Przejdź do treści

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi
Aiony Haust/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Chcesz, żeby były zdrowe, jędrne, ładne. Piersi mają delikatną skórę i są wrażliwe na różne czynniki, jak chociażby grawitacja i promienie słoneczne. Dlatego należy im się specjalne traktowanie. Zobacz, co dobrego możesz dla nich zrobić.

Mężczyźni je uwielbiają i podziwiają. Kobiety czasem nie przykładają do nich zbyt dużej wagi (i uwagi). Najczęściej narzekamy na ich wielkość i sprężystość. Pora poświęcić swoim piersiom trochę więcej czasu. Nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. Odpowiednio traktowane odpłacą ci się zdrowiem, atrakcyjniejszym wyglądem i jędrniejszą skórą. Oto 10 rzeczy, za które twoje piersi będą ci wdzięczne.

Noś odpowiedni rozmiar stanika

To zaskakujące, jak wiele kobiet ma źle dobrany biustonosz, a nosimy go przecież przez cały dzień! Całe szczęście brafitting od kilku lat jest coraz bardziej popularny. Najczęstsze błędy przy wyborze stanika to zbyt duży obwód pod biustem i za mała miseczka. Noszenie źle dobranego rozmiaru stanika odpłaci się nie tylko nieatrakcyjnym wyglądem piersi, ale, co gorsza, może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. Zbyt ciasny biustonosz spowoduje zaburzenia przepływu krwi, ucisk nerwów, a w rezultacie może doprowadzić do dolegliwości bólowych.

Niektóre dane wskazują, że zastój w tkance piersi spowodowany długotrwałym uciskiem może sprzyjać powstawaniu torbieli. Natomiast zbyt luźny stanik i za ciasne miseczki powodują, że ciężar biustu jest źle rozłożony, a to sprzyja nawet uszkodzeniom kręgosłupa. Każda z nas powinna włożyć trochę trudu, aby znaleźć biustonosz idealny dla swoich piersi. Źle dobrany będzie uciskał i deformował biust, a w przypadku właścicielek pełniejszych kształtów – niewystarczająco podtrzymywał. A chyba nie chcesz, żeby piersi straciły jędrność. Możesz sama wyliczyć, jaki rozmiar powinnaś nosić, na podstawie wymiarów, albo – lepiej – wybrać się do profesjonalnej brafitterki.

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Śpij nago

Nosisz dobrze dobrany biustonosz? Świetnie! Ale wieczorem warto się go pozbyć. Twoje piersi, utrzymywane w ryzach przez bieliznę i ubrania cały dzień, marzą o tym, żeby wreszcie pobyć na wolności. Zrób coś dla nich i śpij nago. Są same plusy – nic ich nie uciska, skóra może swobodnie oddychać oraz jest mniejsza szansa, że się przegrzejesz i spocisz.

Zafunduj im masaż

Najprościej robić to codziennie pod prysznicem. Poświęć swoim piersiom ekstra 3 minuty, a odwdzięczą ci się większą sprężystością. Zacznij od skierowania na biust strumienia wody – na zmianę: raz zimnej, raz ciepłej. To pobudzi krążenie krwi i dobrze wpłynie na delikatną skórę piersi. Poza tym możesz zrobić masaż na przykład rękawicą frotté (omijaj najwrażliwsze okolice brodawek). Złuszczając naskórek, lepiej przygotujesz skórę do wchłonięcia kosmetyków nawilżających (tak, w piersi też warto wsmarowywać kremy, zwłaszcza jeśli jesteś po trzydziestce).

Badaj się!

Statystyki mówią same za siebie – rak piersi jest najczęściej występującym w Polsce nowotworem u kobiet. Lekarze alarmują, jak ważna jest profilaktyka, a niestety według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zachorowalność na ten nowotwór systematycznie z roku na rok rośnie. Samobadanie piersi jest podstawowym elementem we wczesnym wykrywaniu raka. Tutaj znajdziesz instrukcję do samodzielnego badania piersi. Poza tym co najmniej raz na dwa lata dobrze zgłosić się do lekarza na USG piersi, a po 40. roku życia na mammografię – badania te umożliwiają wykrycie nie tylko nowotworu, ale też zmian w piersiach, takich jak torbiele i łagodne guzki.

Nie omijaj ich podczas seksu

Poświęćcie z partnerem trochę więcej uwagi twoim piersiom podczas gry wstępnej. Wszystko, co pobudzi ukrwienie, będzie świetne dla twojego biustu – masowanie, ssanie, uciskanie… Niech partner zrobi ci masaż piersi kostkami lodu. To też świetnie wpłynie na kondycję skóry biustu, a przy okazji może być dodatkowym pobudzającym elementem w trakcie miłosnej gry.

Jedz orzechy

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „Nutrition and Cancer” orzechy mogą spowolnić albo wręcz zahamować rozwój raka piersi. W badaniu Marshall University w USA wykonano eksperyment na myszach. Jedną grupę karmiono orzechami, drugą nie. Po 34 dniach tempo wzrostu guzów było dwukrotnie mniejsze u myszy jedzących orzechy niż u pozostałych. Eksperci uważają, że dzięki silnemu działaniu przeciwzapalnemu orzechy włoskie dają możliwość walki z nowotworem. Chrupiąc je, pamiętaj tylko o umiarze, bo to kaloryczna przekąska – w 100 g orzechów włoskich jest 645 kalorii.

