Przejdź do treści

Pozycja 69 jest sposobem na wspólną rozkosz w sypialni

Pozycja 69 jest sposobem na wspólną rozkosz w sypialni; na zdjęciu para- Hello Zdrowie
Pozycja 69 jest sposobem na wspólną rozkosz w sypialni Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pozycja 69 to jedna z interesujących technik seksualnych, która pomaga przełamać rutynę w sypialni i dodać pikanterii stosunkom. Może stanowić doskonałą formę gry wstępnej, a także umożliwia jednoczesne osiągnięcie orgazmu. Jak wygląda pozycja 69 i jak pieścić swojego partnera lub partnerkę? 

Na czym polega i jak wygląda pozycja seksualna 69? 

Pozycja 69 polega na ułożeniu ciał obojga partnerów, aby ich usta znajdowały się na wysokości narządów płciowych. Takie ułożenie pozwala na wzajemne dotykanie swoich okolic intymnych w tym samym czasie.  

Pieszczoty w takiej konfiguracji mogą być świetnym wstępem do penetracji lub oralnym stosunkiem dla osób, które nie przeżywają orgazmu w tym samym czasie. Inną zaletą tej pozycji jest jednoczesne zaangażowanie partnerów, którzy w tym samym czasie pieszczą swoje ciała, doprowadzając do orgazmu.

Jak pieścić partnera w pozycji 69? Różne warianty, ta sama przyjemność  

Seks w pozycji 69 może być satysfakcjonujący. Warto wspólnie wypracować technikę, komfortową dla obu stron. Kochankowie mogą pieścić się na różne sposoby, łącząc cunnilingus (pieszczoty oralno-genitalne u kobiety) i fellatio (pieszczenie penisa ustami) 

Mężczyzna w pozycji 69 może sprawić partnerce przyjemność: 

 • liżąc wargi sromowe, 
 • przesuwając językiem w górę i dół w różnym tempie, 
 • wsuwając język do pochwy,  
 • pieszcząc łechtaczkę, liżąc ją i śliniąc.  

Kobieta może poświęcić maksimum uwagi partnerowi: 

 • całując jego penisa, a także okolice podbrzusza,  
 • wkładając penisa do ust i ssąc go, 
 • wkładając penisa do ust i delikatnie zaciskając na nim wargi, a następnie pociągając go w górę i w dół.  

Wspomniana pozycja sprzyja kreatywności. Po pewnym czasie każda para znajdzie optymalne sposoby na wzajemne doprowadzenie do podniecenia i orgazmu.  

"Język polski nie nadąża za tym, jak się rozwija seksualność. Przykład – seks francuski, oralny. Nie mamy prawie neutralnych określeń na taki seks. Kiedyś był tematem tabu, więc albo zwroty były bardzo wulgarne np. „ciągnąć druta”, a jak nie wulgarne, to przaśne. Zostaje nam „robić loda” jako w miarę neutralna fraza. Tymczasem po angielsku, oprócz „blow job”, tych określeń jest mnóstwo."

dla Hello Zdrowie Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coachka
Kobieta i mężczyzna w łóżku

Pozycja 69 – kto na górze, a kto na dole? 

W pozycji 69 ważny jest komfort. Warto wybrać stabilne i wygodne miejsca. Może być to łóżko, sofa lub dywan. Niektóre urozmaicenia mogą wymagać sprawności fizycznej. Wiele kobiet nie będzie czuło się komfortowo, leżąc „na dole”, kiedy ich partner jest znacznie cięższy. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem 

Istnieje jednak kilka sposobów na urozmaicenie pieszczot: 

 • Pozycja 69 boczna – partnerzy leżą na boku, każde z głową skierowaną w stronę nóg drugiej osoby i ustami na wysokości narządów płciowych. Głowę można położyć na udzie partnera. Pozycja ta jest bardzo komfortowa, poleca się ją kobietom w zaawansowanej ciąży 
 • Pozycja 69 siedząca – partner siedzi z rozchylonymi nogami np. na łóżku, jednocześnie podtrzymując partnerkę, która zakłada nogi na jego szyję. Ta pozycja wymaga od mężczyzny uwagi, aby nie wypuścił kobiety z rąk.  
 • Pozycja 69 stojąca – tutaj inicjatywa także należy do mężczyzny, który podnosi się, podtrzymując w górze nogi partnerki na swojej szyi. Partnerka powinna mocno obejmować ukochanego, aby zabezpieczyć się przed upadkiem. Ta pozycja wymaga szczególnej ostrożności. 

Warto wybrać taką konfigurację, która spełni oczekiwania partnerów i pozwoli skoncentrować się na odczuciach, a nie ćwiczeniach sprawnościowych.   

Wady i zalety pozycji 69 

Choć wydawałoby się, że pozycja 69 sprzyja równoczesnemu osiąganiu satysfakcji seksualnej, w praktyce nie jest ona pozbawiona wad. Jedną z nich jest fakt, że wiele osób nie potrafi skupić uwagi tak, aby zaspokajać drugą osobę i jednocześnie czerpać własną przyjemność. Niektórzy partnerzy tuż przed szczytowaniem obojętnieją na doznania drugiej strony, koncentrując się na własnych odczuciach. Ponadto po osiągnięciu orgazmu wiele osób traci chęć dalszego zaspokajania partnera. 

Pozycja 69 nie jest seksem pochwowym, a innowacją, która może nie być akceptowana przez niektóre osoby ze względów religijnych, kulturowych, społecznych lub higienicznych. Nie wszyscy gustują także w seksie oralnym. Propozycja takiego seksu powinna być wcześniej przedyskutowana. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla par heteroseksualnych, ale także homoseksualnych. 

A jakie są zalety pozycji 69? Przede wszystkim do plusów należą: 

 • bliskość i jednakowe zaangażowanie partnerów,  
 • możliwość miłosnego uniesienia i orgazmu w tym samym czasie,  
 • alternatywa dla klasycznych pieszczot, 
 • urozmaicenie życia seksualnego pary. 

Bibliografia:  

 1. Lew-Starowicz Z., Miłość i seks: słownik encyklopedyczny, Wydawnictwo Europa, 1999. 
 2. Wielki A., Pozycje Seksualne i Wskazówki Na Lepszy Seks, Wydawnictwo E-bookowo, 2022. 
 3. Rosen R, Barsky J. Normal sexual response in women. Obstet Gynecol Clin North Am. 2006, 33, 515-526. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: