą.

 

Źródła:

 1. Tada, K; Yonenobu, K; Tsuyuguchi, Y; Kawai, H; Egawa, T (June 1983). „Duplication of the thumb. A retrospective review of two hundred and thirty-seven cases”. The Journal of Bone & Joint Surgery. 65(5): 584–598;
 2. Frantz, Charles H.; OʼRahilly, Ronan (December 1961). „Congenital Skeletal Limb Deficiencies”. The Journal of Bone & Joint Surgery. 43(8): 1202–1224;
 3. McCarroll, H.Relton (November 2000). „Congenital anomalies: A 25-year overview”. The Journal of Hand Surgery. 25(6): 1007–1037
 4. Manske, Paul R. (July 1989). „Treatment of duplicated thumb using a ligamentous/periosteal flap”. The Journal of Hand Surgery. 14(4): 728–733.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wkładki ortopedyczne do butów – rodzaje, skuteczność i zasady doboru

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka

Dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyczka: wiedza o obciążeniu genetycznym to broń w naszych rękach

Staw Choparta i Lisfranca – budowa, funkcje, leczenie urazów

Kości stępu – budowa, objawy i leczenie złamania

Kobieta

Epigenetyka – zdrowie to nie tylko geny

Wrodzona łamliwość kości – objawy, typy, leczenie

Badania genetyczne – co powinnaś o nich wiedzieć?

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dr Dethloff / archiwum prywatne

Dr n. med. Beata Dethloff o testach nutrigenetycznych: Nie ma tutaj żadnego strachu. Nie mówimy przecież pacjentowi, że ma nowotwór

Leki sieroce. Czym są i dla kogo są produkowane? Farmaceutka wyjaśnia

Neurofibromatoza – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Dariera – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Test Sanco – na czym polega? Co wykrywa i czy warto go wykonać?

Dyslipidemia – rodzaje, przyczyny, objawy, dieta i leczenie

cesarskie cięcie, krew pępowinowa

Krew pępowinowa – pobierać czy nie?

Magdalena Jutrzenka

Magdalena Jutrzenka: „Nie chciałam, żeby robiono ze mnie bohaterkę, która opiekuje się chorym dzieckiem, bo taką podjęła decyzję. Ja nie miałam możliwości podjęcia decyzji”

Ceruloplazmina – badanie, norma, zbyt wysoki poziom

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Kobieta w ciąży jest na badaniu u lekarza. Młoda, cieżarna kobieta leży na łóżku w gabinecie i ma odsłonięty brzuch, na którym lekarka trzyma sondę do robienia USG brzucha. Obie panie patrzą na monitor, na którym widać zdjęcie płodu. Lekarka ma fartuch lekarski, siwe włosy, jedną ręką trzyma sondę na brzuchu pacjentki, drugą trzyma na urządzeniu do badania.

USG połówkowe w ciąży – kiedy, normy, jakie choroby wykrywa

Lekarz pobierający próbkę krwi aby sprawdzić czy pacjent jest chory na hemofilię

Hemofilia typu A, B i C – przyczyny, objawy i leczenie

grzybica stop

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

fenyloketonuria - kobieta bawi się z małym dzieckiem

Fenyloketonuria – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Dłoń noworodka

Najmłodszy pacjent w Polsce ze SMA dostał pierwsze dawki leku! To historyczna chwila

Katarzyna Gołębiewska:

„Chodzenie bez obuwia to starożytny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku niewłaściwego krążenia krwi, zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog

Najpopularniejsze

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta i mężczyzna

Jak uprawiać seks analny, żeby nie bolało? Mamy kilka porad

ozdrowieńcy po COVID-19

Czy od ozdrowieńca możesz się zarazić koronawirusem? Wyjaśnia prof. Anna Boroń-Kaczmarska

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?