3 min.
Nowoczesne metody leczenia hashimoto. Jak leczy się tę chorobę?

Fot. dusanpetkovic1 / stock.adobe.com
Hashimoto jest chorobą, której nie da się wyleczyć. Choroba ma również inną nazwę – przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Jej głównym objawem jest wtórna niedoczynność tarczycy. Schorzenie występuje w większości przypadków u kobiet.
Spis treści
Badania naukowców udowodniły, że hashimoto może być dziedziczone – u 50% członków rodziny osoby chorej występują zazwyczaj przeciwciała przeciwtarczycowe. Choroba występuje najczęściej u kobiet. Nowoczesne metody leczenia hashimoto pomagają wyciszyć objawy choroby. Wiele osób niestety ignoruje objawy i odkłada wizytę u endokrynologa na ostatni moment. Tymczasem choroba Hashimoto ma poważne skutki nieleczenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Choroba Hashimoto – leczenie
Głównym objawem hashimoto jest niedoczynność tarczycy. Niestety nie wymyślono jeszcze skutecznej metody leczenia tej choroby. Stosuje się więc kurację, która ma za zadanie zniwelować objawy hashimoto, czyli głównie niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. W niedoczynności tarczycy głównym symptomem jest zbyt małe wydzielanie się hormonów (tyroksyny – T4 i trijodotyroniny – T3), dlatego leczenie hashimoto będzie polegało przede wszystkim na wyrównaniu ich poziomu. Farmakologia w tym zakresie oferuje przeróżne preparaty normalizujące produkcję hormonów. Stosowana jest lewotyroksyna – syntetyczny odpowiednik tyroksyny. Bardzo ważne jest, by lekarz postawił na holistyczne leczenie hashimoto – wielość objawów i pochodzenie ich z różnych układów, sprawia, że na pacjenta należy patrzeć wielopłaszczyznowo i skupić się na łagodzeniu wszystkich objawów.
Zobacz także
Hashimoto – leczenie dietą
Wielu lekarzy rekomenduje, aby w chorobie Hashimoto przestrzegać odpowiedniej diety.Rozregulowanie poziomu hormonów tarczycy niekorzystnie wpływa na metabolizm w całym organizmie. Leczenie hashimoto dietą ma za zadanie dostarczyć jodu, żelaza i witaminy D. Zalecane jest częste spożywanie ryb morskich, które są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Mają one zbawienne działanie przeciwzapalne i usprawniają przyswajanie się witamin. Na osoby z niedoczynnością tarczycy bardzo korzystnie wpływa pieczywo żytnie. Nie zawiera ono gliadyny, czyli substancji niekorzystnej dla tarczycy.
Dietetycy zalecają również używanie wyłącznie soli jodowanej, oczywiście w niewielkich ilościach. Wskazane jest także picie wody mineralnej z dużą zawartością jodu. Należy odstawić wszelkie substancje, które utrudniają wchłanianie się jodu. Będą to więc goitrogeny, które występują w soi, rzodkiewkach, truskawkach, gruszkach i niektórych orzechach. Niezalecane są również takie warzywa jak kapusta, rzepa, brukselka, brokuły i kalafior.
Leczenie hashimoto – suplementacja
W niedoczynności tarczycy dość często zdarzają się niedobory witamin i minerałów, przez co organizm nie jest w stanie prawidłowo działać. Jeśli w badaniach krwi uwidacznia się niewielki poziom żelaza, należy go uzupełnić za pomocą suplementu z apteki. Podobnie sytuacja wygląda z witaminą D3 – wchłania się ona do organizmu głównie poprzez ekspozycję skóry na światło słoneczne. Aby uniknąć niedoborów, szczególnie zimą, warto brać witaminę D3 w postaci suplementu diety. Wielu badaczy hashimoto stawia również na selen – pierwiastek ten wspomaga tarczycę w produkcji hormonów T3 i T4, a co za tym idzie, łagodzi objawy hashimoto. Leczenie ziołami jest również dość popularną metodą, którą można wspomagać się przy problemach z tarczycą. Szczególnie skuteczne są mieszanki zawierające czarnuszkę, rdest ptasi, owoc róży, jarzębinę, korę dębu, pokrzywę, kłącze lukrecji i korzeń kozika. Mieszanka tego typu ma działanie stabilizujące poziom hormonów tarczycy.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023