5 zaskakujących sposobów na zdrowe zęby

się ten artykuł?
O konieczności szczotkowania wiemy wszyscy. Poza tym prostym zabiegiem są jednak inne, mniej znane metody na poprawę higieny jamy ustnej. Warto o nią zadbać ‒ jej stan jest integralnie ważny dla naszego zdrowia!
Pomimo ostatnich sukcesów naukowców w regeneracji dotkniętych próchnicą zębów na kompleksowe rozwiązanie problemu musimy jeszcze poczekać. A zanim pojawi się możliwość przywrócenia zębów do ich naturalnego stanu, skorzystaj z kilku prostych rad i zwiększ swoje szanse na utrzymanie ich w dobrym zdrowiu.
Kolejność ma znaczenie!
Jest ważne, w jakiej kolejności spożywasz posiłki. Dla zębów groźny jest spadek pH (wzrost kwasowości), który prowadzi do uszkadzania szkliwa. Przyczyniają się do niego pokarmy zarówno kwaśne, jak i słodkie. Jeśli posiłek zakończysz czymś, co nie przyczynia się do spadku pH, jak pokarmy bogate w białko – sery, jajka, mięso – szkodliwe działanie uprzednio zjedzonych słodkości zostanie w dużej mierze zniwelowane.
Wobec tego deser zjedz przed posiłkiem, a najlepiej wybierz jabłko lub gruszkę. Owoc przed posiłkiem ma także pozytywny wpływ na efekty osiągane przy odchudzaniu – niska „gęstość energetyczna” jabłka i duża zawartość błonnika to dodatkowe zalety.
Jako przekąska – ser żółty
Badania opublikowane w „General Dentistry” wskazują, że ser żółty wywiera korzystny wpływ na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, pozwala zwalczyć kwaśny odczyn śliny. Kilkanaście minut po zjedzeniu goudy czy edamskiego pH wzrasta do poziomu bezpiecznego dla zębów.
Po drugie, ser jest bogaty w wapń i inne minerały, które bezpośrednio oddziałują z tkanką zębów, wpływając na ich regenerację. Cheddar – oto zdrowa przekąska!
Po słodkim – mleko
Kombinacja skrobi i cukru nie jest korzystna dla uzębienia. Można ją jednak zneutralizować szklanką mleka po posiłku. W badaniu wykonanym na University of Illinois jako szkodliwy pokarm wykorzystano chrupki śniadaniowe. Po nim ochotnicy spożywali szklankę mleka, wody lub soku.
Wśród pijących mleko odczyn najszybciej wracał do bezpiecznego dla zębów poziomu, bo napój ten pomagał zwalczyć skutki wysokiej podaży cukrów. Oczywiście lepiej, zarówno z uwagi na metabolizm, jak i uzębienie, byłoby wyeliminować cukry całkowicie, ale gdy już zdarzy się chwila słabości, niech towarzyszy jej szklanka mleka.
Zamiast cukru – ksylitol
W miejsce cukru buraczanego, sacharozy, wykorzystuj cukier brzozowy, czyli ksylitol. W przeciwieństwie do swojego bardziej znanego odpowiednika ksylitol nie jest pokarmem dla próchnicotwórczych bakterii, a co za tym idzie, nie prowadzi do produkcji szkodliwych kwasów.
Mało tego, badania wskazują, że jego spożycie może sprzyjać likwidacji płytki nazębnej, a jego wartość kaloryczna jest znacznie niższa od cukru buraczanego. Ksylitol nadaje się zarówno do zimnych, jak i gorących napojów, więc możesz go wykorzystać w słodzeniu kawy lub herbaty.
Naturalny obrońca – ślina
Twój organizm ma swoje sposoby na zdrowe zęby. Takim naturalnym obrońcą jest ślina, która zawiera fluorki, fosforany i jony wapnia, składniki odpowiedzialne za remineralizację. Gdy pomiędzy posiłkami popijasz kawę, herbatę lub inne napoje, osłabiasz ten naturalny mechanizm obronny.
Zrezygnuj również z popularnych i przydatnych podczas treningu napojów izotonicznych. Aby w pełni skorzystać z naturalnych mechanizmów obrony przed próchnicą, postaraj się ograniczyć jedzenie i picie tylko do czasu przeznaczanego na posiłki.
Te wskazówki pomogą ci zwalczyć próchnicę, ale pamiętaj, że podstawowym orężem w walce z nią są znane od dawna szczotka i pasta, najlepiej z fluorem. O tym, jak prawidłowo się nimi posługiwać, możesz przeczytać tutaj. Z tą wiedzą zaoszczędzisz na dentyście.
Zobacz także

„O próchnicy mówię, że zaatakowały robaczki, a o wierceniu zęba – odkurzanie szczelin z nich, aby nie atakowały. Gdy pojawia się krew, wyjaśniam, że to ketchup”. Rozmawiamy ze Zdrową Buzią

„Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania”. Dentysta Tomasz Kupryś mówi o profilaktyce jamy ustnej

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny
Polecamy

Czym jest halitoza? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Odsłonięte szyjki zębowe – jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Skaling – skuteczny sposób na pozbycie się kamienia nazębnego
