Przejdź do treści

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Szczoteczki do zębów
Mama Dentystka: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Statystyka jest bezlitosna. Nie da się powiedzieć, że to raptem niewielki promil, ułamek społeczeństwa (…)” – pisze na swoim profilu na Instagramie Marta Bik-Tavares. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Dentystka”, alarmuje o bardzo złym stanie higieny jamy ustnej Polaków.

4 miliony Polaków nie myje zębów

Statystyka jest bezlitosna. Nie da się powiedzieć, że naciągnięta na potrzeby stomatologicznego marketingu. Nie da się powiedzieć, że to raptem niewielki promil, ułamek społeczeństwa”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dentystka Marta Bik-Tavares. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Dentystka”, opowiada, że kiedy skomentowała wpis innej instagramerki, zaznaczając, że prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, „posypały się zszokowane komentarze”. Wbrew pozorom nie chodzi o sytuację, kiedy ktoś raz na jakiś czas zapomni wyszczotkować zęby…

„Prawie 800 tys. Polaków w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki, a ci co mają i jej używają, robią to najczęściej tylko raz dziennie” – alarmuje.

Próchnica już u przedszkolaków

Bik-Tavares zaznacza, że problem z higieną jamy ustnej nie dotyczy jedynie dorosłych osób.

„Najsmutniejsza statystyka – prawie połowa przedszkolaków ma już próchnicę, a w dorosłość z zębami do leczenia wchodzi 90 proc. naszej młodzieży” – dodaje ekspertka.

Jak czytamy z raportu Ministerstwa Zdrowia, próchnicę ma już ponad połowa, czyli 57 proc. trzylatków, 80 proc. pięciolatków i aż 90 proc. siedmiolatków. Ponadto według statystyk 35 proc. polskich dzieci w wieku 7 lat ma przynajmniej jedną plombę, a 12 proc. dzieci w tym wieku ma już za sobą usunięcie chorego zęba.

Stomatolożka w dalszej części swojego wpisu zastanawia się, gdzie leży problem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.

„I na kim wieszać psy za ten stan?

Na dzieciach? Bez sensu, dla nich próchnica, bakterie i prawidłowa higiena jest tak samo abstrakcyjna jak fizyka kwantowa.

Na rodzicach? Bez sensu. Jak mają nauczyć swoje dzieci prawidłowej higieny i dobrych nawyków, jeśli sami nie mają o tym pojęcia?

No to może na dentystach? Ale kiedy i jak mają tego edukować? Do prywatnego gabinetu – ten najbardziej nieświadomy i potrzebujący pacjent pewnie nawet nie trafi. A w tych państwowych – fundusz nie będzie chciał zapłacić za poświęcony na edukację i uświadomienie czas” – wylicza.

Specjalistka dochodzi do przykrych wniosków.

„Pozostaje edukacja tu, w internecie, w tak zwanym „międzyczasie”, na wizytach i czekanie, domaganie się, żeby nauka dbania o uśmiech nie była wprowadzana, gdy już jest na to za późno” – podsumowuje.

Mama Dentystka

„Mama Dentystka” to profil na Instagramie prowadzony przez Martę Bik-Tavares, stomatolożkę mieszkającą na Maderze. Ekspertka pisze o swoim życiu na wyspie, międzynarodowej rodzinie oraz o pracy stomatologa. Profil „Mama Dentystka” obserwuje obecnie 20 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Marta Bik-Tavares (@ma_ma.dentystka)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pacjentka siedzi na fotelu u dentysty

Czego dentysta dowie się o tobie, gdy tylko otworzysz buzię? Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Kiedy wyrywać ósemki, a kiedy pozostałe zęby? Tłumaczy stomatolożka

Irygator dentystyczny – jaki wybrać i jak go używać?

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Grzybica gardła – co to jest i jak ją wyleczyć?

Co jeść po wybielaniu zębów? Poznaj dietę białą

Rodzaje, cena i zastosowanie aparatów retencyjnych. Jak długo trzeba nosić?

Próchnica – najczęstsza choroba zakaźna. Co warto o niej wiedzieć?

Ołów, SLS i rakotwórczy arsen. W 21 na 48 past do zębów znaleziono groźne substancje

Kobieta stoi przed lustrem i szczotkuje zęby

Moczysz szczoteczkę przed myciem zębów? „To jeden z najczęstszych błędów, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej” – podkreśla stomatolog

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

Koferdam – materiał, który czyni leczenie endodontyczne wyjątkowo bezpiecznym

Piłowanie zębów, czyli stripping. Co to jest? Wskazania /fot. Adobe Stock

Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie? /fot. Adobe Stock

Złamany ząb w części korzeniowej – czy konieczne jest jego usunięcie?

Proteza zębowa a stomatopatia protetyczna – objawy i leczenie zmian w błonie śluzowej jamy ustnej

Hydroksyapatyt wapnia – zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. "W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości" / AdobeStock

Lekarka wymienia pięć obszarów ciała, których pacjenci najczęściej nie myją. „W tym miejscu gromadzi się dużo brudu i obrzydliwości”

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery "U" rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Czy nakładki prostujące i szczoteczka w kształcie litery „U” rzeczywiście działają? Ekspert rozprawia się z 3 stomatologicznymi mitami

Język mosznowy, czyli popękany język – co to jest i co oznacza?

„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

Hiperdoncja – gdy w szczęce lub żuchwie pojawiają się dodatkowe zęby

Kamica ślinianek – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie