Przejdź do treści

Premedykacja. Na czym polega, dla kogo i jakie są zagrożenia?

Premedykacja. Na czym polega, dla kogo i jakie są zagrożenia? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka

Premedykacja przygotowuje pacjenta do zabiegu. Nie każdy jednak będzie jej wymagać. Kto jest poddawany premedykacji i kiedy? Czy postępowanie obarczone jest ryzykiem, a jeśli tak, to jakim?

Co to jest premedykacja? 

Lęk przed poważnym zabiegiem medycznym może być bardzo niekorzystny dla organizmu oraz dla psychiki człowieka. Aby go zmniejszyć, stosuje się postępowanie przygotowawcze, jakim jest premedykacja. Polega ona na działania, czynnościach i środkach wykonywanych po to, aby zredukować u pacjenta poziom stresu przed czekającym go zabiegiem. Prawidłowo przeprowadzona premedykacja powoduje, że pacjent mniej się denerwuje i czuje się lepiej pod względem psychicznym. Może również odczuwać mniejszy ból, bo często stres niepotrzebnie go nasila. Premedykacja może pozytywnie wpływać na dalszy proces leczenia, dlatego stosuje się ją przed skomplikowanymi zabiegami stomatologicznymi (na przykład ekstrakcja ósemki), czy przed chemioterapią lub kolonoskopią. Wszystkie te operacje wzbudzają w nas często lęk, nie chcemy wykonywać zaleceń lekarza, nie współpracujemy. Premedykacja jest równie ważna dla pacjenta, jak i dla lekarza. Pomaga w prawidłowym i sprawnym przebiegu całej operacji. Można ją stosować zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i osób dorosłych.  

Premedykacja u dzieci – czy jest dozwolona i bezpieczna? 

Znieczulenie dziecka, w szczególności niemowlęcia lub noworodka jest szczególnie trudne dla anestezjologa. Wynika to przede wszystkim z dużych różnic w budowie i fizjologii dziecka oraz osoby dorosłej. Zmienia się również farmakokinetyka i farmakodynamika leków stosowanych w czasie znieczulenia, czyli premedykacji u dziecka. Najważniejsza jest odpowiednia ocena kondycji zdrowotnej dziecka oraz prawidłowe przygotowanie go do znieczulenia. Jednak nawet to, nie likwiduje wszystkich zagrożeń związanych z premedykacją u dziecka.  

Sedacja u dzieci może być wykonana przy pomocy jednej z poniżej wymienionych metod: 

  • indukcja wziewna, 
  • indukcja dożylna, 
  • indukcja doodbytnicza, 
  • indukcja donosowa. 

U dzieci, w zależności od rodzaju zabiegu możliwa jest sedacja głęboka lub płytka. O tym, jaką należy zastosować decyduje lekarz anestezjolog. Premedykację u dzieci przed zabiegiem najczęściej stosuje się u pacjentów w wieku od 1 do 5 roku życia. Wynika to stąd, że dzieci w tym wieku są bardzo przywiązane do rodziców i nieumiejętne podanie znieczulenia przez lekarza, może u niego pozostawić nawet głęboki uraz psychiczny. Premedykacja pozwala zmniejszyć lęk związany z zabiegiem o dziecka.  

 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Premedykacja przed zabiegiem chirurgicznym 

Premedykacja polega na wstępnym przygotowaniu anestezjologicznym przed znieczuleniem i zabiegiem chirurgicznym. Ułatwia ona przeprowadzenie znieczulenie i przeciwdziała niekorzystnym skutkom środków znieczulających. Dodatkowo premedykacja przed zabiegiem chirurgicznym ma na celu zmniejszenie lęku i uspokojenie pacjenta. Elementem premedykacji jest między innymi odpowiednie nawodnienie, ponieważ znieczulenie i cały zabieg chirurgiczny realizowany jest na czczo. Jeżeli pacjent odczuwa silnym ból, to zadaniem premedykacji jest podanie mu odpowiednich leków przeciwbólowych.  

Czasami premedykację przez zabiegiem chirurgicznym można połączyć z profilaktyką stanów zakrzepowo-zatorowych (heparyny) i profilaktyką antybiotykową. 

Premedykacja do kolonoskopii – jak przebiega? 

Kolonoskopia jest badaniem jelita grubego pozwalającym na wizualizację jego śluzówki. Jest ona uważana za zabieg bolesny, nieprzyjemny i skomplikowany. Chociaż pozwala  zdiagnozować bardzo wiele poważnych chorób układu pokarmowego, to unikamy jej wykonywania. Elementem przygotowania do kolonoskopii w dniu zabiegu jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach, oraz o ich dawkowaniu. Premedykacja pozwoli pacjentowi zrozumieć, jak ważny jest to zabieg i pozwoli na zmniejszenie odczuwania stresu. Kolonoskopia dzisiaj jest o wiele mniej bolesna niż jeszcze dziesięć lat temu. Premedykacja do kolonoskopii polega również na podaniu odpowiednich leków, które zahamują niekorzystne odruchy u pacjenta. Jednym z nich może być odruch wymiotny lub nadmierne wydzielanie śliny.  

