Przejdź do treści

Problemy estetyczne brodawek i ich otoczek – jak wygląda korekcja?

Kobieta trzymająca się za biust
Korekcja brodawek sutkowych. Foto: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dariusz Gnatowski
Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie
Niemowlęta przyjmują przeciętnie 1,6 miliona cząstek mikroplastiku dziennie. Wszystko przez butelki

Otoczki brodawek sutkowych (obszar na szczycie piersi), jak i same sutki – w wielu przypadkach bardziej niż rozmiar czy kształt piersi decydują o tym, jak prezentuje się biust i jak jest postrzegany. Zbyt duże, rozciągnięte bądź niesymetryczne, wpływają na zaburzenie proporcji piersi. Sposobem na rozwiązanie problemu jest ich korekcja – mówi chirurg plastyk, dr n. med. Rafał Pabiańczyk.

Problemy estetyczne brodawek

Najczęstszymi problemami estetycznymi brodawek oraz ich otoczek są: zbyt duże otoczki, deformacje otoczki sutka, zbyt odstająca brodawka sutka, wciągnięta brodawka sutka. Do deformacji brodawki czy jej otoczki dochodzi zazwyczaj w trakcie długotrwałego karmienia piersią, zmian hormonalnych. W dużej mierze wielkość otoczki brodawki czy jej długość jest uwarunkowana genetycznie.

 – Przyjmuje się, że idealny rozmiar brodawek sutkowych można określi w przedziale, wysokość brodawki od podstawy skóry to 8 – 10 mm, a średnica około 10 mm. Z kolei średnica otoczki u kobiety jest w granicach 35 – 40 mm – mówi dr Rafał Pabiańczyk. – Brodawka powinna mieć kształt zbliżony do cylindra a otoczka kształtem powinna przypominać okrąg. Oczywiście to tylko pewne założenia, które są zmienne i indywidualne dla każdej pacjentki. Jednak podczas wykonywania zabiegów korekcyjnych staramy się opierać na tych kryteriach, ale też opinia pacjenta, co do rozmiaru kompleksu brodawki otoczki jest bardzo istotna.

U niektórych kobiet przerost otoczek sutkowych jest kwestią wrodzoną, u innych proces ich rozciągnięcia spowodowany jest długotrwałym karmieniem czy zmianą masy ciała. Redukcja średnicy otoczek nie jest zbyt popularnym zabiegiem, jako pojedyncza procedura. Jak wyjaśnia dr Pabiańczyk, częściej jest wykonywany jako zabieg dodatkowy np. podczas podnoszenia piersi lub ich redukcji.

Dr Rafał Pabiańczyk

Dr Rafał Pabiańczyk. Źródło: drpabianczyk.pl

– Często opadnięciu piersi lub ich przerostowi (gigantomastia) towarzyszy poszerzenie średnicy otoczki w niektórych przypadkach nawet do 8 – 10 cm, więc redukcja rozmiaru otoczki niesie za sobą przywrócenie prawidłowych estetycznych proporcji piersi – wyjaśnia chirurg.

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Operacja najczęściej wykonywana jest w sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu chirurg wykonuje cięcia okołootoczkowe w wyznaczonych wcześniej miejscach, wycinając nadmiar tkanki tworzącej otoczkę i nadając jej pożądany rozmiar oraz kształt. Szwy usuwa się po około 2 tygodniach po zabiegu, po około 21 dniach można wrócić do normalnej aktywności. Zaleca się powstrzymywanie od ćwiczeń fizycznych przez 6 – 8 tygodni od zabiegu. Do czasu zupełnego wygojenia zaleca się szczególne dbanie o higienę operowanych okolic.

Zapadnięcie brodawek – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapadnięcia brodawek jest skrócenie przewodów mlecznych, a co za tym idzie cofnięcie brodawki w kierunku gruczołu piersiowego i wizualny efekt jej schowania pod skórą otoczki. U 2 – 10 proc. kobiet występuje jednostronne bądź obustronne wciągnięcie brodawek, które wpływa na zaburzenie proporcji piersi. Brodawka jest wciągnięta pod otoczkę bądź wystaje w niewystarczającym stopniu, przyczyniając się do nieprawidłowego wyglądu estetycznego.

Wyróżnia się trzy stopnie zapadnięcia brodawki. W 1 i 2 stopniu można wyłonić brodawkę poprzez ucisk na sąsiednie tkanki. W 3 stopniu praktycznie jest to niemożliwe (brodawka jest „schowana” pod skórą na stałe).

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Zapadnięcie brodawek – leczenie

 – Plastykę brodawek piersi przeprowadza się u kobiet z ich nabytym lub wrodzonym zniekształceniem, pragnącym poprawić wygląd estetyczny swojego biustu – mówi dr Pabiańczyk. – Jest wiele metod chirurgicznych korygujących zapadnięte brodawki sutkowe. Najbardziej trwałą metodą szczególnie w 2 i 3 stopniu zapadnięcia brodawki jest przecięcie przewodów mlekowych i uwypuklenie brodawki. Zabieg taki na trwałe blokuje możliwość karmienia piersią gdyż krótkie przewody mleczne są przecinane. Jednak w 2 i 3 stopniu zapadnięcia brodawek już wyjściowo przewody mlekowe nie są drożne i często karmienie dziecka drogą naturalną nie jest możliwe. W 1 stopniu zapadnięcia brodawki stosuje się metody chirurgiczne, które oszczędzają przewody mlekowe tak, aby pozostawić możliwość karmienia piersią.

Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodnie, do tego momentu należy stosować specjalny opatrunek szynujący, który stabilizuje gojącą się brodawkę.

