Przejdź do treści

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Szczoteczki do zębów
Mama Dentystka: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Statystyka jest bezlitosna. Nie da się powiedzieć, że to raptem niewielki promil, ułamek społeczeństwa (…)” – pisze na swoim profilu na Instagramie Marta Bik-Tavares. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Dentystka”, alarmuje o bardzo złym stanie higieny jamy ustnej Polaków.

4 miliony Polaków nie myje zębów

Statystyka jest bezlitosna. Nie da się powiedzieć, że naciągnięta na potrzeby stomatologicznego marketingu. Nie da się powiedzieć, że to raptem niewielki promil, ułamek społeczeństwa”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dentystka Marta Bik-Tavares. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Dentystka”, opowiada, że kiedy skomentowała wpis innej instagramerki, zaznaczając, że prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, „posypały się zszokowane komentarze”. Wbrew pozorom nie chodzi o sytuację, kiedy ktoś raz na jakiś czas zapomni wyszczotkować zęby…

„Prawie 800 tys. Polaków w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki, a ci co mają i jej używają, robią to najczęściej tylko raz dziennie” – alarmuje.

Próchnica już u przedszkolaków

Bik-Tavares zaznacza, że problem z higieną jamy ustnej nie dotyczy jedynie dorosłych osób.

„Najsmutniejsza statystyka – prawie połowa przedszkolaków ma już próchnicę, a w dorosłość z zębami do leczenia wchodzi 90 proc. naszej młodzieży” – dodaje ekspertka.

Jak czytamy z raportu Ministerstwa Zdrowia, próchnicę ma już ponad połowa, czyli 57 proc. trzylatków, 80 proc. pięciolatków i aż 90 proc. siedmiolatków. Ponadto według statystyk 35 proc. polskich dzieci w wieku 7 lat ma przynajmniej jedną plombę, a 12 proc. dzieci w tym wieku ma już za sobą usunięcie chorego zęba.

Stomatolożka w dalszej części swojego wpisu zastanawia się, gdzie leży problem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.

„I na kim wieszać psy za ten stan?

Na dzieciach? Bez sensu, dla nich próchnica, bakterie i prawidłowa higiena jest tak samo abstrakcyjna jak fizyka kwantowa.

Na rodzicach? Bez sensu. Jak mają nauczyć swoje dzieci prawidłowej higieny i dobrych nawyków, jeśli sami nie mają o tym pojęcia?

No to może na dentystach? Ale kiedy i jak mają tego edukować? Do prywatnego gabinetu – ten najbardziej nieświadomy i potrzebujący pacjent pewnie nawet nie trafi. A w tych państwowych – fundusz nie będzie chciał zapłacić za poświęcony na edukację i uświadomienie czas” – wylicza.

Specjalistka dochodzi do przykrych wniosków.

„Pozostaje edukacja tu, w internecie, w tak zwanym „międzyczasie”, na wizytach i czekanie, domaganie się, żeby nauka dbania o uśmiech nie była wprowadzana, gdy już jest na to za późno” – podsumowuje.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Mama Dentystka

„Mama Dentystka” to profil na Instagramie prowadzony przez Martę Bik-Tavares, stomatolożkę mieszkającą na Maderze. Ekspertka pisze o swoim życiu na wyspie, międzynarodowej rodzinie oraz o pracy stomatologa. Profil „Mama Dentystka” obserwuje obecnie 20 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.