Przejdź do treści

Popularny lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy z nowym składem. Producent ostrzega

Zmiana składu leku Letrox / pexels
Zmiana składu leku Letrox / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Producent Letroxu, leku stosowanego w leczeniu chorób tarczycy, poinformował o zmianie składu preparatu i ostrzegł, że zmiana ta u niektórych osób może wywoływać zaburzenia czynności tego organu. Od 28 kwietnia lek będzie też występował w nowym opakowaniu. Co się zmieni?

Nowy skład leku Letrox

Letrox to lek produkowany przez firmę Berlin-Chemie Menarini, który w składzie ma lewotyroksynę (syntetyczny hormon tarczycy). Lek ten stosuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz w innych chorobach, kiedy konieczne jest hamowanie wydzielania tyreotropiny.

Jak wyjaśnia producent, zmiana w składzie dotyczy substancji pomocniczych i ma zapewnić lepszą trwałość substancji czynnej leku przez cały okres jego ważności. W badaniach biodostępności leku wykazano biorównoważność między poprzednim a nowym składem produktu.

Pomimo to, w przypadku niektórych pacjentów zmiana ta może mieć wpływ na zdrowie – inny może być bowiem stopień wchłaniania substancji czynnej, co z kolei może wywołać u niektórych osób zaburzenia czynności tarczycy.

Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia  

„Zaleca się ścisłe monitorowanie pacjentów, którzy zmieniają produkt Letrox na tabletki o nowym składzie, ponieważ zmiana składu może wywołać zaburzenia czynności tarczycy. Monitorowanie obejmuje zarówno ocenę kliniczną, jak i laboratoryjną, w celu upewnienia się, że indywidualna dawka jest odpowiednia dla pacjenta” – czytamy w komunikacie.

Berlin-Chemie Menarini informuje, że z powodu zmiany składu pacjenci przyjmujący lek powinni zasięgnąć porady lekarza, a niektóre grupy chorych powinny być pod ścisłym nadzorem. Mowa o osobach z rakiem tarczycy, chorobami układu krążenia, kobietach w ciąży, a także o dzieciach i osobach w podeszłym wieku.

Producent wyjaśnia też, że farmaceuci powinni informować pacjentów, by ci zażywali Letrox o zmienionym składzie w taki sam sposób, jak wcześniej, ale jednocześnie zasięgnęli porady lekarza co do konieczności ścisłego monitorowania stanu zdrowia. Wraz z nowym lekiem dystrybutorzy będą dostarczali do aptek karty informacyjne dla pacjentów, które ci powinni otrzymać podczas zakupu. Farmaceuci powinni informować także o tym, by pacjenci, którzy już zaczęli przyjmować Letrox o nowym składzie, nie wracali do stosowania leku o poprzednim składzie.

Zmiana opakowania leku Letrox

Berlin-Chemie Menarini poinformował również o zmianie opakowania leku Letrox. Nowe wygląda tak:

Źródło: https://urpl.gov.pl/pl/letrox-lewotyroksyna-nowy-sk%C5%82ad-tabletek-monitorowanie-pacjent%C3%B3w-zwi%C4%85zane-ze-zmian%C4%85-sk%C5%82adu-tabletki

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.