 

unsplash.com

Premedykacja w stomatologii – kiedy się ją stosuje? 

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym wykonuje się w chirurgii stomatologicznej, implantologii, stomatologii zachowawczej, endodoncji, a w wyjątkowych sytuacjach z protetyki. U osób dorosłych znieczulenie może trwać nawet przez 5 godzin. W niektórych przypadkach leczenie rozdziela się na dwa zabiegi. Premedykacja w stomatologii jest wskazana szczególnie u dzieci oraz osób niepełnosprawnych, a także u pacjentów z dentofobią. Te osoby najczęściej odczuwają bardzo silny lęk przed wizytą u dentysty. Premedykacja przed zabiegiem może im pomóc uspokoić się, rozwiać wątpliwości i lepiej współpracować z lekarzem przy podawaniu znieczulenia. Lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym może mieć różne podłoże. Jedną z przyczyn jest właśnie strach przed igłami i znieczuleniami. Zabieg w znieczuleniu ogólnym pozwala na wykonanie kilku zabiegów stomatologicznych w czasie jednej wizyty.  

 

Bibliografia: 

  1. Manowska M, Bartkowska-Śniatkowska A, Zielińska M, et al.: The consensus statement of the Paediatric Section of the Polish Society of Anaesthesiology and Intensive Therapy on general anaesthesia in children under 3 years of age. Anaesthesiol Intensive Ther 2013; 45: 119–133. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27248284/ Data dostępu; 17.06.22 r.  
  1. Alicja Bartkowska-Śniatkowska, Karolina Puklińska-Cieśla, Iwona Ignyś, Małgorzata Grześkowiak, Jowita Rosada-Kurasińska, Zabiegi endoskopowe u dzieci, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (3): 165–168. https://journals.viamedica.pl/onkologia_w_praktyce_klin_edu/article/download/49980/36916 Data dostępu; 17.06.22 r.  
  1. Płużański A, Kalinka-Warzocha E, Łacko A, Rubach M. Prevention of chemotherapy-induced nausea and vomiting — standards versus clinical practice. Oncol Clin Pract 2016; 12: 153–157. DOI: 10.5603/OCP.2016.0002002.  https://journals.viamedica.pl/onkologia_w_praktyce_klin_edu/article/download/49980/36916 Data dostępu; 17.06.22 r.  
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Prof. Modrzejewski podczas operacji / facebook 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Szczecinie

Polski chirurg usunął ponad 10 tys. pęcherzyków żółciowych. To najprawdopodobniej rekord świata

Skrzypaczka operowa w trakcie operacji usunięcia guza mózgu... grała na skrzypcach. To wideo trzeba zobaczyć!

Pacjentka grała na skrzypcach w trakcie operacji usunięcia guza mózgu. „Niesamowity pokaz mocy nauki!”

Mężczyźni testowali symulator okresu. "Dlaczego to tak boli? Jak wy to wytrzymujecie?"

Mężczyźni testowali symulator okresu. „Dlaczego to tak boli? Jak wy to wytrzymujecie?”

"W pewnym momencie nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć" - mówi Emilia Clerke o afazji

„Nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć” – mówi Emilia Clarke o afazji

Zrosty po operacji – jak wykryć, czym są i czy bolą? Jak zapobiegać ich powstawaniu

„Czasem pacjenci decyzję o operacji podejmują z prozaicznych powodów – nie mogą wejść po schodach czy zawiązać buta”. O leczeniu otyłości olbrzymiej mówi dr Michał Duchnik

Takiego prezentu ślubnego się nie spodziewał. Teraz może rozpocząć nowe życie

Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców

„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie

„Lepiej przełamać wstyd, bo później będzie tylko gorzej”. O chorobach odbytu mówi Mateusz Sieradzan, znany w sieci jako Pan Pielęgniarka

Narkoza - co warto o niej wiedzieć? / istock

Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać

Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Laparotomia – wskazania, przebieg i dieta po operacji jamy brzusznej

Ileostomia – rodzaje, wskazania, pielęgnacja i dieta. Jak żyć ze stomią?

Transpłciowa kobieta będzie mogła zostać matką? Narendra Kaushik, lekarz z Indii, chce przeszczepiać macicę

Jak dbać o szyję, zanim pojawi się ból?

„Ból pochwy w wulwodynii jest jak tortura”. Izabela Cydzik o losie kobiet dotkniętych chorobą, o której się milczy

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Tych „Jajek Niespodzianek” dzieci w święta nie zjedzą. Powód? Salmonella

Ból w barku a endometrioza / gettyimages

Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat

Anna Dymna podczas nagrania spektaklu „Pan Jowialski” / MWmedia

„Chciałabym jeszcze chwilę pożyć, bo wciąż mam dużo rzeczy do zrobienia”. Anna Dymna o problemach ze zdrowiem

Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×