Przed operacją lekarz zaleca specjalistyczne badania: USG piersi, morfologia, mammografia, jonogram i EKG.  

Najlepszymi kandydatkami do korekcji zapadniętych brodawek piersiowych są kobiety, które skończyły proces karmienia dziecka, nie planują więcej ciąż oraz pacjentki, u których stopień zapadnięcia brodawki uniemożliwia naturalny proces karmienia dziecka.

Inne zniekształcenia brodawek

– Inne zniekształcenia brodawek to ich nadmierne wydłużenie bądź przerost. Skrócenie brodawki to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym polegający na zredukowaniu wysokości brodawki sutkowej mierząc od jej podstawy. Wysokość nie powinna przekraczać 8 – 10 mm. Wykonuje się specjalną plastykę płatową, która polega na wycięciu nadmiaru tkanek u podstawy brodawki oraz na jej szczycie i w ten sposób obniża się jej wysokość – wyjaśnia chirurg.

Zabieg dotyczy stosunkowo niewielkiego obszaru ciała, dlatego też nie wymaga szczególnej rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót do pracy. U części pacjentek może pojawić się uczucie zaburzeń czucia w obrębie brodawki, jest to jednak zjawisko przejściowe, trwające zazwyczaj do około kilku tygodni po zabiegu.

Jak wygląda blizna po zabiegu?

Zabiegi korygujące kompleks brodawka – otoczka są zabiegami małoinwazyjnymi, przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym i ryzyko powikłań jest bardzo małe. Możliwe powikłania po zabiegu to: krwiak, infekcje, widoczne blizny i bliznowce, trwała utrata czucia w brodawce. Cięcia podczas plastyki brodawek i otoczek sutkowych przebiegają w granicach otoczki, dlatego blizny po operacji są praktycznie niewidoczne. 

Jak podkreśla dr Pabiańczyk, efekt plastyki brodawki nie jest stanem permanentnym. Zabieg korekcyjny bez względu na to, jakiej okolicy ciała dotyczy, nie jest w stanie zatrzymać procesu starzenia. Po zgojeniu efekty utrzymują się przez kilkanaście lat. Jednak czas i proces starzenia zmienia ciało.

– Może się okazać, że np. po 12 – 15 latach od pierwotnej korekcji otoczki, sama pierś jak i kompleks brodawka otoczka ulegną rozciągnięciu w takim zakresie, że pacjentka będzie oczekiwać powtórnego zabiegu – podsumowuje dr Rafał Pabiańczyk.

Plastyka brodawek sutkowych – przeciwwskazania

Nie ma sztywnych reguł, co do wieku pacjentek poddających się tego typu zabiegom. Jednakże operowanie osób niepełnoletnich (ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną i nieukończony rozwój gruczołów piersiowych) jak również w zaawansowanym wieku (z uwagi na zmiany mastopatyczne) może rodzić szereg dodatkowych problemów.

Przeciwwskazania do zabiegów to m.in. zmiany mastopatyczne, choroby autoimmunologiczne, bardzo duże piersi, nieudane wcześniejsze korekcje piersi, Operacja korekcji brodawek i otoczek sutkowych najlepiej sprawdza się na piersiach małych oraz średnich.   

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Shannen Doherty: Inni postawili już na mnie krzyżyk. Nie jestem gotowa na odejście. Mam w sobie dużo życia

lekarz wykonuje usg piersi pacjentki

USG piersi – kiedy i jak często robić? Jak wygląda USG piersi?

zdrowe piersi

Jak prawidłowo wyglądają piersi? Świetna ściągawka od #SEXEDpl

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać

Kobieta na łące

Blogerka o chorobie implantów piersi: To twoje ciało. Nie pozwól nikomu sobie wmawiać, że nie wiesz, co się dzieje!

Kobieta w chmurach

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Piersi nie powinny definować kobiety

Skończmy z ocenianiem kobiet przez pryzmat piersi – apeluje Kaya Szulczewska

Kobieta w ciąży

Rozstępy na piersiach – przyczyny, metody usuwania

Ginekomastia - czym jest i kogo dotyczy?

Ginekomastia – przyczyny, objawy i leczenie przerostu sutka u mężczyzn

Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby

Powiększanie biustu – naturalne i chirurgiczne sposoby

Laseroterapia - opis terapii i przeciwwskazania

Laseroterapia – opis terapii i przeciwwskazania

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Jakie jest ryzyko związane z operacjami plastycznymi?

Operacje plastyczne. Czy trzeba się ich bać?

Jak wygląda przebieg i leczenie po operacji plastycznej?

Operacje plastyczne. Jak wygląda przebieg i leczenie po operacji plastycznej?

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne?

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne? Odpowiada dr Zofia Bochen, specjalistka chirurgii plastycznej

kobieta w szlafroku

Sutki w ciąży – co dzieje się z piersiami w trakcie ciąży?

Zabiegi medycyny estetycznej zimą

Zabiegi medycyny estetycznej zimą. Jakie zabiegi na twarz i ciało warto robić zimą?

kobieta z kubkiem kawy

Zdrowe jelita to zdrowsze piersi

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Zbadaj sama własne cycki! Jak to zrobić? Podpowiada słynny „kołcz rzyci” Daniel Qczaj

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

kobieta w bieliźnie

Spanie w staniku – czy to sprawi, że piersi dłużej będą jędrne?

dermatolożki @dermatolook

Nawilżaj, masuj, chroń przed słońcem! Czy wiesz jak dbać o piersi? Sprawdź, co radzą dermatolożki

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.