Przejdź do treści

Jak długo trwa połóg po porodzie? Kompleksowy przewodnik

kobieta trzymająca nowonarodzone niemowlę na rękach
Jak długo trwa połóg po porodzie? Fot. Monet / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co to jest połóg? Czas poporodowy, określany profesjonalnie właśnie mianem połogu, liczy się najczęściej do sześciu tygodni po porodzie. Te dni bywają wyjątkowo ciężkie i wymagające zarówno dla mamy, jak i dla taty. W dodatku twój organizm zacznie wracać do normy sprzed ciąży, a ty możesz doświadczać nietypowych objawów. Jak się na to wszystko przygotować? Czego nie wolno w połogu, a o czym powinno się pamiętać? W poniższym przewodniku znajdziesz odpowiedzi.

Ile trwa połóg?

Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa połóg. Generalnie jest to czas, kiedy organizm regeneruje się po ciąży i wraca do właściwego, normalnego stanu, ale tak naprawdę u każdej kobiety rekonwalescencja może trwać przez inny czas. Długość połogu zależy m.in. od:

  • wieku rodzącej,
  • doświadczenia macierzyńskiego,
  • rodzaju porodu (naturalny czy poprzez cesarskie cięcie),
  • ewentualnych komplikacji podczas porodu,
  • pomocy od partnera, rodziców czy opiekunki,
  • zdolności regeneracyjnych organizmu,
  • diety, aktywności fizycznej, pory roku.
kobieta z noworodkiem

Połóg – tydzień pierwszy

Pierwszy tydzień po porodzie to ciężki okres, kiedy nie tylko musisz zaopiekować się nowym członkiem rodziny, ale także zregenerować się po porodzie, który może być naprawdę ciężki. Część tego czasu spędzisz prawdopodobnie w szpitalu, ale jeżeli możesz liczyć na wsparcie najbliższych, z pewnością sobie poradzisz. Wykorzystuj też każdą wolną chwilę na sen – odpoczynek jest bardzo ważny, a w czasie połogu nie zawsze ma się na niego odpowiednio dużo czasu.

Stan po porodzie naturalnym

Po naturalnym porodzie z pewnością zostaniesz przez kilka dni w szpitalu. Jeżeli podczas akcji doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, nadal możesz odczuwać bardzo silny ból. Stosuj zimne okłady, aby zminimalizować tę dolegliwość. Pojawi się także krwawienie – na początku będzie ono jasne, przypominające krew z rany, aby z czasem zmienić barwę i przeistoczyć się w standardową krew menstruacyjną.

Skrzepy w połogu są normalne, niektórym kobietom kojarzą się z wątróbką. Może się także pojawić nieregularność krwawień, a ten stan wydłuża się niekiedy do kilku miesięcy po porodzie. Pierwszy tydzień połogu to także czas, kiedy twoja macica obkurcza się do rozmiarów sprzed ciąży, więc raz na jakiś czas możesz odczuwać lekkie, choć bolesne skurcze.

Stan po cesarskim cięciu

W pierwszym tygodniu po cesarskim cięciu ból może być ciężki do wytrzymania. 24. godziny prawdopodobnie spędzisz w pozycji leżącej, ale po tym czasie powinnaś już podjąć próbę wstania, jeżeli taką rekomendację wystawi lekarz prowadzący. Dużą pomocą z pewnością będzie tutaj partner lub inna bliska osoba, która wspomoże cię w stawianiu tych pierwszych kroków. Wtedy także zostanie usunięty cewnik. Pierwsze oddanie stolca może być w tym stanie bardzo kłopotliwe, dlatego nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu – to ułatwi wypróżnienie.

Stan psychiki

Twoja psychika po porodzie może płatać mnóstwo figli. Będziesz odczuwała ogromną ekscytację i nagłe spadki nastroju, ale takie wahania są zupełnie normalne. Możesz płakać i śmiać się radośnie na przemian. Wynika to z faktu, że poziom estrogenu i progesteronu gwałtownie spada, a prolaktyna i oksytocyna waha się w ciągu doby, kiedy organizm produkuje pokarm, a dziecko zaczyna ssać. Twój organizm potrzebuje po prostu czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

 

TYDZIEŃ 1.

Stan po porodzie naturalnym

Stan po cesarskim cięciu

Stan psychiki

  • pochwa może być nieco bolesna, zwłaszcza jeżeli lekarz nacinał ją podczas porodu,
  • krwawienie jest normalne,
  • macica zaczyna wracać do rozmiaru sprzed ciąży.
  • poruszanie się może sprawiać problemy,
  • nacięcie nadal boli,
  • ruch jest ważny, żeby uniknąć skrzepów po operacji.
  • zmienia się poziom hormonów,
  • możesz czuć ekstazę albo popadać w stany depresyjne,
  • wahania nastroju są tutaj normalne – korzystaj ze wsparcia, jakie niesie otoczenie, aby było ci łatwiej sobie z tym poradzić.

Połóg – tydzień drugi

W drugim tygodniu nareszcie będziesz mogła wrócić z dzieckiem do domu, więc rekonwalescencja stanie się prostsza, a z pewnością przyjemniejsza. Pamiętaj jednak, że nadal musisz zwracać uwagę na swój stan i uważać. Dobrą praktyką będzie też kontrola temperatury ciała, ponieważ w krótkim czasie od porodu bardzo łatwo jest zakazić rany poporodowe.

Jeżeli karmisz piersią, możesz stosować lanolinę na obolałe sutki – to produkt bezpieczny zarówno dla mam, jak i niemowląt, a stanowi nieopisaną pomoc. Gdy twoje piersi są twarde i nabrzmiałe, samodzielnie odciągaj mleko. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zatkania kanałów laktacyjnych i stanu zapalnego. Poza tym poczujesz natychmiastową ulgę.

To także czas, kiedy możesz, a nawet powinnaś zacząć wprowadzać aktywność do swojego życia. Oczywiście nie chodzi o treningi dla zaawansowanych, a raczej o spacery, spokojną jogę dla ciężarnych, czy delikatne ćwiczenia rozciągające. To przyspieszy rekonwalescencję i pozwoli ci szybciej wrócić do normy. Nie zapominaj też o zdrowej diecie i właściwej podaży kalorycznej. Nie musisz stosować diety eliminacyjnej, jeżeli twoje dziecko dobrze reaguje na to, co jesz, natomiast pamiętaj o umiarze.

 

kobieta z noworodkiem

Stan po porodzie naturalnym

Krwawienie może się nadal utrzymywać, ale może też zacząć zanikać – to kwestia indywidualna i nie powinnaś się martwić, niezależnie od tego, jak to wygląda u ciebie. Pamiętaj też, że powrót okresu oznacza, iż możesz zajść w ciążę. Uprawianie seksu w połogu wdaje się raczej mało komfortowe, jednak jeżeli czujesz się już dobrze i zdecydujesz się na współżycie, pamiętaj o odpowiedniej antykoncepcji.

Gdy miałaś nacinane krocze lub zostało ono uszkodzone podczas porodu, w drugim tygodniu prawdopodobnie będziesz odczuwać lekkie swędzenie tych okolic – to normalne, ponieważ rana się goi. Jeżeli jednak miejsce jest czerwone, obrzmiałe lub obserwujesz wysięk, niezwłocznie udaj się do lekarza. Takie objawy oznaczają, że doszło do zakażenia rany.

Stan po cesarskim cięciu

Wiele kobiet w drugim tygodniu połogu po cesarskim cięciu nie odczuwa już bólu, ale u niektórych ta dolegliwość może doskwierać przez kolejne miesiące. Nie martw się jednak zanadto, ból nie stanie się mniej dokuczliwy, niż na początku. W tym czasie na pewno będzie też łatwiej wstawać, siadać i w ogóle przemieszczać się. Tak jak w przypadku naciętego krocza, tak i rana na brzuchu może zacząć swędzieć podczas procesu gojenia.

Stan psychiki

W drugim tygodniu połogu kobiety bardzo często doświadczają tzw. baby blues. Ten stan często jest mylony z depresją poporodową, ale to zupełnie co innego. Mimo wszystko, jeżeli czujesz się bardzo przytłoczona obowiązkami, obserwujesz spadek nastroju i nie masz ochoty nawiązywać bliskiej relacji ze swoim dzieckiem, porozmawiaj o tym z lekarzem. Nie jest to żaden powód do wstydu i naprawdę wiele kobiet doświadcza podobnych emocji podczas połogu.

Połóg – tydzień szósty

Teoretycznie u wielu kobiet szósty tydzień połogu to ostatnie dni rekonwalescencji. Jak jednak wspomniano na początku, u wielu kobiet ten czas może się znacząco wydłużyć, więc bądź dla siebie wyrozumiała i nie przeciążaj się, gdy czujesz, że wciąż nie masz wystarczająco dużo sił. Jeżeli chcesz wrócić do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, możesz to zrobić, ale wdrażaj aktywność powoli, etapami.

Podobnie wygląda to w przypadku aktywności seksualnej. Jeśli nie współżyłaś ze swoim partnerem podczas połogu, a w szóstym tygodniu nadal nie czujesz się gotowa, do niczego się nie zmuszaj. Porozmawiaj z nim, wspólnie poszukajcie rozwiązań. Jeżeli blokada powstała w twojej psychice i nie ma nic wspólnego z bólem czy stanem ciała, razem możecie udać się do seksuologa, który z pewnością wam pomoże.

Stan po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

W szóstym tygodniu połogu macica wraca do normalnego stanu, a krwawienie zwykle ustaje. Jeżeli krew zniknęła już dawno, ale pojawiła się ponownie, w tym czasie to normalne – możesz obserwować przez kilka dni jasną krew na wkładce. Najczęściej jest to już czas, kiedy lekarz daje zielone światło zarówno w kwestii powrotu do ćwiczeń, jak i aktywności seksualnej. Blizna po cesarce wciąż może swędzieć, a skóra w tym miejscu będzie odrętwiała.

Stan psychiki

W szóstym tygodniu połogu stan psychiczny powinien już wrócić do normy – to moment, kiedy wiele kobiet po raz pierwszy zaczyna się naprawdę cieszyć macierzyństwem. Jeżeli jednak u ciebie jest inaczej, powinnaś skontaktować się ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą, ponieważ przedłużający się stan obniżonego nastroju może mieć destruktywne konsekwencje dla całej twojej rodziny.

 

TYDZIEŃ 6.

Stan po porodzie naturalnym

Stan po cesarskim cięciu

Stan psychiki

  • macica wraca do stanu sprzed ciąży,
  • krwawienie ustaje, miesiączka zwykle wraca na tym etapie do normy,
  • większość kobiet wraca do aktywności seksualnej.
  • macica wraca do stanu sprzed ciąży,
  • możesz wrócić do aktywności seksualnej, ale rób to powoli,
  • możesz się już swobodnie poruszać bez obawy o ranę poporodową,
  • blizna może być nadal odrętwiała lub swędząca.
  • hormony stabilizują się, więc i stan psychiczny powinien się na tym etapie unormować,
  • jeżeli wciąż czujesz się źle lub nie odczuwasz więzi z dzieckiem, powinnaś udać się do psychologa lub psychiatry.

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/postpartum-care/art-20047233 [dostęp 09.07.23].
  2. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/c-section/about/pac-20393655 [dostęp 09.07.23].
  3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/vaginal-tears/art-20546855 [dostęp 09.07.23].
  4. Romano M., Cacciatore A., Giordano R., La Rosa B., Postpartum period: three distinct but continous phases, Journal of Prenatal Medicine 2010, 4(20): 22-25.
  5. Lynn Tan M., Lin Ng K., Ling Loh L. W., Haugan G., Wang W., He H., A descriptive qualiative study exploring the postpartum confinement experiences among first-time mothers from the three majorethnic groups in Singapore, Midwifery 2022, vol 114.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.