Poza orzechami dobre dla twoich piersi są też czerwone i pomarańczowe warzywa oraz owoce. Zawierają karotenoidy (naturalne przeciwutleniacze), które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Podobnie działają ryby morskie dzięki kwasom omega-3. Świetne są też ziarna soi – poza witaminami, składnikami mineralnymi i błonnikiem mają w sobie fitoestrogeny (hamują wzrost komórek nowotworowych).

Utrzymuj stałą wagę

Piersi tyją i chudną z nami. Często kobiety narzekają, że gdy ich waga ciała zaczyna spadać, w pierwszej kolejności zmniejsza się obwód biustu. Tak, jest on czuły na wahania wagi. A częste lub szybkie tycie i chudnięcie mu nie służy. Piersi zbudowane są między innymi z tkanki tłuszczowej. U różnych kobiet stanowi ona inny procent. Te, u których jest jej więcej, są szczególnie narażone na zmiany wielkości biustu przy zmianach wagi ciała.

Dr Katarzyna Pogoda

Chroń przed słońcem

Nie mamy dobrych wieści dla fanów opalania topless. Steve Horvath, genetyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego, przeprowadził badania wieku biologicznego tkanek w ludzkim organizmie i doszedł do wniosku, że zdrowe tkanki piersi starzeją się o dwa‒trzy lata szybciej niż reszta kobiecego ciała. Biust będzie się starzeć jeszcze bardziej, jeśli zbyt beztrosko będziesz wystawiać go na działanie słońca. Szczególnie chroń skórę piersi i okolice brodawek.

Ruszaj się i wzmacniaj mięśnie

Same piersi nie mają w sobie tkanki mięśniowej, więc nie zmienisz ich kształtu ćwiczeniami. Jednak warto wyćwiczyć i wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, bo w ten sposób masz szansę opóźnić wpływ grawitacji. Regularne ćwiczenia na biust mogą go unieść, a ogólna aktywność fizyczna dobrze wpłynie na twoją postawę – jest szansa, że przestaniesz się garbić, a biust zacznie się lepiej prezentować. Tu znajdziesz kilka ćwiczeń na biust.

Ogranicz papierosy

A najlepiej je rzuć. Palenie zmniejsza elastyczność skóry, również piersi, negatywnie wpływa na ilość kolagenu, może wywołać stany zapalne i ropnie. Ale nie to niepokoi najbardziej. Według japońskich naukowców (przeprowadzili badanie na 800 kobietach z nowotworem piersi) wieloletnie nałogowe palenie papierosów zwiększa ryzyko śmierci na raka piersi.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi – jak powstawała?

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?, fot. Adobe Stock

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?

Tiktokerka zmniejszyła piersi z rozmiaru J do D. "Teraz będę mogła zrobić o wiele więcej. Trenować, pracować!" - komentuje

Tiktokerka zmniejszyła piersi z rozmiaru J do D. „Teraz będę mogła zrobić o wiele więcej. Trenować, pracować!” – komentuje

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”

Rachel Zegler

Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”

Implanty piersi wywołują kolejne odmiany raka? FDA wydała ostrzeżenie

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

„To jest obrzydliwe”. Influencerka pokazała implanty piersi po 13 latach wyjęte z jej ciała

Kobieta w laboratorium

Jest nadzieja dla chorych na raka. Ruszyły pierwsze testy szczepionki na ludziach

„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent

Dobre nawyki dla zdrowia piersi / Fot. Pexels

6 dobrych nawyków dla zdrowia piersi

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!

Kobieta

Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci

Szczepionka

Szczepionka na raka piersi coraz bliżej? „To może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom”

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska o wędrówce z rakiem piersi

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

19-letnia aktorka z serialu hitu "Ania, nie Anna" choruje na raka piersi

19-letnia aktorka z netfliksowego hitu „Ania, nie Anna” choruje na raka piersi. „Bez włosów wciąż czuję się piękna”

Dr n.med. Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk/ Archiwum prywatne

Dr n.med. Tadeusz Witwicki: Szkolono wszystkich, którzy się zgłaszali. Zajęcia prowadził anestezjolog, nie zabiegowiec…

kobieta, rak piersi

„Mężczyzna nie może tylko stać z boku i ewentualnie asystować kobiecie w chorobie” – mówi onkolożka dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Shannen Doherty ma nawrót choroby nowotworowej

Shannen Doherty o nawrocie choroby nowotworowej. „Cały czas walczę, żeby pozostać żywą”

Piersiom, z których nie jesteśmy zadowolone, poświęcamy mniej uwagi? Ginekolożka o samobadaniu

Małgorzata K. Nowakowska

Polka dowodzi, że statyny mogą wydłużać życie chorych na raka piersi. „To nadzieja, że na horyzoncie jest skuteczna terapia” – mówi Małgorzata K. Nowakowska